ELMECI KOCKA JUSKO

Vernisáž v Galerii NoD v rámci Prague Art Week 23

Vážení přátelé umění,

přijměte pozvání na vernisáž výstavy umělecké dvojice Selmeci Kocka Jusko s názvem Images With Objects To Indicate Scale, která proběhne v rámci druhého ročníku festivalu PRAGUE ART WEEK 23 v pátek 22. 9. 2023 od 19:00 v Galerii NoD

Galerie NoD
Selmeci Kocka Jusko
Images With Objects To Indicate Scale
Kurátor: Pavel Kubesa
Vernisáž: 22. 9. 2023, 19:00
22. 9. – 15. 10. 2023

Alex Selmeci a Tomáš Kocka Jusko, vystupující jako umělecká dvojice Selmeci Kocka Jusko, jsou slovenskými autory, kteří aktuálně žijí a kontinuálně tvoří v Praze. Vytváří komplexní intermediální instalace a prostředí, které balancují na pomezí volného umění, designu a architektury. Při vytváření objektů často pracují s konkrétním obrazem či metaforou, obvykle je pro ně vstupním bodem objekt a princip „nástroje“ (“tool”) a jeho využití v určité situaci (“motive”).

Výstava v Galerii NoD navazuje na jejich diplomovou práci, ve které se sjednocujícím nástrojem stává standardizovaná přepravní nádoba a motivem jakýsi princip „stohování“, tj. logistického skladování manipulačních jednotek (jako je například paleta). Stěžejní částí výstavy je pro autory charakteristicky podstatná samotná architektura výstavy, jejíž podoba vychází z recyklace a využití specifického odpadového materiálu z prostředí tiskárenského průmyslu, konkrétně velkoformátových transportních krabic původně sloužících na převoz světlocitlivých folií.

Projekt Images With Objects To Indicate Scale pro Galerii NoD je současně koncipován jako prezentace několika dlouhodobých sérií děl, v nichž dvojice Selmeci Kocka Jusko rozvíjí svůj autorský rukopis demonstrovaný v úsporné objektové formě a ve formálním zpracovávání již naznačené tematické dvojici pojmů „nástroj-motiv“. Autory zajímají obrazy jako „ruka držící svitek“, „kytice vytahující se z rukávu“ či „pohyb rolety ve větru“ a jejich možné významové metafory. Zkoumají, jak výběr nástroje (konkrétně jeho fyzické formy) a ohlédnutí se za jeho funkcí, ať už zapomenutou, nebo současnou, lze aplikovat na všechny lidské činnosti a přemýšlet o jejich přínosu a hodnotě.

Jejich tvůrčí myšlení a postup je inspirován americkou spisovatelkou Ursulou K. Le Guinovou a její myšlenkou, že náš technologický vývoj je založen na vývoji nástrojů určených k boji nebo demonstraci moci. Práce tak dávají do souvislosti potřebu tento stav změnit a navrhují vnímat vědu a technologie jako nástroje pro uchovávání a zachovávání zdrojů.

Nod, Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..