SE.S.TA & ROUNDABOUT EUROPE = rezidence pro umělce ve dvou evropských zemích!

Pozor, pozor, pozor: lhůta pro podání přihlášek končí definitivně 15. prosince 2019!!!

V rámci Roundabout Europe 2020 bude opět spolupracovat pět open-air festivalů a pět umělců! V roce 2020 má šanci využít tuto skvělou příležitost pět nových zájemců, kteří připravují outdoorová představení, hlásit se mohou do 15. prosince 2019.

Roundabout Europe buduje už druhým rokem evropský okruh rezidencí a festivalů outdoorového umění a zaměřuje se na umělecké skupiny, které jsou ve fázi rozvoje nebo ve své tvorbě dospěly do zlomového bodu. Projekt má za sebou úspěšný rok, kdy pět různých umělců nebo skupin pracovalo na svých projektech v různých zemích.

V roce 2020 má šanci využít tuto skvělou příležitost pět nových zájemců.
Co můžete získat?

/ dvě rezidence ve dvou různých evropských zemích

/ čas a prostor pro vaši práci a výzkum

/ setkání s místním publikem a možnost prezentovat svou práci

/ možnost práce s uměleckým koučem

/ možnost zúčastnit se různých workshopů

/ jedinečný zážitek z různých zemí

Projekt Roundabout Europe zajišťuje:

/ cestovní náklady

/ umělecké koučování

/ vhodné prostory pro vaši práci

/ ubytování a diety

/ umělecký honorář

Open-air festivaly

Program Roundabout Europe byl vytvořen pěti hlavními partnery, kteří jsou všichni řediteli uznávaných outdoorových festivalů z celé Evropy: Imaginarius z Portugalska, KoresponDance festival z Česka, Out There z Velké Británie, Passage Festival z Dánska a Spoffin Festival z Nizozemska, který je koordinátorem projektu.

Festivaly se spojily, s cílem podpořit rozvoj pouličního umění a učinit z něj uznávanou uměleckou formu, která nabízí uměleckým společnostem solidní kariéru a přístup k novému publiku, sítím a trhům. Jejich cílem je podpořit umělce v profesionalitě a sebekritice a vést je k udržitelnosti a ekonomicky funkční práci, aniž by ztratili umělecké hodnoty.

Workshopy, koučování a inspirace

Každý vybraný umělec, nebo umělecká skupina, získají rezidenční pobyt ve dvou různých zemích, přičemž zvláštní důraz bude kladen na jejich konkrétní potřeby a přání. Kromě času na intenzivní práci se umělci budou moci zúčastnit několika workshopů a koučinků jak z oblasti umělecké, tak praktické. Výsledky práce na rezidencích budou prezentovány na partnerských festivalech, některé formou work in progress, jiné jako kompletní představení.

Roundabout Europe navíc není jen rezidence, koučink a workshopy, ale také skvělá příležitost získat nové kontakty. Program zajišťuje setkání všech zúčastněných umělců a producentů, a to i těch, co se účastnili prvního ročníku. Roundabout Europe tak může být zdrojem nových profesionálních vazeb i publika.

Přihlášky:
V současné době jsou přijímány přihlášky na rok 2020. Lhůta pro vyplnění online formuláře na je do 15. prosince 2019. Do konce února 2020 vyberou umělečtí ředitelé partnerských festivalů 5 umělců, respektive uměleckých skupin.

Roundabout Europe je spolufinancován z programu Evropské unie Kreativní Evropa.

Foto: SE.S.TA

Michaela Kessler

pro TANEČNÍ MAGAZÍN

 

Finálový večer Roztančeného divadla v Mladé Boleslavi klepe na dveře

Soutěžní páry 4. ročníku Roztančeného divadla se utkají na jevišti

Finálový večer se kvapem blíží a my vám proto představujeme finální video! Máme se na co těšit!

 

David Fencl

pro TANEČNÍ MAGAZÍN

 

Soutěžní pár Lucie Končoková a Jakub Necpál

Roztančené divadlo Mladá Boleslav IV

Posledním párem soutěže jsou Lucie Končoková a Jakub Necpál, kteří svým Quickstepem a Paso Doble reprezentují Městské divadlo Mladá Boleslav.


