K tanci nemá moc daleko krasobruslení. A i laici, kteří vlastním krasobruslařským soutěžím a jejich bodování zhola nerozumí, vědí, že jednotlivé skoky a prvky v tomto uměleckém sportu mají názvy podle svých objevitelů nebo průkopníků. Třeba trojitý Salchow anebo čtverný Lutz. A víte, že se obdobně zapsal do historie i Vlastimil Harapes? A kupodivu nikoli do historie taneční…
Má „česko-slovenské“ jméno Mária Nováková. Je magistrou. Na jižní Moravě v příjemném městečku Bojkovicích pod malebným zámkem Nový Světlov již několik let pomáhá lidem s pohybovými nesnázemi, sportovcům, hercům i tanečníkům. Vede tam místní fyzioterapeutické a rehabilitační středisko. Mnoha lidem pomohla. A právě tato fyzioterapeutka vyvinula novou cvičebně rehabilitační polohu, kterou nazvala právě podle tanečního Mistra – „harapes“! Sám Vlastimil Harapes byl mírně polichocen, ale nikoli udiven: „Již jsem si zvykl. Dokonce jednou nějací hokejisté po mně pojmenovali tělové přiléhavé trikoty, které nosí pod dresy jako ´harapesky´.“
Pro druhou zajímavost se nemusí na Moravu. V Praze 4 na Pankráci je pamětní deska Vlastimila Harapese! Jedná se o štábního četnického strážmistra Vlastimila Harapese, který zde, poblíž nynější hospody Na Paloučku, padl 7. 5. 1945. Ale zjevně se nejedná o příbuzného baletního Mistra a pedagoga. Ten se narodil až o 15 měsíců později na severu Čech, v Droužkovicích u Chomutova.