Rozhovor s herečkou Terezou Bebarovou

„Většinou dabuji tvrdé, až chlapské ženy“

Tereza Bebarová o dabingu hlavní hrdinky v seriálu Ludwig: šifra zločinu

Herečka Tereza Bebarová propůjčila svůj hlas Lucy Betts-Taylorové, hlavní hrdince v nové detektivní komedii Ludwig: šifra zločinu, ve které se introvertní tvůrce křížovek a hlavolamů musí infiltrovat do policejního týmu, aby našel svého zmizelého bratra. S tím mu pomáhá jeho švagrová – Lucy. Premiérové díly každou středu od 20.15 na Primě.


Lucy, ztvárněná britskou herečkou Annou Maxwell Martinovou, je manželkou šéfinspektora Jamese. Když jednoho dne zmizí, její odhodlání a radikální přístup ji donutí jednat. A právě v této roli mohla Tereza Bebarová zúročit své zkušenosti s dabingem cílevědomých hrdinek: „Lucy se mi líbila, je rázná a má nadhled.“

Během dabování nemá žádný speciální rituál, potřebuje hlavně ticho a klid, aby se mohla do své postavy ponořit. „Vždy záleží na tom, koho dabujete. Často dabuji hlavní hrdinky, komisařky, ženy ošlehané životem, které takovým tím buldočím způsobem řeší své problémy v životě,“ vysvětluje Bebarová a dodává: „Lucy v minisérii Ludwig: šifra zločinu je manželka detektiva a je velice odhodlaná svého muže najít. V takových případech je důležité se do postavy vcítit a vystihnout její charakter posazením hlasu. I když je na přípravu v dabingu většinou málo času, musím si poslechnout, jak zní její originální hlas, a vidět, jak herečka vypadá.“

A právě proto, že Lucy je silná a rozhodná žena, Bebarová k ní přistoupila s patřičnou dávkou razance. „Je jasné, že pro takové ženy z detektivek by nebyl uvěřitelný pisklavý, jemný hlásek. Takže většinou dabuji ty tvrdé, až chlapské ženy.“

Minisérie Ludwig: šifra zločinu ji zaujala originální zápletkou a také schopností skloubit humor s detektivním žánrem. Sama je velkou fanynkou detektivek, především těch klasických, a proto si dabing užívala. Seriál totiž vychází z těch tradičních britských. „Jsem člověk, který rád říká ano různým výzvám, ale u detektivního žánru vyvstává otázka, jestli bych zvládla být přítomna u krve a zavražděných lidí. Kdyby ale byla práce detektiva taková, jak je ukázaná v seriálech, ráda bych si ji vyzkoušela. Ale v realitě je to jiné a mnohem tvrdší,“ odpověděla na otázku, zda by si chtěla zkusit práci detektiva v realitě.

Dominika Marie Juklová, za televizi Prima

pro Taneční magazín

Rozhovor s tanečnicí, zpěvačkou a herečkou Kristinou „Tukan“ Martanovičovou

„Pracuji podle motta: „Kde je Tvůj strach, tam je Tvůj úkol“

Tanci se věnuje od dětství a stále ji baví. Působí nejen jako tanečnice, ale i jako choreografka. Také se Kristína „Tukan“ Martanovičová představila jako herečka a zahrála si v několika filmech a seriálech a jak sama přiznává, velmi ji láká divadlo.

Působíte jako tanečnice, choreografka, koučka a také herečka. Jak jste se dostala k tanci? Kdy to začalo, že jste mu zcela propadla?

„Tancuji od útlého věku, ale až kolem osmnácti let jsem začala navštěvovat mezinárodní workshopy a tam jsem objevila pocit, že jsem našla svůj kmen a obrovský zdroj radosti.“

Bylo Vám kolem deseti let, když jste si vymyslela přezdívku „Tukan“ a už Vám zůstala. Bylo to podle něčeho nebo prostě Vás to jen tak napadlo a byla jste Tukan?  