Tipovat pro tento pár a zároveň zakoupit vstupenky na exklusivní finálový večer je možné prostřednictvím oficiálního webu projektu:

http://roztancenedivadlo.cz/

 

Foto:  Anna Hladká, ve vlastnictví projektu Roztančené divadlo,

Taneční kurzy Martina Šimka & Terezy Řípové s. r. o.   

pro TANEČNÍ MAGAZÍN

 

Soutěžní pár Vojta Drahokoupil a Zuzana Šťastná

Roztančené divadlo Mladá Boleslav IV představuje:

Představujeme již 5. soutěžní pár – Vojtěcha Drahokoupila a Zuzanu Šťastnou, kteří spolu reprezentují Divadlo Broadway.

Tento pár si  na FINÁLOVÉM GALAVEČERU 30. 11. 2019 ve ŠKODA Auto muzeu Mladá Boleslav zatančí svižný valčík a kubánskou Cha chu.

Tipovat pro tento pár a zároveň zakoupit vstupenky na exklusivní finálový večer je možné prostřednictvím oficiálního webu projektu:

http://roztancenedivadlo.cz/

Foto:  Anna Hladká, ve vlastnictví projektu Roztančené divadlo, Taneční kurzy Martina Šimka & Terezy Řípové s. r. o.

 

Taneční kurzy Martina Šimka a  Terezy Řípové,

pro TANEČNÍ MAGAZÍN

Taneční rekord! Je to opět tady!

Dance Life! Rekord opět překonán – to je Brno 2019!

Brněnské výstaviště hostilo  od 8. do 10. listopadu  veletrh a festival Dance Life!,  který i letos potěšil tisíce návštěvníků, opět se podařilo překonat taneční rekord, tentokrát největší hvězdou byla zřejmě Lucie Borhyová.  Workshopy, soutěže, vystoupení všeho druhu. Na Dance Life! jsou prezentovány všechny druhy a formy tance od jevištního přes street dance po taneční sport. Můžeme směle hovořit o největším tanečním festivalu ve střední Evropě.

Našli bychom tu tváře mnoha známých tanečníků a pedagogů. Daria Klimentová, Fanny Barrouquére, Linda Rančáková, Tomáš Kuťák, Wahe Akopjan, Nataša Novotná, Hana Litterová a Michal Štípa a mnoho a mnoho dalších.  Probíhá zde i konkurz do Royal Ballet School, výhodou je, že talentovaní studenti nemusí jezdit až do zahraničí. Konkurz proběhl pod vedením  Darii Klimentové.

Taneční rekord nadchl přes více než dva tisíce příznivců tance. Atmosféra byla nenahraditelná, plná nadšení, zápalu pro věc  a sportovního ducha. Posuďte sami

Takto  vypadá přeplněná hala

Zeptali jsme se….

Martin Fiedler, “Fidli”

Co přinesl tanečníkům Dance Life!  2019?

Martin Fiedler zvaný „Fidli“, organizátor  Dance Life!

„Letos probíhal Dance Life!  v několika blocích. První  část tvořily  workshopy.  Proběhlo tu  asi 70 workshopů českých, slovenských  i zahraničních hvězd. Dovolím si jmenovat. Jedna z  největších hvězd za street dance byla Sonju z Koreji, ale  bylo zajímavé, že nenasedla do letadla, takže jsme museli rychle, rychle hledat  náhradu. Dále přijel američan  MR. Youtube, který vytvořil taneční  styl  Lite Feet, ten je teď mezi mladými hodně populární a hostem byla také např. francouzka Fanny Barrouquere, která byla nominována na Cenu Thálie v oboru balet a pantomima. Dá se říci, že  je tady rekordní počet workshopů, probíhá jich asi 3000, což je velký nárůst. Jsme  moc rádi, že můžeme  brněnské výstaviště tímto podpořit.

Ve druhé řadě  kromě workshopů jsou tu show, což  je nedílná součást celého Dance Life! Máme zde zhruba  50 show, které jsou rozděleny v rámci stylů, pole dance počínaje, přes balet, street dance, až po disco dance. Z každého se snažíme vybrat ty nejlepší  subjekty, které jsou buď  profesionální, těch je tedy méně, anebo jsou to vítězové různých soutěží, jako jsou Cz ech Dance Masters anebo Taneční skupina roku.

