Rozhovor s lektorkou baletu a barre Dominikou Černou

„Život je hra, ale návod si musí najít každý sám“

Zájem o tanec  přivedl  Dominiku Černou ke studiu na Taneční konzervatoři hl. m. Prahy. Po škole začala Dominika Černá balet učit a postupně se přes jógu, pilates, barre propracovala k metodě GOATA, která dokáže tělo vrátit do funkčního tvaru a jejím výsledkem je obyčejný pohyb bez bolesti a jako lektorka působí ve Studiu Barre Prague.

S tancem jste začínala jako malá holčička. Jak jste se k němu dostala, čím Vás zaujal? Chodila jste také do baletní přípravky?

„Byla jsem dost hyperaktivní dítě, tak mě rodiče přihlásili do tanečního kroužku v místní ZUŠ v Rokycanech. A od té doby bylo těžké mě odtamtud dostat. Bavilo mě vlídné prostředí, naše paní učitelka Vitingerová byla na nás vždy moc hodná a vysvětlovala nám vše s nějakým příběhem, takže jsme vždy věděli, co a proč děláme. Helena měla sama vystudovanou Taneční Konzervatoř hl. m. Prahy a jednoho dne navrhla mým rodičům, aby mě zkusili přihlásit na talentové zkoušky, že mám potenciál. A vyšlo to.“

Od dvanácti let jste klasický tanec studovala na Taneční konzervatoři hl. m. Prahy a po škole jste učila klasický balet, výrazový tanec ve stylu Contemporrary dance a jógu v Taneční škole Storm Ballet v rodné Plzni. Co Vás přivedlo k tomu, že jste začala tanec učit?  

„Věřte mi, že to poslední, co by mě v mládí napadlo, že budu někdy učit. Storm Ballet se mi dostal do cesty skrz Kristýnu Blahetovou, které učila nejen tam, ale tehdy vedla ještě otevřené lekce v jednom Plzeňském tanečním centru. To už jsem byla dva roky po škole, pracující v kanceláři a vlastně jsem na její lekci šla, protože mi začal taneční pohyb chybět. Kristýna mě přivedla do Stormu, abych si s nimi mohla zatancovat více, než jen v amatérské otevřené hodině. Tam si mě všiml Petr Čejka, který dodnes vede Storm Ballet. Viděl ve mně potenciál a přemluvil mě, abych zkusila vést jednu ze skupin mladších dětí a kolečko se rozjelo. Vzpomínám, že první sezónu to pro mne bylo velké trápení. Pak se to nějak přehouplo, začala jsem učit i starší děti a Petr mi postupně předával své umění práce s dětmi a jejich potenciálem.“

Našla jste se v józe, které se věnujete přes deset let. Absolvovala jste akreditovaný kurz lektora jógy II. třídy jako kurz Důležitost a aktivace CORE, což je hluboký stabilizační systém, který je nezbytnou součástí správného fungování těla. Jak sama říkáte: „Tělo je chrám.“ A o ten je důležité umět také pečovat. „Na józe asi nejvíce obdivuji učení se trpělivosti a nenásilí.“ Jak jste se k józe dostala?

„Jóga toho v mém životě odstartovala hodně. Jelikož jsem v době mých začátků nové éry života „nebaletky” stále pracovala na plný úvazek v kanceláři (to znamená 8 hodin na židli), a po práci jsem šla na trénink s dětmi, začaly se objevovat bolesti. Nejdříve ruce, pak záda, nohy, stále něco jiného. Pochopte, že jako lektor nemáte šanci si zatrénovat tak, jako byste si zacvičila jako klient. Bolesti jsem znala z dob studia, ale tentokrát jsem již neměla tří fázové tréninky každý den. No přeci to nebude jen ze sezení a běhání kolem dětí. O tomhle se totiž moc nemluví, co se stane s tělem tanečníka, když přestane aktivně tančit.