„Bylo to na školním výletě, kde jsem se strašně styděla za to, že nosím brýle. Připadala jsem si jako tukan – malé oči a velký zobák 🙂 Byla to cesta jak se „shodit“ dříve než si začne dělat legraci ze mne někdo jiný. Objevila jsem v tom jakousi moc a přezdívku jsem začala používat preventivně všude :)“

 Stala se z Vás tanečnice a poté choreografka a v těchto pozicích jste spolupracovala na projektech známých značek. V roce 2019 jste spolu s kolegyněmi Eliškou Bolečkovou a Zuzanou „Zizoe“ Veselou natočily klip Aurora Apple Tree s norskou zpěvačkou Aurorou, s níž jste pak absolvovaly společné turné. Jaká to byla pro Vás zkušenost? Co Vám to dalo?

„Celou dobu spolupráce jsem si uvědomovala jaký je to dar, užívala jsem si každý moment na jevišti, každou chvíli v obklopení Aurory, skvělých hudebníků a tanečnic. Samozřejmě, že jsem se setkala také s temnějšími stránkami svého já – lpění na perfektnosti, snaha být viděná a uznána. A za tu zkušenost jsem také vděčná.“

Co Vás přivedlo ke studiu psychologie? Podle Vás má psychologie a tanec společnou zásadní věc a to je člověk – tělo a psyché. Neuvažovala jste o studiu choreografie nebo taneční pedagogiky?

„Psychologie to byl zájem o člověka, o lidskou povahu. Také jsem se rozhodovala v mladém věku, kde nad upřímnou snahou objevit své dary převládaly spíše společenské názory. Proto psychologie. Byla to přece „rozumnější volba“ než studium tance 🙂 Ale také díky psychologii moje zvědavost stoupala, a tak jsem tanec tak úplně studovat nepřestala.“

Co Vás přivedlo ke koučinku?

„Chtěla jsem navázat na studium psychologie, motivovalo mě do jisté míry přesvědčení, že moje role je pomáhat druhým. Dnes jsem si vědomá toho, že moje role je rozvíjet svoje dary, a tím sloužit.“

Velice Vás zajímá, jak jste jednou přiznala, kinematografie a máte ráda černobílé němé filmy. „V němých černobílých filmech se člověk nemohl spolehnout na slovo. Každý pohyb nesl svůj význam a jednu cestu. Jak být blíže k divákovi a odvyprávět příběh, tvořit vztah.“ A sama jste si před kamerou zahrála ve filmech Cello nebo Prvok, Šampon, Tečka a Karel a seriálech jako – Adikts, Specialisté nebo Dunaj, k vašim službám. Jaké to bylo, hrát před kamerou? A co divadlo, neláká Vás také?

„Velmi mě láká divadlo! Momentálně hledám námět, který bych mohla zpracovat. Stát před kamerou je úžasné privilegium, ještě lepší je ale postavit se do postavy. Zkoumat ji zevnitř, v interakci s okolním světem.“

V době covidu jste se začala věnovat malování. Proč právě malování, čím Vás zaujalo?

„Možná jsem potřebovala být v kontaktu s pohybem (malovala jsem velké formáty), a bavilo mě zaznamenávat to „tady a teď“ ve vztahu s čistým plátnem. Byla to jakási forma deníku, očisty, vyzpovídání se skrze barvy a ne slova.“

Která z Vašich profesí je Vám nejbližší? Nebo Vás každá nějakým způsobem baví, naplňuje a obohacuje?

„Já ráda říkám, že jsem „Hustler“ – teď si uvědomuji, že je to vlastně jiná forma Tukana. Všude to říkám, protože mi to přijde zábavné. Ale možná trošku tím zakrývám také nejistotu, to neustálé pole „nevím“, které jsem si vybrala skrze svoji práci. Zakrývám tím určitě také strach z nejistoty, kterou mnozí z nás na volné noze pociťujeme. Strach ze selhání, z promarnění šancí. Z deziluze. Ale jak říká Jung: „Kde je Tvůj strach, tam je Tvůj úkol.“ Tak na tom procuji. Doslova. 🙂

Patříte k těm lidem, pro které je jejich práce také koníčkem? Jak ráda trávíte chvíle volna?

„Tanec mě neustále baví a objevila jsem v něm nekonečný zdroj – kreativity, lásky, radosti a spojení se sebou a světem. Nevím, zda je to koníček, protože mnohokrát je to i disciplína a mně se ne vždy chce. J No, každý den děkuji, že můžu.