Třetí nedílnou součástí je 6 soutěží, vlastně  7 s tanečním rekordem, které organizujeme ve stepu, ve street dance, v latinsko-amerických  tancích, zkrátka napříč všemi tanečními styly, kterých se účastní tisíce lidí. Odhaduji, že na Dance Life! se 5 až 7 tisíc lidí něčeho aktivně účastní, takže musím potvrdit, že je to největší taneční festival ve střední Evropě. Jinde nic takového nemají. Abychom Dance Life!  otevřeli i veřejnosti  a tanec jako takový podpořili, děláme vždy taneční rekord s osobnostmi. Tento rok s Luckou  Borhyovou, s Ondřejem Sokolem, s youtubery, protože děti je zbožňují, opět tu byl Fatty Pillow, House, Anička  Šulc a velice sympatický herec Michal Holán. A opravdu jsme rekord zase překonali, konečné číslo tanečníků je  2223! Jsou  to vždy nervy, zda se nám to povede!

Z veletrhu Sport Life! je tedy velký festival sportu, zábavy a tance zvaný Life!, čemuž asi právě hodně pomohl Dance Life! Atmosféra je u nás  opravdu  přátelská, sportovní. Lidé  překonávají rekordy, zatancují si i zasportují a v kombinaci s částí Caravaning a IN-JOY Life!, což jsou hry,  tvoří takový  opravdu zajímavý  festival pro každéo.“

Kolik tu bylo letos návštěvníků?

„Zatím se to ještě počítá, minulý rok přišlo  51 000 návštěvníků. Letos to bude asi ještě více.“

Co zvýšilo zájem tanečníků a veřejnosti o festival Dance Life?

„Vlastně jsem o tom ještě nepřemýšlel.  My jsme workshopy letos otevřeli dříve,  již od prvního  záři ne až poslední tři týdny. Navíc je tu  asi i dobrá propagace. Také  vždy rozhodnou lektoři, záleží i na tom, koho sem pozveme. Letošní mix se povedl a na tom tahle akce roste.“

Děkujeme, ať se daří překonávat rekordy i v budoucnu

Zeptali jsme se….

Dita Brančíková, Lucie Borhyová

Dita Brančíková

Co všechno je připraveno  letos tady na brněnském výstavišti?

Dita Brančíková, manažerka Veletrhy Brno

„V tomto roce  na výstavišti v Brně probíhá současně Caravaning, což je odborný veletrh a festival Life!  Je tu celkově deset hal, z nichž osm patří festivalu Life! Po 7 letech se nám vrací cyklistika, ta tady dlouho nebyla a přitom byla velmi žádaná,  konečně se nám podařilo ji sem opět  dostat, takže jsme na to hrdí. Family Hall, to je hala pro rodiny s dětmi, ta se nám z pavilonu  G přesunula do větší haly, dále mohou návštěvníci pobýt v halách  G1 a G2, které patří  našemu generálnímu partnerovi, což je  Datart.  Jedna hala je určena ženám  a druhá je interaktivní, je tam k vidění  asi 80 různých značek  a všechny produkty, které tam jsou, se prezentují interaktivní formou. Lidé  si mohou vše sami vyzkoušet. Dále je na výstavišti obrovské množství doprovodného programu, např. i parkouru,  který tu nikdy nebyl. V sobotu  proběhl Sport life run a v neděli je zde Gladiator Race, tedy překážkový běh  pro zdatné jedince. Také máme  Mistrovství ČR v počítačových hrách, v mobilních hrách a Gaming zónu, kde je každý rok více a více lidí. Můžete navštívit i  kondiční věci, posilování, fitness. Tam se v sobotu opravdu  nedalo  ani projít! Možná lidé chtějí před Vánoci ještě trošku zhubnout.“

Děkujeme za podrobné informace

Zahájení tanečního rekordu

Báječná atmosféra plná očekávání

Ondřej Sokol, modlitba za rekord???

Policajt Michal Holán na scéně

Lucka září jako slunce

Fatty Pillow a Michal Holán

Rekord zdoláme!

