Vivat Messi!

Tanec a fotbal, jde to dohromady?

Vivat Messi, nejnovější představení tvůrců Miřenky Čechové a Petra Boháče, Spitfire Company, mělo svou premiéru v divadle Hybernia v rámci festivalu Tanec Praha. Tvůrci přišli se zajímavou myšlenkou, jak přiblížit  taneční představení i těm, kteří by jinak do divadla cestu nenašli.

Už příchod do divadla evokoval představu, že toto nebude běžný tanec. Ve stejné době probíhalo i Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 a tudíž se termín báječně hodil.

Foyer divadla hřměl energickou hudbou a freestyle fotbalista předváděl svůj um s roztočeným míčem na prstu. Samozřejmě za velkého obdivu dětí, které měly možnost si toto vyzkoušet s ním. Z téhle „stadionové“ atmosféry přecházíme plynule  do sálu, který je tentokrát vlastně také takový stadion.

Představení začíná také coby fotbalový zápas.  Petr Boháč se vtělil do role sportovního komentátora, představil účastníky hry a několikrát jsme si my v publiku také zkusili mexickou vlnu. Toto navodilo dojem, že jsme opravdu součástí sportovního klání.

Mistr světa ve freestyle fotbalu Daniel Pražák a tanečník  Taro Troupe představují dvě alter ega mladého kluka, který chce jít za svým snem, což je samozřejmě být takový, jako Messi.

Věrohodnost dodává představení i projekce, stavbou branky celá inscenace začíná. Na plátně se jako na mobilu objevují krátké, urážlivé zprávy a tanečník na tuto kyberšikanu reaguje svým tělem a vrhá se  k zemi. Jistě nám to připomene moment, kdy sami skuteční  fotbalisté už měli takové deprese z hanlivých práv, že vedení fotbalu toto muselo nějak řešit. I náš hrdina nesnáší nenávist právě dobře.

Divák si sleduje rychlou práci nohou, perfektně zvládnutý pohyb, triky s míčem a například svítící míče nám připomínají nějaké fantazie či sny mladého kluka (světelný design Filip Horn). Naopak černo-černá projekce připomíná hluboké deprese, když se sen nedaří prožít tak, jak člověk chce. Dokumentární video z Keni, kde freestyle fotbalista Martin Kibera Gakonde pracuje s místními dětmi, dokládá, že fotbal je důležitý stmelující  prvek, nelze  v něm vidět jenom luxus a slávu. Má i jiné, hlubší poslání, které náš hrdina nachází. Přátelství v komunitě, chuť nevzdávat se, milovat fotbal pro pohyb samotný.

Na konci představení se i divák může stát hráčem, každý může na jeviště, plácnout si s mistrem světa, zkusit si, co umí on a předvést své vlastní dovednosti, či jen tak pobýt.

Celkově bylo představení možná trošku jiné, než jsem čekala. Nejsem vyložený příznivec sportovních událostí, proto mě to zpočátku v ničem neoslovovalo.  Nicméně, propojení sportu a tance zcela jistě přispělo k tomu, že do divadla přišli i ti, které bychom tam jinak nepotkali, a to je dobře. Možná někdo ze sportovců objeví i tanec a jiný fyzický projev, kdo ví. A nám, kterým fotbal nic moc neříká, zase  Vivat Messi, novinka od Spitfire Company, zprostředkovalo alespoň atmosféru a sdílenou euforii fotbalového zápasu. Propojení fotbalu a tance není běžné a v tomto je představení unikátní.

Foto: Tanec Praha

Eva Smolíková

Taneční magazín

První setkání účastníků Stardance 2024

Soutěžící se sešli na Britském velvyslanectví v Praze

Celý rok probíhá příprava na další ročník oblíbené soutěže StarDance. Vybírají se osobnosti, poté se rozhoduje, kdo bude s kým tančit, protože páry by si měly rozumět, mnohdy se tvoří i přátelství pro celý další život.

V roce 2024 bude porota tříčlenná – opět zasedá bavič a bývalý tanečník Richard Genzer, tanečnice a trenérka Tatiana Drexler a trenér a choreograf Jan Tománek.

Hlavním choreografem bude Martin Kolda, vicemistr České republiky ve standardních tancích, reprezentoval na mistrovství světa.  Během své kariéry spolupracoval také s Vincentem Patersonem, choreografem Madonny a Michaela Jacksona.