Chvíle volna nejraději trávím s přáteli, rodinou a mými pejsky v přírodě.“

Děkujeme za rozhovor              

Foto: Tomáš Thurzo

Veronika Pechová

pro Taneční magazín

Rozh. se Sofií Karochovou Filippi, herečkou, zpěvačkou a tanečnicí

„Umění je život a žít je umění“

„Tanec je má obrovská láska stejně jako hudba, herectví a umění celkově,“ přiznává Sofie Karochová Filippi, která je zakladatelkou tanečního tábora Multi Dance Camp, z něhož je dnes Multi Art Camp. Hodně hraje v Léčivém divadle. Jak sama přiznává: „Svou prací žiju, miluju jí – její pestrost i všechny detaily.“

 

Pocházíte z umělecké rodiny – maminka herečka, která založila Léčivé divadlo, tatínek bývalý fotbalista, sporťák a výtvarník. A v tomto prostředí jste vyrůstala spolu s bratrem Gabrielem. A již ve třech letech jste se objevila před kamerou po boku maminky ve filmu Vánoční nehody a někde jste přiznala, že se vám již tehdy herectví zalíbilo… Čím Vás okouzlilo?

„Umění je život, a žít je umění. To, že jsem se mohla narodit dvěma tak úžasným umělcům a hlavně bytostem, je velký dar.

Čím mne natáčení okouzlilo jako malou, už přesně nevím, ale to, co stále přetrvává,  je radost z práce a pro mne to je práce ne jen před kamerou… ale co se týká vyloženě herectví, možnost být někým jiným a moct ztvárnit nějakou roli je magická. Proces naciťování je úžasný, ale i náročný. Proto už si pečlivě vybírám, kterou rolí se stanu. Nejsem klasická herečka, což neznamená, že být herečkou je špatně. Vůbec ta profese je úžasná a taky velmi tvrdá. A tím, že mé talenty jsou pestré a já jsem „multi”, mohu ke všemu přistupovat svobodněji. Je to svým způsobem spirituální práce, když se k ní tak přistupuje.“

Pak Vás zaujala kytara a uchvátil tanec, kterému jste úplně propadla. Čím Vás dostal, že jste se jej rozhodla studovat? A co dnes, stále Vás tanec baví a naplňuje?

„Tanec je má obrovská láska stejně jako hudba, herectví a umění celkově. Ještě, že si nemusím vybírat. To bych odmítla.(smích) Miluju improvizovat i tvořit choreografie, ale improvizace je má největší doména, ve všech směrech. Tanec jsem milovala a to, že jsem ho v páté třídě mohla začít studovat, byla obrovská výhra, dalo mi to nejen disciplínu. Zároveň studium na konzervatoři je velmi náročné, jak psychicky, tak fyzicky a jsem přesvědčená, že být dobrým tanečníkem nezávisí na tom, jakou školu jsme studovali. Pak je tu ještě můj osobní pohled na vzdělávací systém, který je prostě v zásadních aspektech zaostalý v tom smyslu, že stejně jako se vyvíjí svět, vyvíjejí se lidské bytosti a s nimi i celkové znalosti, proto je důležité být otevřený změnám,  k lidem, obzvlášť k dětem a dospívajícím přistupovat jako k jedinečným bytostem. Zároveň, jelikož jsem tanec studovala, ne jen na škole, je můj styl velmi pestrý a jedinečný. Což miluji předávat. Jedna věc jsou formy, které jsou velmi důležité, druhá pro mne momentálně důležitější je – osvobozování a poznávání se skrze pohyb a umění. Je to úžasná nejen léčebná metoda. S ní i styly jako je contemporary, hip-hop, jazz, dancehall a další, na nich  pracujeme v našem rodinném campu. MULTI ART CAMP má už přes 11. let. Je skvělý, jak pro tanečníky a umělce, tak pro děti a dospívající, kteří se touží poznávat, stejně tak umění. Na campu si totiž vyzkouší vše… a pak snáz ví, jaký může být jejich směr. Proto jsem pro nás vytvořila motto: „Skrze umění a pohyb, poznávej sám sebe“. A od září začínají workshopy s tímto zaměřením. Poznávání, čištění a léčení se skrze tanec, hudbu, přítomnost.:)

 

V devíti letech jste vyhrála konkurz na roli do seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde jste hrála vnučku majitele nemocnice Viktora Hofmana, kterého hrál Jan Kanyza, Klárku a přiznala, že natáčení byla pro Vás dokonalá zkušenost. I tentokrát si Vaši maminku zahrála Vaše skutečná maminka Gabriela Filippi a otce Antonín Duchoslav. Jak na těch sedm let v Ordinaci… vzpomínáte? 

