Dočasná Company mění identitu

“Víme, že svět není jen černobílý”

Dočasná Company z.s. po pěti letech na taneční scéně přichází s inovací svého vizuálu, v rámci které vznikly nové webové stránky spolku www.docasnacompany.com. Součástí identity se nově stala petrolejová barva. “Šlo nám o to, abychom úplně neporušili vizuální kontinuitu našeho fungování. Zároveň jsme ale chtěli přijít s něčím novým a trochu se vizuálně odlišit. Nebylo cílem spálit za sebou mosty, ale reflektovat to nové, čím jsme se stali a co jsme se o sobě dozvěděli, s respektem k naším začátkům. Víme, že svět není jen černobílý.” říká umělecký šéf Jan Razima. Dočasná Company se zároveň vymezuje proti označení taneční soubor. “Jsme kolektiv tvůrců… pro každý projekt si autoři vytváří svůj vlastní tým. Vytváříme tím prostor pro uplatnění mladých umělců” doplňuje.

 

Dočasná Company působí na české taneční scéně od roku 2019, kdy byl založen tanečnicí a choreografkou Annou Benhákovou. Od té doby má spolek na kontě nespočet projektů od celovečerních představení, přes taneční filmy, po site-specific výstupy, workshopy a různé spolupráce. Od počátku překračuje hranice taneční a pohybové tvorby a zahrnuje další umělecké žánry. V současné době má pod svojí hlavičkou čtyři aktivní projekty v podobě celovečerních produkcí, včetně jednoho představení pro dětské diváky a dále také networkingovou akci a další dílčí výstupy včetně hudebně-pohybových workshopů. “Vnímáme potřebu se na taneční scéně vymezit. Donedávna pro nás bylo těžké určit si naši úlohu i způsob fungování, protože spolupracujeme s velkým počtem umělců. Už bylo ale na čase si konkrétně definovat, kdo skutečně jsme, jaké máme hodnoty a jak se budeme prezentovat.” vysvětluje Vanda Hejnová, PR manažerka spolku. Dočasná Company sdružuje tvůrce a umožňuje jim uměleckou svobodu, kterou aktivně podporuje nejen z produkční stránky. Důležitá je pro kolektiv mimo kvalitu a profesionalitu zejména udržitelnost. Cílem je udržovat projekty, ale i samotné tvůrce dlouhodobě „při životě“. To obnáší i snaha o nastavování důstojného ohodnocování umělců.

V roce 2024 připravuje další dvě premiéry. Tou nejbližší je představení Out of Control choreografky Michaely Dzurovčínové, které smývá hranice mezi tanečníkem a hudebníkem a zároveň otevírá téma blízké každému člověku – chybování. Premiéra proběhne již 27. května v unikátním prostoru pražského Gabriel Loci.

Dočasná Company z.s. je kolektiv tvůrců nastupující generace propojující současný tanec a pohybové divadlo. Vytváří symbiotický prostor pro rozvoj umělecké svobody a překračuje hranice mezi různými styly, žánry a divadelními i nedivadelními formami.  Cílem Dočasné Company je tvořit udržitelně a podporovat začínající umělce nejen formou nastavování důstojného ohodnocení. Momentálně vytváří několik uměleckých projektů převážně v Praze, ale působí i v regionech. Členové Dočasné Company se mimo jiné aktivně zapojují i do lektorské a pedagogické činnosti.

Vanda Hejnová

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..