Nácvik choreo

Dance, dance, dance

Účastníci si přejí zdar

Ondřej Sokol zdraví

Tak ano? Padl rekord? (Lucka, Fidli a Ondra Vodný)

Ještě jsem si vzpomněl…

Proč?

Fidli je spokojený s rekordem a taky pěkně unavený…

Nezbývá než dodat, že v Brně to opět žilo, vřelo, a to i přes nevlídné počasí. Usměvavé tváře, ze kterých tryskalo nadšení  byly všude kolem

 

Text, foto, video: Eva Smolíková

TANEČNÍ MAGAZÍN

Světlo pro KARLA KRYLA

Nejen volný vstup bude po celou neděli 17. listopadu a následné pondělí 18. listopadu do „Expozice Karla Kryla“, která sídlí v centru Kroměříže. V rámci tradiční pietní vzpomínkové akce „Světlo pro Kryla“ spojené se 30. výročím sametové revoluce proběhne přímo v expozici kulturní program.

V neděli 17. listopadu v 16 hodin vystoupí přímo v expozici Karla Kryla v Kroměříži zpěvák a kytarista Tomáš Olšina. Ten si připravil hodinový program právě s písněmi a poezií Karla Kryla.

V minulých letech vystoupili v rámci „Světla pro Kryla“, které probíhá vždy 17. listopadu, například Oskar Petr, Pavel Foltán, skupina Jamtour, Jan Kryl nebo Jiří Bartoň s Romanou Blažkovou. V roce 2016 tu byla také projekce polsko-českého dokumentárního filmu režisérky Krystyny Krauze „Bratříček Karel“.

Součástí prohlídky Expozice Karla Kryla budou i dvě výstavky – jednak hudebních nosičů Karla Kryla a Marty Kubišové, které vydal Supraphon, jednak výstavka připomínající pět let trvání Expozice Karla Kryla.

Tomáš Olšina

Návštěvníci si mohou přinést a zapálit svíčku na dvoraně expozice.

VIDEO:

Průběh akce Světlo pro Kryla:

9.00 – 17.00 hodin – vstup do expozice zdarma, možnost uctít památku 17. listopadu a připomenout si historické chvíle vztahující se k tomuto dni zapálením svíčky a také připomenutím památky Karla Kryla

16.00 – 17.00 hodin – koncert kroměřížského písničkáře Tomáše Olšiny

Vstup zdarma bude v Expozici Karla Kryla i celý příští den, tedy v pondělí 18. listopadu, přičemž od 18 hodin proběhne v Klubu Starý pivovar další koncert: One Man Show Rudyho Linky.

TANEČNÍ MAGAZÍN

Představujeme Divadelní areál BOUDY

Pilířem oslav jubilejní 100. sezóny Jihočeského divadla je Divadelní areál Bouda na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích. Vystoupí v něm – mezi jinými – také taneční soubor DEKKADANCERS.

Na Mariánském náměstí nejsme náhodou.

Při spojeneckém náletu 24. 3. 1945 byla budova městského divadla náhodně bombardována a téměř zničena. Úvahy o náhradním divadle vyústily v rozhodnutí postavit provizorní dřevěnou budovu na Senovážném náměstí v prostoru za Jihočeským muzeem podle návrhu architekta Jana Šestáka (1908—1987). Slavnost položení základního kamene se konala 21. 10. 1945. Vybombardovaná budova byla obnovena a provoz byl symbolicky zahájen 26. 10. 1946 představením Chudého kejklíře J. K. Tyla. Roku 1956 byla provedena dostavba divadelní budovy a úpravy interiéru.

Koncem 1957 vzniklo Sdružení pro výstavbu nové budovy Jihočeského divadla. Výstavba měla být zahájena 1961 v prostoru Mariánského náměstí. Staré objekty byly zbourány a staveniště připraveno k výstavbě, která se však neuskutečnila; na nevyužitém prostoru bylo později zřízeno parkoviště. Roku 1962 byla plánovaná stavba nového divadla z ekonomických důvodů odložena.

/ zdroj: http://encyklopedie.c-budejovice.cz/clanek/jihoceske-divadlo

Bouda nabízí divákům čtyři inscenace připravené exkluzivně pro toto místo.