„Krásně… milovala jsem to… Byly to jedny z nejcennějších zkušenosti, které jsem kdy dostala. Zároveň to byl nápor pro postupně dospívajícího a hledajícího člověka. Hodně rychle jsem v určitých ohledech dospěla, ale i tak jsem byla křehké dítě, všichni ho v sobě máme, navždy. Podstatné je, jak to dítě v nás kultivujeme a zacházíme s ním i všemi prožitky, emocemi, apod. … Takže, když se na to dívám teď z mojí přítomnosti, cca o 6 let později, potřebovala jsem si od „komerční práce“ odpočinout. Samozřejmě mě primárně živí herectví, což zahrnuje natáčení reklam, seriálů a performování. Tím, že jsem okolním světem byla primárně vnímána jako Klára Hoffmanová, potřebovala jsem si o to víc vytvořit vlastní identitu. Což bylo skrze rap – hudbu 🙂 Hrát s mámou je největší radost, je náročný, ale dokonalý učitel. Kéž by bylo víc pedagogů a celkově tak laskavých a otevřených lidí, jako je ona.:)

Co Vás přivedlo k založení tanečního tábora Multi Dance Camp? Komu je určen a co v něm nabízíte?   

„Dnes už Multi Art Camp, je takové naše kolektivní srdce, nejlepší, co jsem kdy vytvořila. Pak je tu taky Léčivé divadlo, to vzniklo ve stejném roce, ale to je zas hlavně práce mamky. Multi Art Camp, přála jsem si místo, kde děti budou šťastné. 11-ti letá holka toužila po bezpečném prostoru, kde se budeme společně smát, bavit, učit a poznávat… Pamatuju si, jak jsem u moře společně s kamarádkou, která je také stálou lektorkou, vytvořila extrémně předimenzovaný projekt a přišla s ním za rodiči, tak laskavě se smáli… A jen díky jejich obrovské lásce, oddanosti a důvěře v sen malé holky, jsme vytvořili současnou „podobu“ campu. 2 turnusy, v Praze a přitom v přírodě. Od pondělí do pátku, od 9h do 17h, nabitý program tancem, herectvím, arteterapií, jógou, workshopy a besedami se zajímavými osobnostmi. Parkourem a fotbalem, na který můžeš anebo ne. Je daný program ve skupinách a volitelné „vstupy“. Jsme pro děti od 5 let a dospívající, dospělé do 30 let:) Rodinný camp tvořený láskou. Týmem profesionálů ve svých oborech, kteří umí pracovat s originalitou jednotlivce… A to je velmi vzácné:) Máme 11 nebo 12 let, nejsme si jistí (smích) a jsme absolutní unikát, vážně, říkám to s maximální pokorou. Neexistuje nic, tak pestrého, jako je Multi Art Camp, který otevírá potenciál a umožnuje růst, všem přítomným. Jsem vděčná, že jsme stále spolu, rosteme společně s M A Campem, taneční lektoři, jsou moji spolužáci, nebo dlouholetí přátelé, všichni jsme kruh dobrých lidí s otevřeným srdcem a to je to nejdůležitější, díky nám všem je Multi Art Camp, tak jedinečný, díky nám všem můžeme zprostředkovávat tolik důležitého a kvalitního, s lehkostí a láskou.

Nyní už fungujeme i přes rok, v pravidelných kurzech „Multi Art School“ kde se věnujeme jak street dance, tak contemporary dance, józe i vědomému životu:) Stejně, jako na Multi Art Campu, akorát přes rok:)) Bližší informace najdete na instagramu MULTIARTCAMP. “

Učila jste na Mezinárodní konzervatoři jazzový tanec, moderní tanec a pohybovou průpravu, kde jste sama studovala muzikál. Co Vám tato zkušenost dala? Jak Vás přijímali spolužáci?