Martin Kolda říká: „Tady vyhrává každý, kdo se zúčastní!“

Nástup hlavního choreografa

Soutěžící páry pro rok 2024

 

herec Filip Blažek a Adriana Mašková

herečka Marta Dancingerová a Martin Prágr

spisovatel Patrik Hartl a Tereza Prucková

herec Oskar Hes a Kateřina Bartuněk Hrstková

paralympionik Jiří Ježek a Lenka Nora Návorková

herečka Jana Paulová a Robin Ondráček

mistryně světa v bojových sportech – Martina Ptáčková  a Dominik Vodička

hudebník Ondřej Ruml a Andrea Třeštíková

kuchařka Chili Ta a Jakub Mazůch

zpěvačka a herečka Lucie Vondráčková a Lukáš Bartuněk

 

První setkání  moderoval Jan Tománek. Britský velvyslanec v ČR Matt Field  říká: „Já mám obě nohy levé, takže tančím jen doma, můj oblíbený tanec je „dupák“.  Ale hraji rugby, a to je někdy pořádný tanec.  Na StarDance se moc těším, je to podobné jako v Británii Strictly Come Dancing. Všude se o tom mluví. Musíte se prostě dívat!“

 

 

 Britský velvyslanec Matt Field prozradil, že nejraději má tanec „dupák“ 

 

 

 

 

 

Matta Fielda zpovídá Jan Tománek

 

 

První setkání účastníků StarDance proběhlo na Britském velvyslanectví v Praze 

Vedoucí projektu a scénáristka Bára Suchařípová říká: „Dávat páry dohromady je radostný úkol, jsou to nejen taneční dvojice, ale někdy jsou to i dlouhodobí přátelé.“

 

Herečka Marta Dancingerová: „Marek Adamczyk už mi dával nějaké rady“

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: „Já mám dokonce jen jednu nohu, takže jsem na tom ještě hůře než pan velvyslanec. Ale místo druhé nohy mám Lenku Noru Návorkovou!“

Herečka Jana Paulová: „Možná se soutěží prosměju, když se něco v divadle nepovede, dostávám záchvaty smíchu. Ve čtyřiceti jsem byla v Himalájích, ve třiceti jsem skákala s padákem, ve dvaceti jsem jela dostih, nic z toho jsem neuměla, tak v sedmdesáti budu tanečnicí!“

Herečka Lucka Vondráčková: „Můj starší syn řekl: Maminko, až tě vyhodí, tak se nesměj. Můj mladší syn řekl:Až tě vyhodí, tak nebreč. Oba počítají s tím, že mě hned vyhodí.“

Mistryně světa v bojových sportech Martina Ptáčková: „U nás to bude ostré!“

Soutěžící se začínají scházet 

Jana Paulová se soutěží prosměje, to ví už teď 

Páry vesele pózují a předvádí se

„Kravata“

 

Kateřina Bartuněk Hrstková a Oskar Hes

Lucka Vondráčková  se velice těší na soutěž 

Jan Tománek je nezaměnitelnou tváří  a symbolem StarDance

Jana Paulová je aktivní v každé fázi svého života a všechno ji těší

Oskar Hes a Kateřina Bartuněk Hrstková – velice talentovaný pár, očekává se od nich hodně

 

Foto, video, rozhovor: Eva Smolíková

Taneční magazín

 

Letní shakespearovské slavnosti začaly

Odstartovalo léto plné lásky, smíchu i tragédií

Letní shakespearovské slavnosti, nejstarší divadelní přehlídka pod širým nebem, začaly ve středu večer premiérou komedie Marná lásky snaha. Ta zahájila letní sezónu plnou oblíbených Shakespearových her, od bláznivých komedií až po srdcervoucí tragédie. Marná lásky snaha se na Pražském hradě hraje do 19. července, na konci srpna se vrátí a 7. září festival zakončí. Generálním partnerem festivalu je krásných 25 let skupina PPF, jejíž podpora každoročně umožňuje oslavu bardových kultovních děl.

Tohle hřmění se vám zalíbí

V druhé polovině července přijdou na scénu oblíbené tituly Jak se vám líbí a Bouře. Jak se vám líbí, loňská vyprodaná novinka plná lásky i bláznivých situací, se na jeviště vrátí už 21. července. Nespoutaným Ardenským lesem diváky provedou Václav Matějovský, Lucie Štěpánková, Roman Zach, Markéta Děrgelová nebo Pavla Tomicová.

Láska pak ustoupí kouzlům, když se na jeviště přižene magická komedie Bouře režijního dua SKUTR.  V nejkrásnější pozdní hře Williama Shakespeara nás již čtvrtou sezónu svými hereckými výkony okouzlí David Prachař, Eliška Křenková, Zdeněk Piškula, Marek Daniel nebo Josef Polášek. Hromy a blesky budou na Nejvyšším purkrabství létat od 28. července do 4. srpna.