V hledáčku mi přistála jóga. Já v ní samozřejmě nejdříve viděla ten čas jen pro sebe a pořádný workout, protažení a úlevu od bolestí. Postupně jsem se ale chtěla dozvědět víc, o čem to vlastně je a tak jsem si našla kurz. Otevřelo se mi najednou úplně jiné okno a já začala vidět věci jinak. Že existuje i svět bez výkonu a že vývoj není o zdolání pozic, ale o skutečném poznání sebe sama do hloubky. Z dnešní perspektivy vidím, že je to celé ještě daleko větší, než jsem si uměla kdysi představit. Tehdy mi to pomohlo poodkrýt nové způsoby, jak lze k věcem přistupovat a jak je chápat. Aktuálně umění jógy nevyučuji, protože cítím, jak dlouho cestu ještě potřebuji ujít já sama, než budu schopna předat to, co jóga opravdu znamená.“

Sama se specializujete na revoluční pohybový systém, který vychází zpozorování nejodolnějších a nejefektivnějších pohybových vzorců u lidí i zvířat nazvaný GOATA (Greatest Of All Time Actions) a učí tělo pohybovat se tak, jak bylo navrženo, to jest přirozeně, efektivně a bez zbytečného opotřebení. Čím Vás GOATA zaujala?

„Goata je teď hodně aktuální téma. Potřebuji si spravit tělo a mít konečně klid. Dlouho jsem se plácala mezi jógou, pilates, tancem, barre a stále jsem se točila v kruhu nějakých bolestí a úrazů. A najednou jsem objevila metodu, která mi dala odpovědi a která mi dává smysl na všech úrovních. Metoda, která dokáže tělo vrátit do funkčního tvaru a jejím výsledkem je obyčejný pohyb bez bolesti. Denně mi prochází rukama mnoho klientů a mnoho životních příběhů. Všichni přijdou proto, že vědí, že se musí hýbat. V dnešní době již existuje spoustu metod a míst, kam si jít zacvičit. Každý si vybírá podle toho, co ho baví. Vzniká boj o zákazníka, trendy se postupně přizpůsobují tak, aby to přitáhlo co nejvíce lidí, a pomalu se vytrácí nejen kvalita lektorů, ale i proč to vlastně děláme. Lidé často zaměňují trénink za zábavu a i já to tak dříve měla. Chybí pak energie a motivace do obyčejného pohybu každého dne. Goata mi v tomhle otevřela oči a dala mi nástroj, jak přinášet sobě i lidem úlevu a něco, co zůstane až do konce života. Není to totiž jen cvičení, je to životní styl.“

Jako lektorka stylu barre, což je cvičení kombinující prvky baletu, pilates, jógy a funkčního tréninku působíte ve Studiu Barre Prague. Jaký je o Vaše kurzy zájem? Chodí na ně spíše začátečníci nebo více pokročilí?

„Působím v tomto studiu téměř od jeho počátku a začala jsem jako instruktorka Barre. Tento styl přitahuje mnoho žen z důvodu jeho konceptu. Je to velmi intenzivní cvičení, které je navíc složené do hudebního doprovodu. Klientky mají rychlé výsledky, baví je muzika a navíc si opravdu intenzivně zaposilují. Já tuto metodu již nevyučuji. Došlo mi, že byť metoda vychází z pilates, nedají se z mého úhlu pohledu výsledky sloučit s běžným životem. A byť je mi jasné, že lidé dělají spoustu věcí, které jim ubližují, i když jejich záměr je v základu správný, vybrala jsem si metodu, kde mohu mít na 100% čisté svědomí a kde nejde až tak o efekt, ale o to, co to přinese do života.“

V roce 2024 jste se podílela na pohybové spolupráci na inscenaci Lucie Hrochové Lekce s Janou pro Divadlo 3+kk. Jaké to bylo, jaká to byla pro Vás zkušenost? Troufla byste si také na choreografii?

„Lucie mě oslovila na konzultaci ohledně technického provedení cviků, které měla v choreografii. Přišla vlastně s krásným dotazem: „Koukni, prosím, na cviky co budeme dělat, jestli si ty lidi u toho neublíží.“ No to bylo něco na mě. Každopádně jsem si spolupráci i výsledné představení moc užila. Líbí se mi téma, které se snaží upozornit na stále se opakující problémy svobodného projevu, selský rozum a síly ženského hlasu. Já osobně bych na takhle velkou revoluci neměla kuráž. Bohatě mi stačí stále dokola vysvětlovat, proč dělám Goatu 🙂

A co volný čas, jak jej ráda trávíte? Co Vám říká slůvko relax?