„Byla to další velmi zásadní zkušenost, ty hodiny jsem milovala, děcka byla úžasná. Říkám, děcka, ale byli jsme vrstevníci, učila jsem i starší ročníky a taky jsme si byli vždycky rovni a respektovali se navzájem. Ne vždy to bylo snadné, hlavně ze začátku, ale to z důvodu tlaku okolí. Byla jsem na „svém místě“ právem, ale to neustálé rozporování a pomluvy, bylo to náročné. Byl moment, kdy jsem byla rozhodnutá, že jako pedagog a student nemůžu pokračovat, ale ta samotná práce byla silnější. Věřím, že hodiny se mnou byly přínosné a stálo to za to… Taky představení, která jsem nachoreografovala, nebo se podílela na realizaci, např. „jevištním pohybu zpěváků“,  byly pro vystupující zásadní. Kdybych se vrátila do minulosti, tak bych se víc věnovala studiu a pracovala vědoměji s mou vlastní energií. Chránit si jí a regenerovat je základ. Energie je nekonečná, ale musíme s ní umět zacházet. To vše je přirozený vývoj:)

Již v šestnácti letech jste hrála v Národním divadle v Praze ve Strakonickém dudákovi, také v Divadle Ta Fantastika v představení Aspect of Alice. A hlavně působíte v Léčivém divadle. Čím je pro Vás divadlo?

„Divadlo je neustálá přítomnost, ve které probouzíte minulost a vstupujete do budoucnosti. Při hraní Alenky, kdy jsem se 2x denně narodila a umřela, jsem nejvíc pochopila náročnost vstupování do postav resp. stávání se danou postavou… Taky úžasná zkušenost, díky které zároveň vím, že odehrát 25 dvojáků každý měsíc není můj goal. Nyní hraji nejvíce v LD, ale ráda hostuji, nebo zaskakuji v jiných projektech, někdy bych si přála, dát si Shakespearovské slavnosti:) Ale teď miluju to, že můžu hrát každý měsíc Satori a Terapii rodinou, je to největší štěstí, když umělec performuje něco, co žije, v co věří a s čím se ztotožňuje (není to běžné). Satori je nádherné meditativní představení o podstatě bytí. Vychází z mystiků, jako je Fráňa Drtikol (také úžasný umělec), nebo Eduarda a Míly Tomášových. Je to velká krása:) A Terapie rodinou? Dokonalý počin! Rodinná komedie, vycházející z reality, protože všichni hrajeme sebe, a to je teprve jízda. (smích) Představení plné pravdy, důležitých informací, smíchu, slz, hudby, tance a zpěvu. V téhle komedii si každý najde to své a zahřeje své srdce! Takže Tě zvu, najdi si nás ve svém městě a přijď se s námi zasmát i zahřát srdce!“

 

Vaší velkou láskou je nejen tanec a herectví, ale také zpěv a vydala již první rapové album. Proč jste si vybrala právě rap? 

„Skrze něj jsem tvořila svou identitu a zároveň mohla sdílet sama sebe. První skladbu a klip jsem vydala snad v mých 15 letech, byla a je to čistá realizace sebe sama.:) Ale můj přístup k rapu a hudbě se za ty roky hodně proměnil. Vydala jsem své první EP ZE MĚ a při jeho tvoření jsem pochopila, že nejsem tvůrcem jednoho žánru, stejně jako v tanci, takže teď už netvořím jen rap, ale miluji ho stále, psát texty je moje každodenní láska. Když jsem začala spojovat psaní s kytarou, teď už spíše s ukulele, otevřelo mi to zas nové dimenze tvoření. Skrze hudbu a psaní předávám své nejniternější pocity, emoce a prožitky. Umění bylo a vždy bude cestou k sebepoznání.

Nedávno jsem žila měsíc v malém Tibetu, kde jsem mimo spoustu krásných zkušeností, tančila k narozeninám Ladackému Rimpočhemu a všem ladackým lidem. Tato možnost sama o sobě byla obrovským darem i pro mě. Zároveň jsem se na 100% ujistila, že mé poslání tady je pomáhat lidem, léčit a skrze své zkušenosti ukazovat cestu k vědomému životu. Už před časem jsem začala projekt EsenceJsme, který se věnuje seberozvoji, duchovní cestě a přístupu k životu. A tak od začátku školního roku chystám vědomé workshopy a retreaty, řekla bych sebeléčba a poznávání skrze pohyb, mysl, tělo, hudbu, dech a spočinutí. Taky určitě budou další termíny interaktivního večera, kde sdílím krok za krokem tuhle himalájskou cestu.“

S maminkou jste si spolu zahrály nejen před kamerou, ale vystupujete v představeních Satori a Terapie rodinou v Léčivém divadle. Jak se Vám pracuje s maminkou? Je výhodou, že se dobře znáte?