O slavnostní zahájení se 21. listopadu postará historicko-romantická opera Bedřicha Smetany Dalibor. Tento příběh uvedeme v adaptaci legendárního českého režiséra Miloše Formana s novým libretem Pavla Drábka a Tomáše Studeného znovu po 100 letech.

Činoherní soubor připravil politickou grotesku Bertolta Brechta Zadržitelný vzestup Artura Uie. Dá se ještě zadržet stále nebezpečnější vzestup všehoschopného člověka, který má již dostatek bohatství a nyní začne toužit po moci? O tom, že Brecht je aktuální i dnes, se diváci přesvědčí od 28. listopadu v Boudě.

Inscenační poradu do Boudy nachystal baletní soubor společně s tanečním uskupením Dekkadancers. Taneční show aneb Divadlo o divadle vám ukáže, jaké peripetie jsou spojeny s přípravou představení. V hlavní roli ředitele divadla se diváci mohou těšit na Jiřího Lábuse. Premiéra 12. prosince 2019.

Na závěr roku přichystalo Malé divadlo sváteční rodinný zážitek se špetkou sebezpytu

Útěk do Egypta přes Království české. Jaký jiný příběh by se k Vánocům hodil víc než ten o Marii a Josefovi s malým Ježíškem? Nečekejte však klasický příběh o cestě do Betléma… Premiéra 19. prosince 2019.

Po celou dobu bude možné v divadelním areálu navštívit výstavu k 70 výročí Malého divadla Maringotka Malého divadla. Interaktivní vizuálně-zvuková instalace prozradí, co se stane, když se spojí právě genius loci maringotky po loutkářském rodu Kopeckých, loutky Malého divadla a zvuková technologie simulující 3D prostor. Díky této technologii se divák přenese do zcela svébytného světa, v němž zažije divadelní vzpomínky doslova na vlastní kůži. Tato výstava je určena vždy pouze jednomu divákovi.

V lednu se diváci mohou těšit na hosty Jihočeského divadla:

6. – 8. 1. 2020

Deadtown

Divadlo bratří Formanů

Forman brothers‘ wild west show

Začíná dvacáté století a v magické Praze žije své sny kouzelník a iluzionista, majitel laciného kabaretu. Je posedlý technickými zázraky své doby: filmem, fotografií i chraplavým zvukem fonografu. Nejraději se však ve svých představách prohání po arizonských pláních, popíjí v „saloonu” s ošlehanými pistolníky a v náručí svírá nespoutané krásky. Alespoň takový obraz o Divokém západě v něm, naivním Evropanovi, zanechaly němé kovbojky a zažloutlé fotografie vyprávějící o daleké zemi. A protože jeho život je neustálým balancováním mezi iluzí a skutečností, není pro něho těžké vydat se na cestu do vysněného světa.

12. 1. 2020

Poslední večeře

Taneční uskupení Dekkadancers

Dva mafiánští bossové se sejdou u jednoho stolu a hned je jasné, že se nebudou splácet účty jen za večeři. Čeká vás příběh jedné velké zrady propletený drobnými historkami, které se hemží gangstery, vražednými kuchaři, tajnými agenty a kde nechybí ani smrtící krása ruských baletek. Přijďte ochutnat delikatesu z DEKKA kuchyně a nabít se tancem, živou hudbou, živým zpěvem i živým řevem!

Průvodce Divadelním areálem Bouda

Zajímá Vás, jak bude celý areál fungovat? Připravili jsme souhrn často kladených otázek:

Bude v areálu pokladna, kde si budu moci koupit vstupenky?

ANO,Najdete ji v divadelní kavárně jménem  ,Jdem tam´.“

Jaké budou otevírací hodiny pokladny?

Od 13.00 v případě odpoledního představení do začátku večerního představení. Od 16.00 v případě večerního představení do jeho začátku.“

Mohu platit vstupenky kartou? 

„ANO. Nelze platit pouze papírovými poukázkami, dárkovými šeky a elektronickými poukázkovými kartami”

Mohou navštívit představení vozíčkáři?

S ohledem na umístění orchestru představení Dalibor bohužel NE. Ostatní představení ANO. Nutné hlásit při nákupu vstupenek.“

Bude v Boudě šatna?