„Volný čas je také v tuto chvíli velmi aktuální. Na své cestě jsem si vždy z nějakého koníčku udělala práci. Zároveň jsem potřebovala přivýdělek, abych zvládla pokrýt veškeré náklady na žití, takže mi to vlastně ani nevadilo. Jenže mě to dostalo do bodu, kdy jsem začala pociťovat obrovské vyčerpání na všech úrovních. Když jsem vyhořela potřetí, došlo mi, že musím dát své duševní i fyzické zdraví na první místo. Naučit se říkat laskavé ne, nastavit si hranice a hlavně si oddělit práci a volný čas. No řekněme, že jsem na cestě. Nejvíce se můj nervový systém vyladí v přírodě, takže volno trávím nejraději někde v lesích, a když okolnosti dovolí, tak i u oceánu. Je to zábavná hra ten život. Hra, na kterou si návod musí najít každý sám.“

Děkujeme za rozhovor

Foto: archiv Dominiky Černé

Veronika Pechová

pro Taneční magazín

Rozhovor s baletní mistryní Ivonou Jeličovou

Rozhovor s baletní mistryní Ivonou Jeličovou

„Já milovala každou roli, kterou jsem mohla na jevišti ztvárnit,“ přiznává Ivona Jeličová, držitelka Ceny Thálie, pro kterou je tanec projev emocí a vášně. Je v angažmá Národního divadla Brno, kde působí jako baletní mistr a je členkou souboru NDB3 (40+). A působí jako pedagožka na Taneční konzervatoři v Brně.


V dětství jste dělala atletiku, hrála tenis. A co další zájmy, co Vás ještě bavilo?  

„Dělala jsem od 4 let balet a atletiku až na základní škole. Balet nebyl pro mě tehdy zajímavý, v podstatě jsem plnila maminčino přání stát se balerínou. Já chtěla spíše něco aktivnějšího jako atletiku. Tenis jsem nehrála, jen chtěla hrát, ale platit si trenéra bylo pro nás moc drahé.“

O baletu jste neuvažovala, ale nakonec na přání maminky jste nastoupila na brněnskou Taneční konzervatoř, kterou jste, ale jednu chvíli, chtěla opustit. Nakonec jste zůstala. „A jsem ráda, že to vyšlo.“ Co rozhodlo, že jste se nakonec na „ten balet“ dala?  

„Na Konzervatoř jsem tehdy v 11 letech nastoupila právě kvůli mamince a také proto, že mě vybrali jedinou ze třídy a to mi lichotilo. Odejít jsem chtěla ve třetím ročníku. Z důvodu, že mě to nebavilo a přišlo mi to strašně pomalé 😀 Přibližně ve 4 ročníku se škola rozhodovala, jestli mě pustí do druhého stupně. V té době jsem dostala na hlavní obor jinou profesorku a ta ve mě viděla talent a předpoklady pro profesionální tanečníci. Můžu říct, že tak z 50% jsem vděčná ji, že jsem se stala balerínou.“

Po škole jste v roce 2000 nastoupila do angažmá plzeňského Divadla J. K. Tyla, jako sólistka baletu. Jakých bylo devět sezón, které jste v Plzni prožila? 

„Nenastoupila jsem hned jako sólistka baletu, ale do sboru. Sólovou smlouvu jsem dostala až v roce 2002. Na Plzeň mám ty nejkrásnější vzpomínky, dostala jsem zde první šanci stát na jevišti v sólových rolích. Já jsem za těch devět let strašně vděčná.  Přišla první nominace na Thálii, první získaná Cena Thálie a potkala jsem zde svého životního partnera.“

Pak Vaše cesta vedla, zpět do rodného Brna, když jste nastoupila do baletního souboru Národního divadla Brno a od té doby jste zde tančila řadu krásných rolí v baletech jako Bajadera (Gamzatti), Gisella (Myrtha). Labutí jezero (Odette – Odília), Nebezpečné známosti (markýza de Merteuil). Byla jste také Carmen a Raymondou. V současné době tančíte v inscenacích Kafka (Matka), Bdění (White Darkness), Coco Chanel, Popelka (Macecha), Romeo a Julie (matka Julie). Splnily se Vaše taneční sny? Je některá z rolí, které jste na scéně tančila, Vaši osudovou nebo srdci nejbližší?  

„Byl to tehdy pro mě takový přirozený přestup do mého rodného města. Přibližně rok jsem zde hostovala, a pak přišla nabídka na stálé angažmá. Tím že jsme plánovali s manželem rodinu, tak nám přišlo přirozené vrátit se do Brna poblíž mé rodiny.