„Je to krásné, moct být po boku tak skvělé herečky, umělkyně a tvůrkyně. Je mi obrovskou inspirací. Zároveň to není vždy snadné, jsme si dokonalými zrcadly, a to je samo o sobě často velmi očistné.:) Mamka je můj nejlepší kámoš, ale byla to cesta. Všechny vztahy vyžadují obrovské množství laskavosti, pochopení a péče.“

Patříte k lidem, pro které je jejich práce také koníčkem? Jak ráda trávíte chvíle volna?

„To je krásná otázka na závěr! Svou prací žiji, miluji ji – její pestrost i všechny detaily. S mým volnem je to různé, jelikož jsem typ člověka, který tvoří pořád  něco a ideálně víc věcí zároveň, musela jsem se naučit i vědomě přistupovat ke svému volnému času, kterého většinou není moc, anebo je ho spousta, a tak v něm musím pečlivě rozvrhovat činnosti. Miluji „jít s flow“, být spontánní, takže se snažím naslouchat přítomnosti. Je důležité si uvědomit, že části dne jsou vhodné pro určité činnosti, a když máme tu možnost, tak se tím řídit. Nejde to vždycky:) Vědomé volno tak trávím péčí o sebe, ideálně v přírodě, ale miluji svůj domov. Prací, meditací, čtením, časem s blízkými, dobrým jídlem, pitím. S hudbou, tancem, poezií, prostě vším, co těší duši. Takže taky spánkem, ten je má velká láska. (smích)

Všem přeji, co nejvíce vědomého času – se sebou, v laskavém přijetí, nás. Přesně takových, jací zrovna jsme. Ne díky našim profesím a materiálním vstupům. Díky tomu, že jsme dobří lidé a všichni toužíme po štěstí, radosti a hlavně lásce. K tomu vede jediná cesta, cesta soucitu. Děkuji, že jste věnovali Váš čas, přečtení si vstupu do mého života. Připojte se ke mně a mým přátelům, v našich projektech, je krásný skrze umění a pohyb poznávat sám sebe.“

Děkujeme za rozhovor

 

Sofie Karochová Filippi:

Narodila se 8. 8. 1999 Praha a je dcerou herečky a zakladatelky Léčivého divadla Gabriely Filippi a bývalého fotbalisty, fotbalového experta a výtvarníka Pavla Karocha.

Tanec studovala v Tanečním centru v Praze 5 – Hlubočepy, odkud přešla po dvou letech na baletní školu Pražskou taneční školu v Praze – Řepích a pak vystudovala muzikál na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Hrála ve filmech Vánoční nehody a Zasaženi bleskem a seriálech Špačkovi v síti času,  Ordinace v růžové zahradě 2 nebo Mordparta.

Působí v Léčivém divadle. Tvoří hudbu, zpívá, dělá rap, je průvodkyní na cestě vědomím životem a spiritualitou. Je zakladatelkou tanečního, uměleckého a seberozvojového tábora Multi Art Camp a celoročních kurzů Multi Art School. Také je autorkou ne jen podcastu EsenceJsme.

Najít ji můžete na instagramu pod jménem Sofie Filippi.

 

 

Foto: Archiv Sofie Karochové Filippi

Veronika Pechová 

pro Taneční magazín

 

 

Rozhovor s Janem Sklenářem – Beetlejuice

„Klid? Ani náhodou! Protancovat noc a odhazovat svršky je to nejlepší!“

Držitel mnoha divadelních ocenění a nominací,  brněnský rodák Jan Sklenář (46) vystudoval činohru na JAMU. V královohradeckém Klicperově divadle, kde byl angažován Vladimírem Morávkem, strávil osmnáct sezón a nastudoval sedmdesát rolí. Od roku 2020 je členem pražského souboru Divadla v Dlouhé, kde ztvárnil řadu postav například Boris v Konci rudého člověka, Anděl ve Valčíku náhody, Královna noci v Kouzelné flétně, Karel Vaš v Pravomilov. Diváci ho však mohou znát i z filmu Nuda v Brně, seriálů Specialisté či České století a mnoha divadelních a hudebních scén mj. jako Romea Letních shakespearovských slavností, pantera Baghíru v muzikálu Mauglí Divadla Kalich, Uriáše v představení karlínského divadla Anděl páně, Moriartyho v Legendě jménem Holmes, kde je také aktuálně obsazen do hlavní role Beetlejuice, stejnojmenné hudební komedie.

