LOSERS CIRQUE COMPANY na Open Air Vyšehrad

Populární „Lůzři“ budou v hlavní roli festivalu na historickém pražském kopci. S kým vším utvoří po dobu šesti večerů neočekávaná a netradiční spojení?

Špičkové artistické výkony, nečekaná umělecká spojení a k tomu nenapodobitelná atmosféra Amfiteátru na Vyšehradě – to jsou hlavní ingredience Open Air festivalu, který od 17. do 23. května pořádá známý novocirkusový soubor Losers Cirque Company. V průběhu sedmi večerů, jejichž program vzniká přímo pro festival, se společně s „Lůzry“ ponoří do světa nového cirkusu i řada hudebníků jako Dan Bárta, Klára Vytisková, vokální skupina Skety nebo EnDru. „Baví nás zkoušet nové věci, propojovat práci naší skupiny s tvorbou jiných umělců. První ročník Open Air festivalu bude novinkou nejen pro diváky, ale i pro nás, a moc se na něj těšíme.” říká Petr Horníček.

Slavnostní zahájení v pátek 17. května opanují samotní Losers Cirque Company. Pro tuto příležitost připravují speciální program, který nabídne průřez jejich dosavadní tvorbou. V dalších večerech se mohou návštěvníci těšit například na Radima Vizváryho, který je pozve do tajemného světa pantomimy. Dále na Skety, EnDru a Losers, kteří propojí zpěv s beatboxem, tancem, akrobacií, light designem a animacemi. S akrobaty spojí síly i Klára Vytisková alias Klara & the Pop, ve společné show se vrátí k tématu její poslední desky Home – k domovu, rodině a dětství. Fanoušci nového cirkusu si budou moci připomenout i první „loserovské“ představení, kterému soubor vděčí za název – The Loser(s). Festival pak uzavře nekorunovaný král improvizace Dan Bárta společně s mistrem loopingu a beatboxu EnDruem. V unikátním představení, kde hlavní roli hrají zvuk a světla, se k nim opět připojí členové Losers Cirque Company.

Úvodní večer Open Air festivalu, pořádaného novocirkusovou skupinou Losers Cirque Company, se uskuteční v pátek 17. února. Obsahem show bude průřez tvorbou této skupiny, představí se všichni její členové včetně technické crew, hudebníků, autorů animací a dalších spolupracovníků. Celý program bude připravený pouze pro tuto příležitost, diváci tak dostanou možnost blíže poznat celou skupinu, nahlédnout na jejich tvorbu i jednotlivé členy z bezprostřední blízkosti.

Radim Vizváry

Sobota 18. května bude patřit pantomimě, Radim Vizváry uvede své Thálií oceněné představení Sólo. Na Vyšehradě představí klasická i současná, poetická i komická díla. Smát se i brečet pak můžete bez jediného Radimova slova – k jeho umění totiž nejsou potřeba. Vyjádření je čistě tělesné a pojí pohybovou virtuozitu s herectvím. Zkrátka, uvidíte, co dnes znamená pantomima.

V neděli 19. května se představí divákům vrcholná „trojkombinace“ ve složení Skety & EnDru & Losers Cirque Company, která nabídne jedinečné propojení tvorby všech tří uměleckých skupin a jejich žánrů. Stejně jako ostatní show, uváděné v rámci Open Air festivalu, i tato bude nazkoušena pouze pro tento večer a bude představovat všechny umělce z větší blízkosti. Součástí show budou jejich vášně a umělecká vyjádření, která doposud nerealizovali před publikem.

Ti, kteří ještě neviděli první z představení Losers Cirque Company s názvem The Loser(s), budou mít možnost to napravit v pondělí 20. května.

Pro ty, kdo 22. května vystoupají na vyšehradský kopec, bude odměnou i vystoupení Kláry Výtiskové

Večer 22. května bude Amfiteatrem na Vyšehradě rezonovat téma rodiny a domova. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení Klary & The Pop, která se ve společné show s „Lůzry“ vrátí k hlavnímu motivu svého posledního alba Home.

Zpěvák a sběratel tropických motýlů Dan Bárta zakončí s „Lůzry“ festival ve čtvrtek

O velkolepý závěr Open Air festivalu se ve čtvrtek 23. května postarají mistři improvizace Dan Bárta a EnDru. Vystoupení dvou výrazných umělců české hudební scény doprovodí show Losers Cirque Company.