Měla jsem zde krásné příležitosti, krásné role velké i ty malé, nedá se říct, která je nejoblíbenější. Já milovala každou roli, kterou jsem mohla na jevišti ztvárnit. Možná když jednu vypíchnu, tak asi  Lucidor a Arabella. Byla to velmi náročná dvojrole.“

Vaše taneční kreace Vám vynesly několik nominací na Cenu Thálie – Lady Macbeth, Radůz a Mahulena (Mahulena), Lucidor a Arabella, Chvění (Ona), Nebezpečné známosti (markýza de Merteuil) a role Maryši Vám Cenu Thálie vynesla. Co to pro Vás znamená? 

„Když jsem byla mladá aktivní tanečnice, tak to pro mě znamenalo hodně, teď zpětně můžu upřímně říct, že to tak důležité není. Sleduji nominace v posledních letech a jsem z toho trochu zklamaná, ale to už tak asi bývá, protože jak já říkám, tak tanečník se nedá hodnotit časem nebo body jako v jiných sportech.“

V jednom rozhovoru jste řekla, že byste se ráda časem stala baletním mistrem nebo učila tanec. A tanec učíte na Taneční konzervatoři v Brně, kde jste sama studovala. Čím Vás práce pedagoga naplňuje a čím obohacuje? 

„Na Taneční konzervatoři učím už třetím rokem a pořád mě to baví. Je to sice mravenčí práce, ale hrozně mě baví vidět ten pokrok na studentech. Také mě baví ten rozdíl vidět práci profesionálních tanečníků (pracuji také jako baletní mistr ND Brno), takže mám to srovnání začínajících tanečníků a profesionálních tanečníků.“

V soukromí jste maminkou dcery Adély a syna Matyase. Vedete své děti k baletu, nebo je to táhne, jako kdysi Vás, ke sportu? 

„Mé dceři je 11 let a věnuje se brazilskému jiu-jitsu, wrestlingu a judu, dokonce je vícenásobná mistryně v ČR a pátá na mistrovství světa. Syn začíná s judem a parkourem, takže opravdu balet u nás nehraje žádnou roli😀

Čím je pro Vás balet dnes? Jednou jste k tomu řekla: „Je to obrovská emoce. Je mi líto lidí, kteří si tu emoci neprožijí. Až do krku vám vleze pocit toho emočního štěstí. To ničím nenahradíte. Je to obrovská láska a absolutní naplnění.“ Platí to stále?

„Ano, to se nezměnilo, balet/ tanec je pro mě projev emocí a vášně. Sice už netančím aktivně, ale jsem členkou souboru NDB3 (40+), takže mám to štěstí, si ty emoce na jevišti ještě užít.“

A co volný čas, jak jej ráda trávíte?

„Hlavně s dětmi a s manželem. Moc toho volného času nemáme díky sportu mé dcery, ale když už je, tak ho většinou trávíme někde na dovolené.“

Děkujeme za rozhovor

Ivona Jeličová:

Narodila se 5. 8. 1981 v Brně.

V roce 2000 absolvovala Taneční konzervatoř v Brně.

2000 – 2009 angažmá v Divadle J. K. Tyla v Plzni.

Od roku 2009 je v angažmá v Národním divadle Brno a od sezóny 2018/2019 první sólistka baletu.

2009 Cena Thálie za titulní roli v baletu Maryša.

Je držitelkou Ceny Phillip Morris – Poupě baletu (2007), výroční ceny portálu Opera plus za roli Ona v inscenaci Chvění (2016).

Působí jako pedagožka na Taneční konzervatoři v Brně.

Jejím manželem je bývalý tanečník Viktor Gutov, který působí jako kondiční trenér.

Foto: archiv Ivony Jeličové 

Veronika Pechová

pro Taneční magazín

Rozhovor se vzdušnou akrobatkou Šárkou Bílou

„Akrobacie je můj životní sen o svobodě“

„Vzdušný tanec je mou profesí a splněným životním snem o svobodě,“ přiznává Šárka Bílá, která v Pardubicích založila Nebeský tanec, jenž je zaměřen především na vzdušnou akrobacii. Sama se tanci začala věnovat v dětství, později si vyzkoušela pole dance a nakonec se našla ve vzdušném tanci, který se jí stal osudem.

V dětském věku jste se zabývala různými sporty a pak v páté třídě ZŠ jste se začala věnovat modernímu tanci a na gymnáziu jste dokonce chodila na karate. Jak na ten čas vzpomínáte? Čím Vás tehdy zaujal moderní tanec?  