Hamlet letos naposledy

Diváci by si neměli nechat ujít poslední příležitost zažít hereckou symfonii v podání Jaroslava Plesla, Veroniky Khek Kubařové, Veroniky Čermák Mackové či Lenky Vlasákové v oblíbené inscenaci Hamlet. Po krásných osmi letech dojde náš Hamlet k rozhřešení a opustí prkna, která znamenají svět. Hamlet se hraje pouze sedmkrát. Poprvé jej můžete vidět 30. července, a opravdu naposledy pak 5. srpna.

 

Paničky oslavují zletilost

Po loňské pauze se vrací Veselé paničky windsorské Jiřího Menzela, které ke Slavnostem patří stejně jako k Shakespearovi brk s inkoustem. Populární divadlo s nepřekonatelnými Bolkem Polívkou, Simonou Stašovou a Evou Režnarovou v hlavních rolích nejenže letos oslaví 15 let na repertoáru Slavností, ale také se v jednom ze srpnových večerů, kdy se paničky v Praze hrají, uskuteční slavnostní 250. repríza.

Vstupenky a další informace

Vstupenky je možné zakoupit na stránkách festivalu a v prodejní síti Ticketmaster. O aktualitách jsou diváci informováni prostřednictvím www.shakespeare.cz a na sociálních sítích.

 

Partneři Letních shakespearovských slavností 2024

Generální partner:  skupina PPF

Hlavní partneři: HOME CREDIT, CETIN

Hlavní mediální partneři: PRÁVO, FREKVENCE 1, NOVA

Partneři: HOFFMANN A ŽIŽÁK – OFICIÁLNÍ DEALER MERCEDES-BENZ, LAUNDRYLAND PRAHA, HOTEL BELVEDERE PRAHA, URBANLUXOREA HOTELS & RESORTS

Mediální partneři: iGLANC, VLASTA, NOVINKY.CZ, SCENA.CZ

Spolupořadatelé: SPRÁVA PRAŽSKÉHO HRADU, HLAVNÍ MĚSTO PRAHA, MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 1

Johana Turner

pro Taneční magazín

XY 2024: Wroclaw v Olomouci

Výstavy s procházkou, procházka s vernisážemi

Středa 26. června. 9 galerií, 9 zastávek, 9. ročník akce, při níž se při cestě za uměním příjemně projdete. Vernisáže výstav v devíti galeriích obohatí performance a koncerty, při nichž se vám představí výběr z Wroclawské kulturní scény. Vstup zdarma a všichni vítáni!
Všechny podrobnosti, anotace výstav & interaktivní mapa na www.xyolomouc.com.

XY – výstavy s procházkou / procházka vernisážemi je jedinečná kulturně-umělecká událost. Návštěvníci na procházce městem putují alternativními výstavními prostory a nezávislými galeriemi Olomouce a setkávají se s různorodými způsoby prezentace současného umění. Výstavy a instalace jsou často koncipovány jako site-specific, tedy jsou připravovány přímo na míru jednotlivým místům. Událost je specifická zejména svou atmosférou putovní akce – každý se může na potkání připojit a začlenit do průvodu návštěvníků.

Devátý ročník procházky je zaměřen na umělce spojené s Wroclawí a proběhne ve středu 26. června 2024.

ℙℝℝ
15:30 | Příběhy přítomností / Narrative Presences / Розповіді Присутностей / Ne Sami
MUO/ Central | Denisova 47

16:30 | Gosia Wrzosek: Glass
Letní galerie | Pekární 26

17:20 | Yuriy Biley: PICTURESQUE UKRAINE
Basement Studio | Dobrovského 35
17:50 | Irmina Rusicka & Kasper Lecnim: Talking with the Taxman about Poetry
Vitrína Deniska | Denisova 5

18:10 | Karolina Balcer: In Vitro Fantasy
PAF Gallery | Ztracená 6

18:30 | Muzeum w podziemiu: Potknięcia
Praktik | Švermova 5

19:00 | Paweł Czekański, Miłosz Flis, Anna Bujak: Zaraz
Studio G21 | Dolní náměstí 194

19:30 | Nikita Krzyżanowska: Na wieczny smutek duszy, wieczna rozkosz ciała
Galerie XY | Dolní nám. 23/42

20:30 | Naked Man Collective: Baby Teeth
Galerie Véčko | Univerzitní 6

Výstavy, zahájené 26. 6. v rámci procházky XY potrvají delší dobu (jeden až tři měsíce) dle možností jednotlivých galerií. Možná (ne)překvapí, že současná Wroclawská umělecká scéna se projevila několika ukrajinskými podtóny. Přímo v rámci procházky vystavuje i Yuriy Biley, umělec prezentovaný v polském pavilonu na právě probíhajícím Biennale Arte v Benátkách.

Marie Meixnerová

pro Taneční magazín