Festival PRAGUE NONVERBAL začal za účasti ministra a známých divadelních osobností

Týden zbrusu nového festivalu PRAGUE NONVERBAL odstartovalo předávání cen baletnímu mágovi a choreografu Jiřímu Kyliánovi a in memoriam zesnulému mimovi Borisi Hybnerovi, za účasti ministra kultury Daniela Hermana, Bolka Polívky a celé řady osobností tanečního i divadelního světa…

 

ZA ÚČASTI MINISTRA I DIVADELNÍCH OSOBNOSTÍ

Poslední letošní červnovou neděli to bylo v divadelním sále populární pražské scény La Fabrica trochu naruby. Zpravidla se slavnostně předávají ceny na konci festivalů. V případě zbrusu nového (a tedy premiérového) festivalu  PRAGUE NONVERBAL tomu však bylo naopak. K udílení cen došlo – za účasti vpravdě hvězdných jmen – hned v jeho úvodu.

Sám ministr kultury české republiky Daniel Herman totiž na úvod tohoto velice prospěšného festivalového počinku věnoval a předal ceny SILENCIE SPEARS LOUDER pro dvě veličiny českého i světového „divadla beze slov“. Tu první bohužel in memoriam pro nedávno zesnulou osobnost pantomimy a němé grotesky Borise Hybnera. Za účasti jeho rovněž slavného souputníka a baviče Boleslava Polívky. Bolek Polívka si pro předávání posmrtné ceny pro nezapomenutelného mima vzal jaksi netradičně klobouk, aby ho mohl smeknout. Slavnostní chvíli umocnil ještě krátký vzpomínkový filmový blok z Hybnerových televizních, filmových i divadeln ích rolí, který hudebně improvizačně podkreslil skladatel a klavírista Zdenek Merta. Druhou z cen obdržel český taneční a choreografický mág světové praxe i významu Jiří Kylián.

JiriKylian-tramway

Jiří Kylián, jeden ze dvou laureátů hlavní ceny festivalu

V sále se to oslova hemžilo divadelními osobnostmi. Mohli jste zde mezi jinými potkat slavnou českou muzikálovou herečku-legendu Soňu Červenou, ředitele divadel i scénografa Daniela Dvořáka, choreografa, tanečního pedagoga i ředitele divadla Zdeňka Prokeše, herce Jiřího Lábuse a nejmladší generaci zastupoval například Vojtěch Dyk. Nechybělo moře tanečníků, mimů, ale i výtvarníků, scénografů i kostýmních výtvarníků. Prostě, svátek divadla se vším všudy.

Lesk celé akci dodala rovněž poutavá výstava černobílých i barevných divadelních fotografií z aparátu Jana Malíře, doposud známého jako špičkového televizního a filmového kameramana. Samotná výstavní expozice navazovala i na další program slavnostní ourvertury PRAGUE NONVERBAL.

NONVERBAL

Majitel a ředitel La Fabrika Richard Balous zahajuje premiérový ročník PRAGUE NONVERBAL

V hlavní části večera se totiž čerstvý laureát Jiří Kylián představi – jako filmový režisér! A to hned trojicí středometrážních filmů. Titul „Between entrance and exit“ byl surrealisticky zaměřeným bludištěm pocitů, vzpomínek i vjemů z existencionálního postoje mladého umělce stále více si uvědomujícího stárnutí a pomíjivost hodnot. Nechyběly zde filosofující sentence, ale ani humorný nadhled.

V pořadí druhý Kyliánův filmový snímek „Car – men“ byl humornějšího charakteru. Využíval značně prvků filmové grotesky. Jak již jeho název napovídá, dělá jakousi nadhledovou paralelu mezi slavnou operou Carmen a automobily a mužskými láskami. Třetím významem titulu může být i anglický dojem z aut. Tedy „men aut“ – jako muži ven! Celému dílu dalo potřebný kontrast natáčení v „měsíční krajině“ severočeských povrchových dolů.

Poslední ze třetice Kyliánových filmů „Schwarzfahrer“ byl co do minutáže nejkratší, ale o to byl naléhavější. Jednalo se o podobenství života a smrti. Pozitivního a negativního. To všeumocnilo natáčení v pražské historické tramvaji a moře hereckých osobností. Dagmar Havlová, Josef Abrhám, Jiří Lábus a další.

Slavnostní zahájení odstartovalo celý týden přehlídky i workshopů PRAGUE NONVERBAL, který zaštiťuje Ministerstvo kultury české republiky, Městká část Praha 7 a množství dalších partnerů. Věřme, že bude velmi úspěšný a najde si trvalé místo na nebi českých divadelních akcí.

Foto: Archiv La Fabrika

Michal Stein

Taneční magazín

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..