Jedenáctý ročník festivalu Film a architektura s podtitulem Body zlomů zavítá ve dnech 29. 9. – 4. 10. do dvou desítek českých a slovenských měst. Uvede 34 krátkých a celovečerních filmů i diskuze s tvůrci a odborníky. Na své si přijdou fanoušci tance, divadla i klasické hudby.
Festival Film a architektura uvede taneční film Pina Wima Wenderse. 30. září jej v Kině 35 Francouzského Institutu v Praze uvede Jan Hřebejk v rámci festivalové sekce Inspirace Jana Hřebejka. Tanečnice a choreografka Pina Bausch byla legendou celosvětové pohybové scény. Proměnila taneční jazyk jedinečnými multimediálními kreacemi, které v divákovi vyvolaly emoce a nabídly nenapodobitelný vizuální zážitek. Renomovaný německý režisér Wim Wenders představuje ty nejlepší Pininy choreografie zasazené do unikátních architektonických lokací řady významných současných autorů, jako jsou Rem Koolhaas, Norman Foster, studio SANAA a další. Společně s hudbou dokreslují celou estetiku obrazu.
Film a architektura uvede také hudební videoklip zpěvačky Terry ze soundtracku celovečerního tanečního snímku Zrcadla ve tmě Šimona Holého. Klipu dominuje kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad slovinského architekta Josipa Plečnika.
Experimentální snímek Esquizo budete moc zhlédnout 2. října v kině Ponrepo. Autorem abstraktní filmové výpovědi o architektuře mozku je světoznámý španělský architekt Ricardo Bofill, autor mimo jiné několika pražských rekonstrukcí. Psychodrama, vystavěné obdobně jako architektonické stavby, se pohybuje na pomezí divadla a psychiatrie.
V Praze, Řevnicích a Brně zajděte na film Opera Bastila režiséra Leifa Kaldora. Představí neuvěřitelný příběh vzniku reprezentativní budovy opery Bastila v Paříži postavené v roce 1989 u příležitosti 200. výročí dobytí Bastily. V prestižní mezinárodní soutěži připomínající tento významný francouzský symbol zvítězil tehdy zcela neznámý kanadský architekt Carlos Ott. Porotci se během výběru anonymizovaných návrhů mylně domnívali, že jde o dílo slavného amerického architekta Richarda Meiera. Sám autor, členové realizačního týmu a tehdejší ministr kultury líčí tuto nepravděpodobnou ságu, které dominovala politická rivalita mezi tehdejším francouzským prezidentem a premiérem.
Nevšední filmová pocta s názvem Inženýrova fantazie přibližuje mimořádnou kariéru a osobnost Petera Rice jednoho z nejuznávanějších statiků konce 20. století – od dětství v irském Dundalku přes práci na světoznámých stavbách jako Opera v Sydney, Centre Pompidou nebo Lloyd’s Building až po jeho předčasnou smrt v roce 1992. Pomocí unikátních záběrů a rozhovorů s jeho pracovním i rodinným okolím odhaluje dokument příběh skromného génia, který ve stínu architektonických ikon umožnil postavit do té doby zcela nerealizovatelné stavby. Na promítání zamiřte do Prahy, Brna, Řevnic, Ústí nad Labem, Vysokého Mýta a do Ostravy.
Vstupenky na festival Film a architektura naleznete na filmarchitektura.cz. Vybrané projekce jsou pro návštěvníky přístupné zdarma.
Pořádá: Kruh, z.s.
Pod záštitou: Česká komora architektů
Hlavní partner: mmcité a.s.
Za podpory: Ministerstvo kultury ČR, projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy, Nadace české architektury, SOMFY spol. s r.o., SIPRAL a. s., CAMP, Francouzský institut v Praze, Velvyslanectví Státu Izrael v ČR, Rakouské kulturní fórum v Praze, Instituto Cervantes v Praze, Městská část Praha 1, Statutární město Brno
Design partner Inspirace Jana Hřebejka: Vitra Koncept, s.r.o.
Hlavní mediální partner: Dolce Vita
Mediální partneři: Český rozhlas Vltava, Radio Wave, Deník N, ČSFD, 25fps, Architect+, Art & Antiques, ArtMap, CINEPUR, CZECHDESIGN, EARCH.cz, ELLE Decoration, ERA21, Full Moon Magazine, Kinobox, Kulturní magazín Uni, PROPAMÁTKY, Radio 1
Anna Mašátová
pro Taneční magazín