Jaký je Váš Beetlejuice?

„Beetlejuice je démon i klaun, naprostý blázen! Všude, kam přijde vnáší chaos. To ale pro to, že se mu nedaří najít lásku a přátelství. Můj Beetlejuice vychází ze mě. Hned na začátku zkoušení mi režisér Gabriel Barre řekl, abych se americkému originálu zbytečně moc nepřizpůsoboval, chtěl stavět postavu na mé osobnosti. A tak se moje tělo i hlasivky přizpůsobují potřebám Beetlejuice. Samozřejmě, že jsem viděl Burtonův legendární film, i záznam broadwayského představení, a dokonce na něm i v Americe byl. Oboje je pro mne obrovskou inspirací, ale ani jednu z verzí v Karlíně nekopírujeme.“

Jak k Vám role přišla?

„V podstatě jsem ji dostal jako dárek k mým čtyřicátým pátým narozeninám od ředitele Hudebního divadla Karlín Egona Kulhánka. Dal mi nahrávku broadwayského představení, abych se na ni podíval. A mně bylo rázem jasné, že ji musím přijmout, protože je to obrovská příležitost a nesmírně zajímavý muzikálový úkol.“

Co bylo pak?

„Začali jsme zkoušet. Přípravy probíhají v několika fázích už od loňského listopadu, tedy trvají už celý rok. V první etapě, od prosince 2023, jsme cizelovali kostým, masku, pustili se do tvorby marketingových materiálů. Mezitím jsem začal chodit na hodiny zpěvu, pohybu, znovu oprašoval angličtinu. Ke konci jara přišly pěvecké korepetice a studium libreta. V létě proběhlo hlavní zkoušení s americkým režisérem Gabrielem Barre, každý den deset hodin.  Pak byla dvouměsíční pauza a po ní následovaly individuální zkoušky s Ondrou Brzobohatým. Je to pro mne dosud nejnáročnější herecký úkol ve všech směrech. Říká se, že je to asi nejtěžší muzikálová role, která kdy byla napsána. Její rozsah je obrovský, vyžaduje neskutečné nasazení a spoustu dovedností – hereckých, pěveckých, pohybových. I proto mi Hudební divadlo Karlín zajišťuje odborníky, s nimiž postavu dotahuji do dokonalosti: chodím na zpěv k Haně Peckové, na popový tanec k Andymu Urysiakovi, na pantomimu k Markovi Zelinkovi a posiluji s trenérem Jakubem Prchalem.“

Když mluvíme o zpěvu, nakolik náročné je vše zvládnout?

„Beetlejuice, tedy já, musí zvládnout zazpívat spoustu žánrů – od operního sopránu, přes rock, rap, šanson, jazz i metalový screaming, který byl pro mne asi nejnáročnější, stejně jako práce s českými texty.“

A líčení a kostým?

„Přijdu si jako Jekyll & Hyde. Musím přiznat, že se mi asi ještě nikdy nestalo, abych se takhle proměnil. Maska a kostým se mnou srostly, ta proměna je osvobozující a inspirativní. Vytvořili je výtvarníci Michaela Horáčková – Hořejší a René Stejskal. Musel jsem se naučit sám pracovat s maskou a dnes už jsem schopný si nasadit pleš s parukou a dolíčit do hodiny.“

Prý jste trochu překvapil i americké publikum jako Beetlejuice…

„Když jsme se s Ines Ben Ahmed (postava Lydie) a s Leošem Marešem byli podívat na představení v Americe, broadwayská verze muzikálu cestovala po velkých městech USA a my byli v Atlantě, rozhodli jsme se vejít do publika převlečeni a namaskováni za naše muzikálové postavy. Strhli jsme na sebe obrovskou pozornost čtyř a půl tisíce lidí v publiku. Totéž se opakovalo na zápasu nejvyšší soutěže NBA, kde jsme s Leošem seděli na palubovce v první řadě, a pořadatelé nás zařadili do shotu na reklamní kostce spolu s Ewan McGregorem a Anne Hathawayovou.“

Vaší domovskou scénou je Divadlo v Dlouhé, jak se vám daří všechno skloubit?