Program:

pá 17. 5. 20:30 / Zahájení – Losers Cirque Company

so 18. 5. 20:30 / Radim Vizváry: Sólo

ne 19. 5. 20:30 / Skety & EnDru & Losers Cirque Company

po 20. 5. 20:30 / Losers Cirque Company: The Loser(s)

st 22. 5. 20:30 / Klara & the Pop & Losers Cirque Company

čt 23. 5. 20:30 / Dan Bárta & EnDru & Losers Cirque Company

 

Foto: archiv SMART Communication a archiv TANEČNÍ MAGAZÍN

Lucie Čunderliková

pro TANEČNÍ MAGAZÍN

Ego aneb jak se jen zbavit soka?

Losers Cirque Company opět přináší humor, nadhled a dokonalou akrobacii

Soubor Losers Cirque Company nemusíme našim čtenářům představovat.  Losers se stali špičkou českých novocirkusových představení. Perfektní akrobacie, humor, vtip a napětí, to všechno divák na Losers miluje.

Představení Ego můžete od 24. listopadu vidět v divadle La Fabrica. Že je tam příliš malý prostor? Ego je spíše komornější představení, vystupují zde totiž pouze dva akrobaté, a to Petr Horníček a Jindřich Panský.


Myšlenka poměrně jasná,  starší sportovec zjišťuje, že na scéně se objevuje mladší rival. Co teď? Nabízí se vtipný scénář už sám o sobě a Losers společně s režisérem Danielem Špinarem a choreografem Radimem Vizváry  uchopili svou ideu za ten správný konec, nebojím se říct za ten nejlepší možný konec.

Na co se můžete těšit? Zdatný sportovec, hotový šampión, si zálibně prohlíží kruh svých medailí, skládá si je na sebe, s úctou  na ně hledí a s láskou a uznáním si je všechny navléká na krk. Hýčká si je. Je spokojený. S vervou cvičí, ladné pohyby plné síly a bojovnosti, přemety, pózy, skok  hned sem a zase tam.  Hudba se dramatizuje. Jenže … přichází mladší, silný, mrštný sok. Také se zájmem si prohlíží medaile a náš šampión je zběsile rychle všechny balí a zuřivě odnáší ze scény. Poměří síly. Kdepak, ten mladý je lepší.  Starší uléhá na zem a světelná show dokresluje doslova rozpad osobnosti, zničenou, neschopnou vstát. Svět se zbortil.

Boj. A znovu. Už drží svého soka a fackuje.., sráží ho k zemi.., snad by ho i zabil! Rival leží, konečně. Je už mrtvý? Ne, zvedá se. Jak na něj? Zkusí to přece znovu. Bojuje se jakýmkoliv způsobem.  Chůzí na vysoké noze (v dámských báječně barevných střevících s vysokým podpatkem), bojuje se tyčí, v zorbingových koulích, ve kterých  Lůzři obzvláště pobavili publikum.  Nicméně vyhrát se nedaří. Znovu rozpad osobnosti, hluboké zoufalství.

Cokoliv starší šampión dělá, mladší konkurent jej stále pronásleduje, sedí mu za krkem snad i při každodenních činnostech. Zničenému sportovci nezbývá nic jiného, než odejít do kláštera… a meditovat. Musí do svého nitra. Hledí klidně a nehnutě na svého soupeře. A náhle??!  Rival se rozplyne, padá ze svého vrcholu  (akrobat symbolicky padá z popruhů a visí jako mrtvý).

Možná v inscenaci Ego vidíme samotného  Petra Horníčka (spoluzakladatele a principála souboru), který si pravděpodobně i sám v sobě klade otázku, kdy je ten správný čas uvolnit místo mladším akrobatům.  Ovšem divák, při pohledu na urostlé, svalnaté tělo a ladné pohyby akrobata nemůže ani v nejdivočejší fantazii uvěřit, že by se snad Petr Horníček takovou myšlenkou zabýval. Přesto Petr sám říká: „Zásadním tématem každého tanečníka a akrobata je stárnutí těla. Je těžké dřít celý život a pak se smiřovat ještě v poměrně mladém věku s tím, že už na to vaše fyzické síly nestačí. Pro ego každého z nás je obtížné pokorně uvolnit místo dalším, silnějším a mladším.“ Připustíme-li si i to, že by Petr Horníček v akrobacii   uvolnil místo mladším, zůstane pořád prvotřídní  vyzrálou tvůrčí osobností.

