Ďáblova sbírka

Černá vlastenecká komedie zamíří v říjnu do kin

Autor filmů Jan Žižka a Choking Hazard, režisér a scenárista Marek Dobeš, nás na podzim překvapí celovečerním filmem Ďáblova sbírka. Tato černá vlastenecká komedie bude mít premiéru 1. října 2024 v pražském kině Lucerna. „Ďáblova sbírka přinese slušnou porci naprosté tvůrčí svobody… Hodně mi to sedlo!“ napsal na Twitter režisér Jan Hřebejk poté, co Dobešův film zhlédl v rámci neveřejné projekce. Jeho slova naznačují, že se diváci mají skutečně na co těšit!

A to i přesto, že Ďáblova sbírka „neservíruje“ slavná jména v hlavních ani vedlejších rolích. Kdo se tedy na plátně objeví? Bohumír Starý, Marek Matoušek, Silvia Šuvadová (hrála v oscarovém filmu Kolja), Petr Brezáni, Jessica Bechyňová, Antonín Kopřiva, Brian Caspe, Jozef Grondžák, Jana Třísková, Martin Simandl, Miroslav Reil a další. Jedno zásadní překvapení tu však je! Konkrétně advokátka Klára Long Slámová, která se kdysi proslavila jako obhájkyně Jiřího Kajínka. Jaká asi bude její role?!

Děj souvisí s Adolfem Hitlerem

O čem vlastně film Ďáblova sbírka pojednává? Tři muži se chtějí zapsat do české historie. Jeden filmař cítí příležitost. A mezi nimi dívka, rozhodnutá odhalit tajemství zmizelého otce. Richard Bartyzal věřil, že je pouhý krok od objevu důkazů spolupráce mezi nacisty a Vatikánem. S přáteli chtěli najít osobní archiv Adolfa Hitlera, údajně ukrytý za květnového povstání českých vlastenců. A slavnostně ho odevzdat státu. Nyní jsou nezvěstní. Policie je viní z loupežného přepadení i vraždy. Petře Bartyzalové zbývá jediná možnost. Prostudovat materiály, které její otec natočil, a vydat se po jeho stopách. Co zjistí, ji donutí přehodnotit svůj vztah k němu. Hledá otce, aby našla sama sebe.

Nechybějí ani prvky thrilleru

„Na scénáři jsem začal pracovat před deseti lety, kdy slovo vlastenectví ještě ve veřejném prostoru tolik nerezonovalo. Podobně jako v případě velkofilmu Jan Žižka, který vypráví o odvaze čelit přesile, jehož původnímu scénáři jsem věnoval sedmnáct let života, a na začátku se mi mnozí smáli, že nějaký poloslepý lokální vojevůdce už v mírové Evropě a globalizovaném světě nikoho oslovit nemůže, jsem snad i nyní vycítil, jak se vyvine duch doby. A to mnoho let před naplněním tohoto posunu. Ale pozor! Napsal jsem Ďáblovu sbírku pro vlastence, nikoli pro pitomce. Hlavní roli reprezentuje dívka, která si podobně jako mnoho mladých lidí před ní není jista, zda její otec volil správnou životní cestu,“ prozradil Marek Dobeš s tím, že film zahrnuje rovněž prvky thrilleru, dramatu i satiry.

VIP vstupenku seženete na Startovači

Patříte mezi filmové fanoušky a chcete získat VIP vstupenku na premiéru filmu Ďáblova sbírka? „Film je sestříhán, nazvučen, ale je před námi ještě finální míchačka v hale s mistrem zvuku Jiřím Melcherem, poslední dokončovací vizuální práce s postprodukčním mágem, koloristou a trikařem Patrikem Velkem v jeho Achtung4K. A též dvoudenní dotáčka s filmem spojené minisérie. V neposlední řadě pak realizace premiéry. Jenomže nám docházejí finanční prostředky, tudíž jsme se rozhodli pro Startovač. Tam nás můžete podpořit tím, že si koupíte VIP vstupenku nebo třeba DVD s filmem Choking Hazard, v němž hraje Jaroslav Dušek,“ dodal Marek Dobeš.

Marek Dobeš a Jaroslav Dušek během natáčení filmu Choking Hazard

Marek Dobeš a Dáda Patrasová, která si rovněž zahrála ve filmu Choking Hazard

Upoutávka k filmu Ďáblova sbírka:

 

Foto: Archiv „Ďáblova sbírka“

Richard Sacher

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..