Moravská filharmonie a sezona 2022–2023

Nový šéfdirigent Zsolt Hamar, budapešťský rodákem s mezinárodním renomé

Moravská filharmonie Olomouc v září zahájí svou již 77. koncertní sezonu. V několika koncertních řadách se bude věnovat hudbě různých stylových období od baroka po žhavou současnost, přivede do Olomouce renomované české i zahraniční sólisty a nezapomene ani na oblíbené vzdělávací aktivity pro děti. Velkou novinkou bude nejen pro abonenty změna na postu šéfdirigenta. Po třech letech vystřídá v této funkci Jakuba Kleckera maďarský dirigent Zsolt Hamar

Zsolt Hamar pochází z Budapešti, kde vystudoval hudební teorii, skladbu a dirigování orchestru na Hudební akademii Ference Liszta. Dirigování však v jeho kariéře brzy převážilo – stal se laureátem několika mezinárodních soutěží a jeho dirigentské schopnosti ocenil na základě spolupráce v roce 1995 i Yehudi Menuhin. Vedle profesora dirigování Ervina Lukácse jej nejvíce ovlivnili Jurij Simonov a Zoltán Kocsis. Cenné poznatky si odnesl i ze spolupráce s Lorinem Maazelem. Již v prvních letech své dirigentské dráhy začal na pozvání Zoltána Kocsise spolupracovat s Maďarskou národní filharmonií. U téhož tělesa, které je zároveň nejvýznamnějším maďarským orchestrem, zastával v letech 2017–2020 funkci šéfdirigenta. Zsolt Hamar dlouhá léta působí také jako operní dirigent – mimo jiné byl hudebním ředitelem divadla v německém Wiesbadenu a pravidelně hostuje v Curyšské opeře. Moravskou filharmonii povede nový šéfdirigent nejméně po tři následující sezony. Dosavadní šéfdirigent Jakub Klecker bude u orchestru nadále hostovat.

„Zsolt Hamar se s Moravskou filharmonií posluchačům poprvé představil na koncertu v listopadu 2021. Mezi ním a orchestrem okamžitě vznikl vřelý vztah. Jsem přesvědčen, že naváže na působení Jakuba Kleckera a Moravskou filharmonii bude nadále profilovat jako jeden z předních středoevropských klasicko-romantických symfonických orchestrů,“ uvádí ohledně změny v čele orchestru jeho ředitel Jonáš Harman. „Posluchači se mohou s panem dirigentem seznámit na sedmi koncertech, které jej v následující sezoně čekají, včetně inauguračního koncertu, jenž proběhne 27. října u příležitosti oslav Dne vzniku samostatného československého státu. Příležitostí poznat blíže jeho umělecký přístup budou také besedy před koncerty,“ dodává Jonáš Harman.

Základní osu dramaturgického plánu tvoří řada A s celkem osmi koncerty (její redukovanou verzí s nižším počtem koncertů je pak řada R). S Moravskou filharmonií na nich vystoupí významní umělci, jako jsou Christoph Croisé a Michaela Fukačová, houslisté Jan Mráček a Milan Paľa, klarinetistka Sharon Kam, klavíristé József Balog nebo Marek Kozák. Z hostujících dirigentů uvidí návštěvníci této řady například Roberta Jindru či Tomáše Braunera. Koncertům z řad A a R budou stejně jako v sezoně 2021–2022 předcházet besedy s umělci moderované Veronikou Paroulkovou či Jiřím Vejvodou, které se uskuteční o hodinu dříve v Mozartově sále.

„Dominantní myšlenkou dramaturgie řady A jsou zásadní životní hodnoty nás všech, které v této pohnuté době chceme prostřednictvím hudby oživit. Víru a biblický kontext nám přiblíží Schelomo Ernesta Blocha a o Velikonocích se rozezní Mahlerova Symfonie č. 2 „Vzkříšení“, kdy Moravskou filharmonii doplní Pražský filharmonický sbor. Protiválečný postoj projevíme českou premiérou skladby Nu.Mu.Zu Giji Kančeliho z roku 2015. Ráda bych rovněž upozornila na jedinou symfonii Edvarda Griega, kterou budeme hrát úplně poprvé. Po delší době bude v Olomouci možné slyšet také monumentální Symfonii č. 4 Es dur „Romantickou“ Antona Brucknera,“ dodává dramaturgyně Moravské filharmonie Ivana Kalina Tabak.

Koncertní řada P (Patriot) připomene umělecké osobnosti spjaté s Olomoucí, a to jak skladatele, tak interprety. Návštěvníci se tak mohou těšit například na díla Antonína Dvořáka a Wolfganga Amadea Mozarta či na klavíristku a olomouckou rodačku Marii Šumníkovou. Cyklus C (Crossover) vnese do koncertní sezony Moravské filharmonie větší žánrovou pestrost v podobě romské hudby, jazzu a swingu, muzikálových písní a filmových melodií. Sólisty čtveřice koncertů řady K (Komorní koncerty) s doprovodem komorního ansámblu složeného z členů Moravské filharmonie budou Jan Jakub Bokun, Dalibor Karvay, Barbara Maria Willi a Jan Talich. Koncerty zavedou posluchače mimo sál Reduty, a sice do Klášterního Hradiska – Vojenské nemocnice Olomouc a Husova sboru. Řada NR (Hudební podvečery pro nastávající rodiče) vychází z myšlenky muzikoterapie, NM (Nedělní matiné pro rodiče s dětmi) pak z hravého a přístupného seznamování dětí s hudbou. Již druhým rokem bude pokračovat také koncertní řada JAMU, která je založena na spolupráci s talentovanými absolventy hudebních fakult JAMU a AMU. Tyto pozdně odpolední koncerty (začínají v 17.00) představují vhodnou alternativu mimo jiné pro posluchače, kteří do Olomouce dojíždějí, případně pro ty, kterým návštěva večerního koncertu z jakéhokoli důvodu nevyhovuje.

Olomouckou koncertní sezonu 2022–2023 orámují dva festivaly, které Moravská filharmonie každoročně pořádá. 1.–15. září se zde bude konat Mezinárodní varhanní festival, 11.–27. května pak Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc.

Předplatné na sezonu je v prodeji od 6. června 2022 na internetových stránkách Moravské filharmonie www.mfo.cz. Nově je možné předplatné zakoupit také na pokladně Moravského divadla. Stávající předplatitelé mají svá místa z minulé sezony rezervována od pondělí 6. června do pondělí 26. června 2022. K obnovení je zapotřebí abonentní karta nebo voucher z předchozí sezony 2021/2022. Neobnovené rezervace budou od 4. července 2022 bez možnosti dalšího ovlivnění uvolněny do prodeje pro ostatní zájemce.

Klára Mars 

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..