„Je to opravdu již hodně dávná minulost, ale na toto období vzpomínám s láskou, jelikož tanec již tehdy byl pro mě největší životní radostí. Tatínek se mnou jezdíval na taneční soutěže, kterých jsme se účastnili. Nejdříve jsem tančila v pohybovém studiu Hroch, kde jsem získala první základy a později v generační taneční skupině Barbaři, kde jsem se setkala poprvé s párovou akrobacií, ale bohužel dnes již nefunguje. Abych pravdu řekla, nevím, čím mě tanec zaujal, prostě ze všech sportů, které jsem do té doby vyzkoušela, se mi zde líbilo nejvíce. Byla to doba Michaela Jacksona, na kterého jsme tančili. Zajímavé je, že letošní školní rok 2025/2026 je jako návrat do minulosti s přesahem do budoucnosti, jelikož s dětmi připravuji nový projekt: „Uzdravme láskou planetu zemi“ právě na píseň „Heal the world“, kde budou nejen na šálách, ale i ve skupině tančit na zemi.“

archiv Šárky Bílé

Po gymnáziu jste vystudovala Ostravskou univerzitu a to obor Rekreologie, který je zaměřen na pedagogiku volnočasových aktivit. Proč právě tento obor?   

„V mládí jsem vůbec netušila, čemu se chci v životě věnovat. Nicméně jsem si byla jistá v tom, že mě baví pohyb a také, že se chci cítit svobodně ve své budoucí profesi. Takže volba byla snadná – obor Rekreologie byl o volném čase a zároveň pohybové aktivitě. Proto jsem se vydala touto cestou.“

Po studiích jste cestovala a poznávala Evropu a pár let žila v Řecku. Co Vám poznávání Evropy dalo a jak na pobyt v Řecku vzpomínáte?  

„Řecko je moje největší srdcovka a zároveň se stalo mým druhým domovem. Málem jsem se v Řecku vdala, ale moje touha po svobodě a nalezení životního poslání, byla jednoduše silnější. Každopádně to bylo nejklidnější a nejkrásnější období mého života. Bylo to jako z pohádky žít život u moře a mít kolem sebe láskyplné bytosti. Řekové jednoduše mají srdce na dlani a jsou to krásné duše. V příštím roce plánuji opět cestovat po Řecku a navštívit své staré přátele. Dalším velkým snem je právě pořádat letní kurzy vzdušného tance na Krétě. Jsem tedy zvědavá, jak to vše dopadne.

Poznávání Evropy mi poskytlo především cennou zkušenost s rozvojem jazykových dovedností v angličtině a také možnost vidět, jak lidé žijí. Aktuálně také přemýšlím začít cestovat i mimo Evropu, velmi mě láká navštívit Bali „ostrov Bohů“. Cestování je jedinečná příležitost k nalezení skutečné pravdy o světě, ve kterém žijeme. Při překročení hranic se naše vnímání rozšíří a umožní nám hlubší pochopení světa. Každý zážitek, který na cestě za dobrodružstvím zažijeme, navždy zůstane v naší paměti a nikdo nám ho již nemůže vzít. Stává se tak součástí našeho jedinečného životního příběhu. Vřele doporučuji všem mladým lidem, ať se nebojí cestovat a vyrazí do světa.“

V roce 2011 jste se začala věnovat pole dance. A o rok později jste se zúčastnila soutěže amatérů v pole dance a obsadila 5. místo. Čím Vás pole dance zaujal a co vás k němu přivedlo?

„Pole dance byl počátkem mého snu. Tehdy právě můj řecký snoubenec mi z Anglie objednal taneční tyč a já začala s domácím tréninkem na Krétě. On byl mou velkou inspirací, jelikož sám byl trenérem tenisu. Tehdy jsem si myslela, že otevřu pole dance studio, ale nakonec to nebylo mým osudem.“

A právě přes pole dance jste se dostala ke vzdušnému tanci, který se Vám stal OSUDEM. Jehož název je z anglického „aerial dance“ neboli česky vzdušný tanec, vzdušná akrobacie, závěsná akrobacie či akrobacie na šálách a je to především kombinace akrobaticko–tanečních prvků. „Vzdušný tanec je pro mě ta nejlepší forma aktivního odpočinku a zároveň svoboda, kterou cítím vždy, když se na šálu zavěsím, říkáte. Čím je pro Vás vzdušný tanec dnes? Co Vás na něm stále tak fascinuje?

