V Ponci na jedničku podtrženou

Interaktivní mezinárodní dětská inscenace „Mezi námi“ dokázala v pražském Ponci vtáhnout na pódium desítky dětí z hlediště, které si přesně podle dávého receptu Jana Werich zařádily…

Jedním z představení festivalové MALÉ DIVADELNÍ INVENTURY 2016 byla i velmi milá dětská taneční interaktivní féérie z dílny Hany Strejčkové a FysioArtu nazvaná „Mezi námi“. Je velmi záslužné, že se někdo tak důkladně a s obří kreativitou věnuje nové budoucí a nastupující potenciální taneční generaci.

„Mezi námi“ je gejzírem nápadů a mnoha pohybových i technických prvků, jež nenechá v poklidu žádné dítě. Natož dospělé. Ve velmi rychlé kadenci se v něm prolíná živá hudba na baterii bicích nástrojů (převážně originálně orientálních), reprodukovaná hudba diskžokeje, klasická zadní projekce, vrchní projekce na taneční plochu pódia, výtvarné prvky v projekci i trojrozměrné výtvarné artefakty a loutky v dětském stylu přímo na pódiu – a zejména mnoho neotřelých a originálních tanečních kreací. To vše s aktivní účastí dětí z hlediště!

MeziNami1

Na velkolepé interaktivní inscenaci se podílel široký tým spolupracovníků. Režisérka a autorka projektu Hana Strejčková. Choreografky Veronika Kaciánová a Věra Ondrašíková. Dramatirgicky spolupracovala Kateřina Schwarzová. Tančili: Chiami Gentsu, Karolína Křížková, Andrea Vyklysalá, Rena Milgrom, Vendula Burger, Marie Adamová, Robert Nižník – a samozřejmě děti z auditoria. Autor hudby Jakub Palys i interpret na bicí Hearn Gadbois a diskžokej Buldog. Za zmínku stojí i výrobce loutek Sota Sakuma, autoři předloh k výtvarnému konceptu – děti pražských základních uměleckých škol, a v neposlední řadě i duchovní otec světelného designu Pavel Kotlík a režiséři a realizátoři filmových dotáček – Petr Lášek a Tomáš Strejček.

MeziNami2

To vše dávalo dohromady neobyčejnou koláž o smyslu domova, zakotvení a lásce k rodině i vlastní domovině. Reakce dětí, které se přímo vyjádřily a vyřádily na pódiu i těch ostýchavějších, které zůstávaly v hledišti dávala jasnou odpověď, že se zde tvůrci dokázali empaticky vcítit do myslí těch nejmladších. A zejména: představení plně vyjadřovalo ono dávné Werichovo divadelní heslo. „pořádně si zařádit“!

MeziNami3

Text i foto: Michal STEIN

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..