NE V případě deště si s mokrými kabáty určitě poradíme.“

Nebude v Boudě zima?

NE! Prostor je vytápěný.“

Jak se mám na představení do Boudy obléct?

Pohodlně, sportovně.

Bude v Boudě dobře vidět?

ANO.“

Mohu při představení fotografovat ?

NE!“

Mohu si vzít na představení nápoj?

ANO. Nealkoholický nápoj s uzávěrem.“

Bude v areálu kavárna nebo nějaké občerstvení?

ANO…. a jmenuje se ,Jdem tam´.“

Jaká bude její otevírací doba?

13.00 – 21.00 anebo 16.00 – 22.00.“

Bude areál otevřen i mimo dobu představení?

ANO. Můžete navštívit divadelní kavárnu ,Jdem tam´  i výstavu Maringotka Malého divadla.“

Jaká bude otevírací doba Maringotky Malého divadla?

Listopad – prosinec od 16.00 do 19.00 hodin.

Jak výstava v Maringotce funguje?

Do expozice výstavy může vstoupit vždy pouze jeden člověk. Prohlídka trvá 20 minut. Je dobré si rezervovat čas návštěvy.”  

Budou v areálu toalety?

„ANO. Samozřejmě.“

Lenka Cimlová Ostrá

pro TANEČNÍ MAGAZÍN

»LIDICE« u Balbínů a s Balbíny zaujaly

Čím? Jednoznačně svou hlubokou lidskostí i civilním projevem bez patosu! █ Režisér i protagonista hlavní role v jedné osobě se málem zbláznil. █ Ivo Kubečka opět rozšířil své portfolio rolí uniformovaných mužů. █ Pepíček Čečil tvrdil muziku. A krásné violoncellistky jí dodaly další rozměry. █

Divadlo Balbínka je úzce spjato s Balbínovou poetickou stranou i hospůdkou a klubem Balbínka ve vinohradské Balbínově ulici. Jeho zakládající člen (společně s geniálním doživotním guvernérem Jiřím Hrdinou) Petr Borka stál (tentokrát bez Hrdiny) u zrodu velice emotivního představení „Lidice“. Lépe řečeno, nejen to. Byl totiž jeho hlavním motorem. Jak již TANEČNÍ MAGAZÍN před prázdninami informoval (a obrazově dokumentoval), premiéra proběhla letos v červnu. Přesně v den smutného výročí lidické tragédie. Nyní je tedy, trochu s časovým odstupem, na řadě i recenze představení samotného.

Ještě se mně nestalo (pokud jsem neměl jmenovitě rezervován lístek),  abych musel u vstupu do sálu napsat čitelně své jméno. O co šlo? Dočkejte času…


Kdysi jsem byl svědkem vyjádření se jednoho vysoce lampasovaného představitele armády k vojákům, kteří na armádním festivalu ASUT předvedli náročné kostýmované a nápaditě scénicky dekorované divadelní představení. „Proč, probůh, nehrajete v civilu, tedy vlastně v uniformách, vždyť to vám je vlastní?“ Měl jsem dojem, že to snad Petr Borka musel zaslechnout. Proč? Jelikož představení „Lidice“ situoval převážně – do hospody. Tedy do místa nám všem (alespoň mužského rodu) nejbližšího. Prostě, vlastního. Navíc je tím vytvořena zvláštní pospolitost. Diváci se mísí s interprety, žádné bariéry ani předsudky.

Za písniček jednoho z nejzemitějších pražských harmonikářů Pepíčka Čečila (který kdysi hrával ve „své“ – dávno zaniklé – hospodě „Na Čečeličce“ na Smíchově) začíná nenuceně hospodská zábava a tím i vlastní inscenace. Postupně se, přechodem herců na pódium, dostáváme i do dalších míst středočeské vesničky u Kladna.

Klid a pohodu přinášejí zejména rodinné scény u Hroníků. Již zde na sebe upozorňuje herecky hlavní představitel Petr Borka i Šárka Urbanovská, v roli jeho legitimní manželky. Nenucenost a radost v restauraci i klid u rodinných krbů a kamen je však pouze předzvěstí a kontrapunktem k událostem dalším.