„Vzdušný tanec je mou profesí a splněným životním snem o svobodě. Co ale pro mě nejvíce dnes znamená? Je to, že mohu své životní zkušenosti nejen s tancem a akrobacií předávat těm nejmladším. Vidět jejich radost, ale i slzičky, které jsou s tím vším spojené a zároveň je úžasné, jak mezi nimi vznikají pevná láskyplná přátelství. Dnes to není jen o vzdušném tanci, který mě stále fascinuje hlavně tím, že i po 13 letech objevuji nové kombinace prvků, ale také o tom, že tu po mně zůstane odkaz v mladé generaci.“

archiv Šárky Bílé, studentka Elenka

Také jste trenérka vzdušného tance v pařížské akademii Fratellini, která se zaměřuje na výuku cirkusového umění. Jaký vztah máte k novému cirkusu? 

„Akademie Fratellini byla pro mě místem, kde jsem sama bez přítomnosti trenéra studovala vzdušný tanec. Trenérkou jsem se stala až po návratu ze svých cest. První kurz jsem otevřela v roce 2013 v pole dance studiu Intimate Pardubice.

Nový cirkus zbožňuji, jelikož neustále vznikají nové akrobatické možnosti. Právě ve Fratellini jsem si zkusila např. i Cyr wheel, který se mi velmi líbí, ale v našem okolí není rozšířen.“

V Pardubicích, kde žijete, jste se stala průkopnicí vzdušného tance a vedete školu Nebeský tanec (Nebeský tanec) která je zaměřena na vzdušnou akrobacii. „Snažím se o rozvoj vzdušného tance, podle mě je to krásný sport a mohl by být i součástí olympijských her“, říkáte.  Jaký je o kurzy vzdušného tance zájem? Chodí na ně jak dospělí i děti?

„Aktuálně po letech zkušeností bych řekla, že vzdušný tanec je tak trošku „jiný sport“ a není úplně pro každého, jelikož jste ve výšce a nemáte žádné jištění, takže zde je poměrně velký faktor strachu. Dále také vidím úskalí v tom, že osobně se zaměřuji i na rozvoj umělecko-taneční části, takže někteří se bojí „sebe projevit“, proto raději zvolí jinou pohybovou aktivitu bez těchto nároků. Nicméně naše kurzy jsou plné. To platí i u studentek Nebeského tance, které si otevřely vlastní lekce, tak také mají plně obsazeno. Jak já říkám: „Konkurence neexistuje“. Jistě znáte tajemství přitažlivosti? Aktuálně naše kurzy navštěvují pouze děti. Zajímavostí je, že naše bývalé studentky učí převážně dospělé. Je to jistě tím, že děti miluju a práce s nimi mě jednoduše baví. V minulých letech jsem učila pár dospěláků a ti dnes právě vedou své vlastní kurzy. Mým cílem totiž bylo rozšířit vzdušný tanec a to se mi upřímně podařilo.“

archiv Šárky Bílé, studentka Anetka

A co další zájmy a koníčky, máte na ně čas? Co Vám říká slůvko relax?

„Mezi mé další zájmy patří především spiritualita a problematika mezilidských vztahů. Aktuálně jsem se pustila do dalšího programu „Chakradance Bohyně“ pod vedením Alice Kirš. Je to především o taneční meditaci a práci s vlastním nitrem. Poslední roky studuji psychologii různých osobností a velmi se zajímám o to, jak vzniká disharmonie v našich životech. Během 15-ti let jsem tvrdě pracovala na realizaci svého podnikání, takže to jsem relax moc neznala, kromě života v Řecku. Ale dnes relax je pro mě základem mého bytí, jelikož jsem si uvědomila, že život není jen o práci a výsledcích. Naopak život je o tom žít v souladu se svým tělem a duší. Pochopila jsem, že nejdůležitější je moje zdraví a vnitřní klid.“

Děkujeme za rozhovor

Foto: archiv Šárky Bílé

Veronika Pechová

pro Taneční magazín

Rozhovor s tanečnicí, lektorkou baletu a jógy Petrou Padriánovou

„Zajímá mě celostní přístup k lidskému tělu“

„Balet, práce pedagoga a jóga se navzájem doplňují a prolínají,“ přiznává Petra Padriánová, která tančila nejen doma, ale také v Barceloně ve Španělsku. Jako pedagožka vede baletní lekce a kurzy ve studiu V Korunách a učí také v ISMFA. Je také instruktorkou jógy. Jako tanečnice se představuje v inscenaci Já Plisecká v ProART Company.