V muzikálu Beetlejuice nemám alternaci. Dokonce jsem byl v první chvíli postaven do situace, že z Dlouhé budu muset odejít. Nakonec se ale ředitelé obou scén domluvili, a já zde mohl v angažmá zůstat. Jsem tady už pátou sezónu a velmi rád. Spolu s režisérem Michalem Vajdičkou aktuálně zkoušíme naše třetí společné představení – hru Kartónový taťka, která bude mít premiéru zkraje příštího roku.“

Co Vás přivedlo k herectví?

„Už od dětství zpívám. Chodil jsem do lidušky, kde jsem shodou náhod se dostal k záskoku ve zdejším divadelním představení. Pak už mne učitelka dramatického souboru nasměrovala na JAMU. Moje první angažmá bylo v Klicperově divadle v Hradci Králové, kde jsem snil, že budu hrát. A povedlo se. Strávil jsem zde osmnáct sezon. Tady jsem se také seznámil s režisérskou dvojicí SKUTR a za nimi pak také odešel do Prahy, právě do Divadla v Dlouhé, kde se stali uměleckými šéfy. Díky nim jsem také okusil plenérové hraní na Pražském hradě, kde mi svěřili roli Romea po boku Terezy Ramba, ale třeba i roli Baghíra v muzikálu Divadla Kalich Mauglí, kterou jsem alternoval s Jiřím Kornem.“

Jak jste se dostal do Hudebního divadla Karlín?

„Vlastně díky Ondřejovi Gregor Brzobohatému, který dělal aranže lyrikálu Kudykam (dva tisíce veršů Michala Horáčka, z nichž některé byly zhudebněny Petrem Hapkou), kde jsem hrál Štamgasta, později i Kudykama. Rozuměli jsme si a on mi pak nabídl roli Moriartyho v muzikálu Legenda jménem Holmes. Pak přišel Uriáš v Anděl páně a teď Beetlejuice.“

Jste víc herec nebo zpěvák?

„Asi se víc považuju za zpěváka. Sice jsem teď víc divadelní a muzikálový herec, ale brzy bych se chtěl k hudbě vrátit a připravit vlastní hudební album, koncerty. Mám spoustu nápadů, jak si sen o sólové dráze zpěváka splnit, stejně tak,  jako koho bych si k sobě do kapely přizval.“

A co vy a režie, jak to jde dohromady?

Režie mě velmi baví. Je to nesmírně těžká, ale komplexní disciplína. Už jsem si ji několikrát vyzkoušel, mám za sebou i psaní úprav a scénářů. Pro hradecké divadlo jsem dělal představení Bez bab! aneb Kutloch, které sklidilo velký a dlouhodobý divácký zájem a pro jaroměřské ochotníky pak velké tituly jako Ženitbu, Lakomce a Rok na vsi. Režíruji také v Českém rozhlase. Díky přátelství se Soňou Červenou jsme právě pro Rozhlas natočili její knihy Stýskání zakázáno a Stýskání zažehnáno v mé režii.“

A co televize a film?

„Zatím mám za sebou několik epizodních rolí, ale věřím, že skvělé role před kamerou na mne brzy čekají. Nechci ale nic na sílu. Má-li ta možnost přijít, chytím ji za pačesy.“

 

Jak trávíte volný čas?

„Přesto, že jsem městský člověk, miluji přírodu, svobodu. Jak samotu a divočinu, tak ve městě. Stejně tak lidské výtvory v krajině – českomoravské baroko – Santiniho, Dietzenhofera a jejich moderní pokračovatele. Rád cestuji po metropolích světa i ukrytých přírodních koutech. Jsem celoživotní skaut, miluji koupání na Adama, houbaření. Po tátovi jsem zdědil lásku k sadařství, mám vlastní malý vinohrad na bílé i červené. Ale taky miluji hospody, opojení alkoholu, přátel, tance a hudby. Vyřvávání na kytaru. Protancovat noc a odhazovat svršky je kromě milování nejlepší relax.“

 

Foto: Eva Smolíková

Johana Turner

pro Taneční magazín