Nesmím zapomenout na živou hudbu dvou krásných cellistek, která představení dodává nejen tragickou předzvěst, ale i rytmus.

Dalším vrcholným hereckým výkonem je stylizace faráře Štemberky hercem Václavem Trojanem. Nejen, že je tento fyzicky podobný hrdinnému lidickému knězi, ale jeho minimalistický herecký projev navozuje postupně portrét tohoto hrdiny, který šel na smrt jediný dobrovolně. Byl totiž nacisty vyzván k tomu, že může beztrestně odejít, vytrval. Ale šel se svými farníky vstříc tragickému osudu.

Roli starosty si zahrál Ivan Fried (vpravo), vlevo pak v pozadí s pivem v ruce legendární pražský harmonikář Pepíček Čečil

O mnoho dále za výkony jmenovaných nezůstávají ani Pavel Chalupa, Miroslav Bochňák, Ivan Fried a další. Mne však nejvíce překvapily i zaujaly výkony představitelů dětských rolí.

Přesvědčivý Ivo Kubečka rozšířil zase o jeden titul svůj profesní výpis „rolí v uniformách“. Vedle filmových úloh generála Salvizona (v „Černé fortuně“), generála Rotha (v „Případu Auffenberg“), příslušníka SNB Nováka (v „Zapomenutém světle“), estébáka (ve „Zdivočelé zemi“), strážného v továrně (v „Takovém slušném člověku“) a hlídače hřbitova (v „Hořícím keři“) si tentokrát zahrál bezejmenného gestapáka. Dlužno podotknout, že mistrovsky. Jeho bezcitný výraz i mluva mluvily za vše. Jakkoli jsem si myslel, že sklouzne do své herecké šablonky, byl opravdu lidsky přesvědčivý. Pardon, nelidsky. Kubečka se tak ve hře  stává jediným a silným představitelem moci, zla. A diktátorské zvůle.

Ivo Kubečka, jak jinak než v uniformě

Určitě nemohu vynechat citlivou práci kostymérky Dáši Neumannové. Její práce je v tomto případě nenápadná, ale právě tak tomu má být. I z toho důvodu, aby diváci zpočátku nevěděli, kdo v hospodě je herec.

Představení tak plyne ke svému tragickému naplnění. Zde pouze slova uznání k práci režiséra. Ač to doslova lákalo, tak nesklouzl do svádivých vod patosu a nějaké zde nepatřičné klenby antické tragédie. Naopak, síla „Lidic“ je v upřímnosti a skromné lidskosti. Díky nim se tragický konec odhaluje v plné nahotě.

A proč se nás ptali úvodem na jména? Režisér totiž jména diváků emotivně zařadil do čtených „rozhlasových“ zpráv seznamů  popravovaných. Možná morbidní? Ale určitě i takový detail napomohl syrové autenticitě i drsné poetice Borkových „Lidic“.

Myslím, že Balbínovská inscenace  „Lidice“ stojí opravdu za vidění. Určitě! Alespoň tedy na mne zapůsobily „Lidice podle Borky” daleko silněji, než miliónový film pod stejným titulem od režiséra Petra Nikolaeva.

Závěrem stojí za zmínku i perfektní program představení, který svým obsahem, tiskovou kvalitou a zejména informační hodnotou vysoce přesahuje svou prodejní cenu 30,- Kč. Obsahuje nejen klasické údaje o představení samotném, ale můžete se v něm, za přispění archivních textů i fotografií, retrospektivně vypravit do oné smutné historie Lidic a zejména jejich obyvatel.

Zeptali jsme se:

Petra Borky, režiséra a scenáristy i hlavního protagonisty hry „Lidice“

Čím Vás oslovilo téma Lidic?

Když jsem se někde zmínil o Lidicích, tak jsem kolikrát zaslechl ohlasy, že jde o již vyčichlé téma a že to nikoho nezajímá. Opravdu? Pochopitelně vím, že když se řekne ,Lidice´, tak každý, tedy skoro každý, okamžitě ví, že je řeč o likvidaci jedné vesničky u Kladna. O povraždění všech mužů a odvoz dětí a žen do lágrů. Ostatně, ta fotka zastřelených lidických mužů před zdí s matracemi je notoricky známa. A právě ta mne nenechala nikdy chladným.“

Petr Borka s talířem a  se Šárkou Urbanovskou

Takže to byl ten počáteční impulz?