Co Vás přivedlo k baletu, který jste vystudovala na Taneční konzervatoři hl. města Prahy? Čím Vás tak zaujal, že se mu stále nějakým způsobem věnujete?

„Když mi bylo asi pět let, začala mě maminka vodit do studia bývalé primabaleríny ND Zdeňky Zabylové. Byla jsem maličká, ale dodnes si vzpomínám na její taneční sál, baletní tyče a na to, že jsem se tam cítila hezky. Potom následovala od mých šesti let baletní přípravka ND, kde jsme jako děti bývaly součástí divadelních představení. Atmosféra jeviště, zákulisí, šaten, to byl pro mě kouzelný svět… Odtamtud vedla cesta na Státní konzervatoř, tehdy byl o studium velký zájem. Takže to vše na sebe navazovalo a šlo asi o vedení osudu. Měla jsem do té doby mnoho jiných zájmů, např. hru na housle nebo zpěv, ale po přijetí na školu už na nic jiného než na balet nezbýval čas. Ptala jste se, čím mě balet tolik zaujal. Balet vnímám jako velmi ojedinělý druh umění. Po fyzické stránce jde v podstatě o vrcholový sport, ale je to především umělecká disciplína, která nabízí prostor pro tvořivost, hereckou interpretaci, hledání krásy a elegance pohybu ve spojení s hudbou. Takové propojení křehkosti a síly… Hlavní důvod, proč jsem u baletu zůstala, je ale asi to, jak se cítím, když mohu být součástí divadla. Jsem typ člověka, který není rád středem pozornosti a jeviště je asi jediné místo, kde mi to nevadí:)

Po absolvování konzervatoře jste v roce 1995 nastoupila jako sólistka baletu do Divadla J. K. Tyla v Plzni a již o rok později jste byla nominována na Cenu Thálie za roli Julie v baletu Romeo a Julie. Po třech letech jste přešla do Pražského komorního baletu. Pak jste byla v souborech Ballet Balogh Prague, Ballet David Campos, Companyia de Santa Coloma de Gramenet v Barceloně. Co Vám tyto zahraniční pobyty daly? Jaká to byla pro Vás po profesní a lidské stránce zkušenost?

„Pracovní pobyt v zahraničí je asi pro každého komplexní zkušenost, která vyžaduje vyrovnání se s novým prostředím, kulturou, jazykem, často jiným způsobem práce. Delší dobu v cizině jsem žila jen ve Španělsku. Měla jsem štěstí, že mě šéf baletu hodně obsazoval. Ve svých choreografiích často propojoval prvky baletu a moderního tance, což bylo pro tanečníky poměrně fyzicky náročné. Za ta léta, co jsem ve Španělsku žila, mi k srdci přirostla tamější kultura, jazyk, lidé a jejich mentalita…“

Vy jste také spolupracovala s André Rieu a absolvovala australské turné, Chicago, Ottava, Brusel. Jaké to bylo, být součástí takového věhlasného projektu?

„Díky turné s A. Rieu jsem se podívala na místa, která bych jinak asi nenavštívila. Do projektu mě tehdy přizval David Slobašpycký, výborný baletní mistr. Produkce v Austrálii a Americe byly opravdu velké a honosné. Pan A. Rieu mi v paměti utkvěl jako velmi přátelský a velkorysý člověk a skvělý umělec.“

V letech 2009 – 2017 jste působila jako pedagog v Tanečním centru Praha a od roku 2017 vedete baletní lekce a kurzy ve studiu V Korunách, mimo jiné učíte i v ISMFA. Pedagogické zkušenosti máte také ze zahraničí, kde jste učila v Escola de Dansa de Miren Viar v Barceloně ve Španělsku. Učíte klasický i scénický tanec, děti i dospělé. Co Vás na práci pedagoga baví? Jaký je zájem o Vaše kurzy?

„Jsem ráda, že o mé lekce a kurzy je zájem a většina klientů ke mně přichází na doporučení. Na práci pedagoga mě stejně jako ve všem ostatním baví tvořivá složka. Příprava lekcí, tvorba představení… Pracuji převážně s dětmi školního a předškolního věku a to umožňuje a vyžaduje vkládat do lekcí hravost. Děti vnímají, když milujete to, co jim předáváte, reagují především na energii radosti. Roky baletu, který v člověku podporuje perfekcionismus, není možné úplně smazat, ale mým hlavním záměrem je, aby byly děti na hodinách šťastné. Aby kromě baletních krůčků objevovaly také krásu a zákonitosti hudby a kouzlo divadla. Baví mě jim pro to vytvářet podmínky.“

Co Vás přivedlo ke spolupráci s volným sdružením tanečníků Ultra Minimal Balet?

