Duben bude v Ponci velký!

Dubnové tipy z divadla PONEC

Duben bude v divadle PONEC velký!  Česká taneční platforma – přehlídka nejzajímavějších děl tuzemského současného tance – od 7. do 10. 4. v divadle PONEC a na dalších pražských scénách uvede pěknou řádku prvotřídních inscenací. 22. dubna se můžete těšit na novou inscenaci IHOPEIWILL. Jak si představujete budoucnost pro svoje vnoučata? To je jedna z otázek, kterou autoři, threeiscompany & Jaro Viňarský, pokládají. Budoucnost zajímá i tvůrce inscenace Witness, kteří se ve svém díle zabývají zejména ekologií. Jim patří večer 18. 4.. A na Mezinárodní den tance 29. 4. se chystá výzva: Roztančíme Krenovku?! Naplánujte si už teď vaše taneční zážitky.

Začátkem dubna, od 7. do 10. 4., bude divadlo PONEC a další pražské kulturní scény patřit festivalu Česká taneční platforma. Jubilejní 30. ročník každoroční přehlídky nejzajímavějších děl současného tance uvede aktuální tvorbu mladých choreografů i titánů tuzemského tance. Dramaturgická rada do hlavního programu vybrala inscenace Thin Skin (Eliška Brtnická & coll.); GEO (Temporary Collective / Tereza Ondrová, Petra Tejnorová a kol.); F*cking Beautiful Spring (Spitfire Company); Why things go wrong (420PEOPLE / Sylva Šafková); Together Alone II a III (Yana Reutova & coll.); Pohádka pro odvážné (Andrej Lyga); Fatamorgana (Paweł Sakowicz); Rukavičkářské závody (Tereza Lenerová & kol.) a Tremula (ME-SA / Martina Hajdyla, Eliška Brtnická, Jana Stárková).

V divadle PONEC dostanou v dubnu prostor také díla z loňského výběru České taneční platformy: 28. 4. je na programu participativní projekt Viktora Černického PRIMA, invenčně mísící profesionální taneční a laické komunity. A 30. 4. následuje SOFT SPOT – experimentální fyzické představení, jež se zrodilo ze spolupráce oceňovaných slovenských tanečnic Martiny Hajdyly a Soni Ferienčíkové s renomovanou maďarskou choreografkou Adrienn Hód. Společně zkoumají relace mezi fyzickým tělem, osobností performera a přikládaným významem.

Jak si představujeme budoucnost nejen pro sebe, ale i pro naše vnoučata? Jaké naděje pro ně máme a co můžeme udělat pro jejich naplnění? Navýsost aktuální existenciální otázky nastoluje nová inscenace IHOPEIWILL, které má v divadle PONEC premiéru 22. dubna. Novinka IHOPEIWILL je společným dílem uskupení   threeiscompany a choreografa, performera Jara Viňarského. IHOPEIWILL pohlíží na téma naší společné budoucnosti ve světle napjatých politických událostí a klimatické krize prizmatem osobního rodinného prostoru a vztahů.

Pro budoucnost klíčová ekologická témata akcentuje také inscenace Witness, která je na programu 18. 4. Tvůrci, Věra Ondrašíková & kolektiv, staví do centra pozornosti stromy. Němé svědky. Zdroj životodárné síly a kyslíku. Mockrát jsme se na nich provinili, ale oni zůstávají. Inscenace oceněná Cenou diváka na České taneční platformě 2022 je uváděna v rámci oblíbené programové linie Family Friendly s pravidelnými podvečerními představeními pro celé rodiny.

„Přijďte 29. 4. společně s námi do Krenovky roztančit Mezinárodní den tance, svátek pohybu a kreativity!“ zní pozvání z pořádající organizace Tanec Praha z.ú. Ve Studiu Krenovka jsou 29. 4. od 17.30 k tanci zváni nejprve teenageři ve věku 12–18 let, kteří si budou moci vyzkoušet, jak probíhají pravidelné lekce s názvem Současný tanec pro teens pod vedením tanečnice a choreografky Věry Ondrašíkové. Program bude od 19.30 pokračovat v Čítárně Unijazz, kam mohou dorazit všichni milovníci tance bez ohledu na věk. O zábavu se postará DJ, VJ a taneční performerky.

Foto: Vojtěch Brtnický, Adéla Vosičková 

Simona Andělová

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..