Přesně. Šlo mně o to, co museli ti chlapi prožívat. Když se museli postavit a čekat na smrt, se kterou ještě večer nepočítali. Bez vědomí jakékoli viny, bez vynesení rozsudku. Bez možnosti jakkoli zvrátit svůj náhle změněný osud. Vždyť ještě ten večer ulehali ke svým ženám, dávali dětem pusu na dobrou noc a spřádali své sny o dalším životě. A najednou tohle! Proč? Jak se museli cítit těch sedm dlouhých hodin? Jak prožívali, když byli nahnáni do sklepa, stodoly a chléva, od probuzení do začátku poprav. Věděli, co je čeká? A co potom, když popravy začaly a trvaly možná dalších dlouhých pět hodin? Nebo sedm? Co se během té doby těm chlapům asi honilo hlavou?“

A jak dlouho jste na látce pracoval?

Původně jsem chtěl načasovat premiéru již k výročí lidické tragédie v roce 2017. Ale nestíhal jsem to. Nedalo se to. Bylo to tak silné, že to ve mně muselo ještě dozrávat. Občas jsem si dokonce myslel, že se z toho zblázním. Zvažoval jsem také, zda k tomu inscenování mám vůbec mravní právo… A tak jsem si ještě mezitím v tom našem divadle ,střihnulˇ inscenaci ,Revizora´. Ale vedle toho jsem se dál seznamoval s otřesnými detaily té hrůzné noci. S hrdinstvím faráře Štemberky, krátkou radostí Bohumila Hořešovského z narození syna… I s tím tajemným a dodnes neznámým zastřeleným mužem, který se prostě objevil v nepravý čas na nesprávném místě. Ale hlavně s tragickým příběhem rodiny Hroníků, který jsem nakonec použil jako nosné téma. A tak vznikly ,Lidice´. Hra o dvanácti nepopsaných hodinách pekla, které jsem si snažil představit. Pokud to vůbec jde.“

Představitel hlavní role i režisér a scenárista Petr Borka s interprety dětských rolí

»LIDICE«

Režie a scénář: Petr Borka

Hudba: Zdeněk Urbanovský

Kostýmy: Dáša Neumanová

Zvukové efekty: Radim Hladík

Hudební doprovod na violoncella: J. Škodová, J. A. Stazcewwská  nebo K. Kalinová, O. Vági

Světla a zvuk: Petr „Bubák“ Bublák

 

Osoby a obsazení:

Václav Hroník: Petr Borka

Františka Hroníková: Šárka Urbanovská

Václav Hroník, mladší: Filip Borka

Farář Josef Štemberka: Václav Trojan

Josef Hroník: Matěj Trnka

německý důstojník: Ivo Kubečka

starosta František Hejma: Ivan Fried

učitel Zdeněk Petřík: Miroslav Bochňák

redaktor František Kubík: Pavel Chalupa

Josef Šenfeldr: Jan Novotný

Bohumil Hořešovský: Tomáš Havlis

válečný invalida A.Pospíšil: Pepíček Čečil

neznámý sezónní zemědělský dělník: Jožo Sokol

v dětských rolích:

Květa Hroníková: Sophia Čechová

Zdeněk Hroník: Jáchym Urbanovský

Božena Hroníková: Karolína Borková

Zdeňka Hroníková: Žofie Burianová

Marta Hroníková: Vojtěška Burianová

Hlas: Valérie Zawadská

»LIDICE«se do konce roku hrají v Balbínově poetické hospůdce, v Balbínově ulici 6/323, v Praze 2, na Královských Vinohradech, ještě několikrát, vždy ve čtvrtek od 20.00 hodin. Ale nikoli čtvrtek každý!  V konkrétní data: v listopadu: 7. 11., 21. 11., 28. 11. Pořadatelé a účinkující prosí, abyste svá místa zaujali do 19.45 hodin.

Foto: Divadlo Balbínka

Michal Stein

TANEČNÍ MAGAZÍN