„Přátelství s jeho zakladatelkou, choreografkou a tanečníci Alenkou Peškovou. Věděly jsme o sobě už na konzervatoři, ale spřátelily jsme se až v našem společném angažmá v Plzni. Spolupráce s Alenkou byla zajímavá, stejně jako představení Jessie s Morgiana, kde šlo o spojení baletu a hororového žánru.“

Jak začala Vaše spolupráce s ProART Company, kde tančíte v inscenaci Já Plisecká? Jak se Vám spolupracuje s herečkou a zpěvačkou Klárou Trojanovou a tanečníkem a zakladatelem ProART Martinem Dvořákem v tomto představení?

„S ProART Company jsem se pracovně potkala v minulosti skrze představení Island of no memories. Martin Dvořák mě oslovil na základě naší předešlé spolupráce pro jeho festival ProART. Znali jsme se a přátelili již od doby společného působení v PKB. Když mi před půlrokem napsal, jestli bych chtěla tančit „Pliseckou”, vůbec jsem neváhala, přestože už jsem delší dobu nechtěla vystupovat na špičkách. Spolupráce s Klárou Trojanovou a Martinem D., to je setkání s dvěma talentovanými profesionály. Martin byl při tvorbě choreografie otevřený mým a Klářiným nápadům a podnětům, což napomáhalo k tvůrčí atmosféře. Vnímám, že pro nás tři je snadné se na sebe na jevišti napojit a vzájemně se inspirovat. Jsem za tuto příležitost vděčná a z představení, které má skvělé ohlasy u diváků mám radost.“

Od roku 2017 působíte jako instruktorka jógy. Co Vás k ní přivedlo? „Jóga pro mě není jen péče o tělo skrze jógovou praxi, ale je především hluboce transformační cestou sebepoznání.“

„Vždy mě zajímal celostní přístup k lidskému tělu. Nejprve jsem se jako velmi mladá dostala k čínskému cvičení Tai-chi, které mělo v mém případě úžasný ozdravný účinek. To mi otevřelo pohled na jiný způsob práce s tělem a pohybem. Jóga je další ze směrů, který je mi hodně blízký. Správná a citlivá praxe jógových ásan a dechových cvičení je pro tělo velmi prospěšná, ale pro mě je nejdůležitější jógová filozofie a přímý efekt meditace.“

Jste tanečnice, choreografka, pedagožka, lektorka jógy. Je Vám z toho něco bližší nebo právě ta směsice všech těchto činností Vás baví stejným dílem?

„Balet, práce pedagoga a jóga se navzájem doplňují a prolínají. Jóga je například skvělá kompenzace k baletnímu tréningu, porozumění tělu pomáhá v pedagogické práci. V oblasti pracovní seberealizace je mi nejmilejší divadlo, ale myslím, že po lidské stránce mě nejvíc posouvá jógová meditace.“

A co Vám říká slůvko relax? Jak ráda trávíte volný čas?

„Kromě oblasti kultury a umění určitě v přírodě a s nejbližšími. Díky partnerovi jsem také objevila účinky termálních pramenů. To je skvělý způsob relaxace pro tělo i mysl.“

Petra Padriánová:

Narodila se 25. 2. 1977 v Praze. V roce 1995 vystudovala Taneční konzervatoř hl. města Prahy.

2000 – 2002 studovala nonverbální divadlo na HAMU v Praze.

1995 – 1998 sólistka baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni.

1998 – 1999 členka Pražského komorního baletu.

2000 – 2003 sólistka souboru Ballet Balogh Prague. 2003 – 2007 sólistka Ballet David Campos, Companyia de Santa Coloma de Gramenet v Barceloně ve Španělsku.

2008 – 2016 účast na divadelních projektech doma i v zahraničí.

2009 – 2017 pedagožka v Tanečním Centru Praha. Od roku 2017 nezávislá tanečnice, lektorka baletu a jógy.

Foto: Michal Košťál, Marcel Plavec, Ismail Tashpulatov       

Veronika Pechová

pro Taneční magazín