Představením Ego se Losers opět vrátili (na rozdíl od vážnějších inscenací jako je Kolaps nebo Vzduchem) ke svému smyslu pro humor, který diváci tolik milují. Nad to je tu hluboké moudro, totiž že vnitřní síla znamená mnohem víc než fyzická síla, nejlepší boj je žádný boj a nejsilnější  je ten, kdo přemůže sám sebe. Losers v čele s Petrem Horníčkem představují nevyčerpatelnou studnici báječných nápadů, ať už je příběh velmi dobře srozumitelný, nebo naopak nechává rozehrát divákovu fantazii. Show Ego samozřejmě nepostr ádá dokonalou souhru těl, dechberoucí akrobacii,  herectví, vtip, nadhled, světelnou show,  vhodně zvolenou hudbu  a navíc, dámy, dvě krásná vytrénovaná polonahá mužská těla (Petr Horníček, Jindřich Panský), na která je radost  hledět.

Když tak přemýšlím, které z představení Losers bylo to nejlepší, nemohu se vlastně rozhodnout. Ale Ego určitě patří k tomu nejlepšímu, co Losers nabízí. Bravo!

Eva Smolíková

Foto: František Ortmann

Taneční magazín

EGO

Losers Cirque Company uvádí svou novinku

již tuto sobotu 24. listopadu v La Fabrice uvede jeden z nejznámějších českých novocirkusových souborů Losers Cirque Company premiéru své novinky EGO.

Na představení se spolu s „Losery“ podílí řada výrazných osobností domácí umělecké scény, které do ní vtiskly i kus svého vlastního ega: režisérem je umělecký ředitel Činohry ND Daniel Špinar, choreografii vytvořil držitel ceny Thálie Radim Vizváry a hudbu složil a během představení bude artisty doprovázet skladatel a kytarista Igor Ochepovský. Unikátní a nenahraditelnou složkou inscenace jsou pak animace a světelné efekty, za kterými stojí spoluzakladatel Signal festivalu Amar Mulabegovič a s ním Michael Bláha.

Premiéra:  24. listopadu v divadle La Fabrika.

Vstupenky jsou v předprodeji v La Fabrice.

Podrobné informace na  www.loserscirque.cz a www.lafabrika.cz

Taneční magazín

Losers Cirque Company odhalí své EGO

Co se stane, když vám na vrcholu vstoupí do cesty někdo mladší, energičtější, výkonnější?

Co se stane, když vám na vrcholu vstoupí do cesty někdo mladší, energičtější, výkonnější? Ego říká: „Je potřeba zápasit ze všech sil o své těžce vydobyté místo!“ Ego nás nutí být nejlepší, mít navrch, mít vždy pravdu. Ego je mistr číslo jedna, kterého musí všichni uctívat… EGO je také zbrusu nová inscenace z dílny jednoho z nejpopulárnějších českých novocirkusových souborů Losers Cirque Company, kterou premiér ově uvedou přesně měsíc před Štědrým dnem, 24. listopadu v holešovické La Fabrice.

Loserovská novinka vypráví příběh muže, který si musí projít vnitřním peklem, aby pokořil své vlastní ego. Tím mužem není nikdo jiný než spoluzakladatel a principál souboru Petr Horníček. Jeho mladším a výkonnějším sokem, který ho donutí pochybovat sám o sobě, je Jindřich Panský. „Zásadním tématem každého tanečníka a akrobata je stárnutí těla. Je těžké dřít celý život a pak se smiřovat ještě v poměrně mladém věku s tím, že už na to vaše fyzické síly nestačí. Pro ego každé ;ho z nás je obtížné pokorně uvolnit místo dalším, silnějším a mladším. Vyšli jsme tedy totálně z našich dvou performerů a postavili je do ringu jako soky, protivníky, dva kohouty na jednom sportovním smetišti, jako dvě ega,” popisuje inscenaci režisér a umělecký ředitel Činohry ND Daniel Špinar. Ten patří k celé řadě výrazných osobností naší umělecké scény, které se sešly při realizaci inscenace a vtiskli do ní i kus svého vlastního ega. Choreografii vytvořil držitel ceny Thálie Radim Vizváry a hudbu složil a během představení bude naživo „Losery“ d oprovázet skladatel a kytarista Igor Ochepovský. Unikátní a nenahraditelnou složkou inscenace jsou pak animace a světelné efekty, za kterými stojí spoluzakladatel Signal festivalu Amar Mulabegovič a Michael Bláha.

Premiéra inscenace Ego bude uvedena 24. listopadu v divadle La Fabrika.

Vstupenky jsou v předprodeji v La Fabrice.

Podrobné informace na  www.loserscirque.cz a www.lafabrika.cz

Lucie Čunderliková
pro Taneční magazín