SAMOROSTI 2015: Slavnostní vyhlášení vítězů

Letošního ročníku se zúčastnilo 229 tvůrců

Slavnostní vyhlášení vítězů
2. 9. 2015, 19:00
Galerie NoD
Experimentální prostor NoD
Dlouhá 33, Praha

V průběhu celého letošního léta měli návštěvníci Experimentálního prostoru NoD možnost shlédnout již třetí vydání výstavy nezávislého autorského umění – SAMOROSTI 2015. Letošního ročníku se zúčastnilo 229 tvůrců z celého spektra společnosti, výstava opakovaně přesáhla regionální význam a může se pyšnit i nezanedbatelnou mezinárodní účastí. Vyvrcholením letošních Samorostů 2015 bude již tradiční Slavnostní vyhlášení vítězů (2. 9. 2015, 19:00, Galerie NoD), závěrečný večer, v rámci kterého budou předány jednotlivé ceny nejzajímavějším tvůrcům.
Rozsáhlou a prozatím největší z realizovaných přehlídek Samorostů, kterou pořádá tým Galerie NoD v čele s kurátorkou Veronikou Zajačikovou, oslovil v letních měsících na dva tisíce návštěvníků, téměř tisíc hlasujících diváků a přibližně sto tvůrců, kteří v rámci doprovodného programu výstavy pravidelně prezentovali svou tvorbu formou multimediálních autorských prezentací Ke kořenům.

V průběhu slavnostního večera budou vyhlášeni vítězové tří kategorií, vítěz Ceny publika, Ceny odborné poroty a Ceny Objev NoD, kteří odměnou získávají prostor a příspěvek na realizaci společné výstavy v prostoru NoD v roce 2016. Cenu publika obdrží tvůrce, který obdržel v průběhu výstavy nejvíce hlasů z řad diváků a návštěvníků galerie. Cena Objev NoD naopak odráží hodnocení a preference celého realizačního týmu Experimentálního prostoru NoD. „Cena Objev NoD je naší divokou kartou. Jelikož vítězové jednotlivých kategorií získávají možnost realizace společné výstavy v NoD, snažíme se tak vyzdvihnout i my sami jednoho skutečně zajímavého a perspektivního autora, kterému v příštím roce rádi realizujeme výstavu “, říká Veronika Zajačiková, kurátorka projektu Samorosti.
Velice atraktivní cenou je Cena odborné poroty, kterou tradičně obsazují významné osobnosti z řad kulturní a výtvarné scény. V loňských letech zasedl v porotě František Skála, Margita Titlová-Ylovsky, Mardoša ze skupiny Tata Bojs či Karel Gott, coby čestný přísedící. V letošním roce se členy poroty stali Jiří Franta s Davidem Böhmem, výrazné umělecké duo, které představuje nejprogresivnější trend v současném vizuálním umění, Martin Fryč, „vernisážový maratonec“ a nadšený dokumentarista výtvarného dění a herečka Simona Babčáková, výrazná postava Dejvického divadla, dvojnásobná adeptka ceny Alfréda Radoka.

Smyslem projektu Samorosti, kterého se dříve jako vystavující zúčastnili i etablovaní umělci, jako například Kurt Gebauer, netkví jen v umělecké konfrontaci, jejíž význam vyzdvihuje akademická sochařka a účastnice letošní výstavy Veronika Psotková: „Význam Samorostů vnímám především v autorském setkání napříč spektrem tvůrců, v setkání technik a přístupů a díky formálnímu omezení možnosti přihlásit jen jedno dílo na autora také i v častém stírání rozdílů mezi profesionály a amatéry.“ SAMOROSTI 2015 vytvářejí navíc i svobodný prostor pro nezávislou prezentaci, integraci širokého spektra tvůrčí veřejnosti a vytvářejí příležitosti dalšího uměleckého rozvoje účastníků: „Snažíme se tak dostát ideji Experimentálního prostoru NoD [No Dimension] – tj. „prostoru bez hranic“, chceme zpřístupnit účast na přehlídce co nejvíce tvůrcům,“ říká hlavní kurátor galerie Jiří
Machalický o bezbariérovém významu akce. Kurátorka výstavy Veronika Zajačiková dodává: „Svou otevřenou formou navíc sledujeme i cíle Linhartovy nadace, která stojí za zrodem samotného prostoru NoD. Smyslem nadace je otevřená komunikace mezi uměleckou komunitou a širokou veřejností, povznesení všeobecného kulturního vědomí, hledání kulturní kontinuity v současném umění s důrazem na podporu všeho nového, neznámého a odlišného.“

Vstup na výstavu a slavnostní vyhlášení vítězů je zdarma.

Veřejné hlasování probíhalo do 31. 8. 2015 v Galerii NoD.

SAMOROSTI 2015
22. 7. 2015 – 11. 9. 2015
Galerie NoD
Kurátorka: Veronika Zajačiková

Odborná porota

Martin Fryč
Výstavní maratonec Martin Fryč fotograficky zaznamenává vernisážové dění. O výtvarné umění se zajímá již přes dvacet let, s fotoaparátem začal obrážet výstavy kolem roku 2007. Od té doby vzniká rozsáhlý archiv, tzv. moderní informační servis, mapující kulturní dění v metropoli. Vedle sdílení alb na sociálních sítích rozvíjí svou činnost na nových webových stránkách.
Simona Babčáková
Herečka a žákyně improvizátora Jaroslava Duška, která vystudovala Zlínskou školu umění, prošla scénami Městského divadla Zlín a pražského Divadla v Dlouhé, působila též v Klicperově divadle v Hradci Králové. Kromě herectví se věnuje také moderování, načítání knih a vede improvizační workshopy. V současné době je členkou souboru Dejvického divadla v Praze. Za své výkony na jevišti byla dvakrát nominována na cenu Alfréda Radoka.

Jiří Franta a David Böhm
Jiří Franta a David Böhm (finalisté ceny Jindřicha Chalupeckého v letech 2009, 2010 a 2012) tvoří autorskou dvojici, která společně vystavuje už několik let. Jejich doposud realizované projekty bývají charakterizovány jako hledání nových kontextů a rozšířených významů klasického média kresby, intervence do veřejného prostoru formou performancí s důrazem na samotnou vizualitu akce, nebo například reflexe širšího vztahu mezi obrazem a textovou strukturou.

Taneční magazín55ddbfc76c324

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..