Taneční a pohybová představení pro (nej)mladší diváky

MOVE Ostrava klade důraz na linii představení pro young audience v široké věkové škále

Kultura a umění má nezastupitelné místo v životě každého z nás. Proto je potřeba budovat k ní vřelý vztah již od útlého věku, během kterého se formují naše zájmy, hodnoty a smysl pro estetiku. A právě z těchto důvodů jsme se rozhodli zdůraznit programovou linii pro naše (nej)mladší diváky a jejich rodiče.

PROČ VYRAZIT S DÍTKEM NA POHYBOVÉ, TANEČNÍ ČI NOVOCIRKUSOVÉ PŘEDSTAVENÍ?

podporují dětskou kreativitu a fantazii rozvíjí jejich schopnost porozumění emocím a jejich vyjádření budují zdravý vztah k vlastnímu tělu a fyzičnu
inspirují děti při volbě svých vlastních volnočasových aktivit
jedná se o interaktivní zážitky, které dětem umožní zapojit se do příběhu a prožít ho prostřednictvím svých vlastních smyslů pravidelné návštěvy představení pomohou dětem vytvořit si pozitivní vztah k umění a kultuře
nabízí krásný společný zážitek rodiče a dítěte ze zcela nového prostředí
OD NULA DO 100+ Program MOVE Ostrava <http://www.moveostrava.cz/> již dlouhá léta nezná hranic – ať už generačních, tak žánrových. Proto i do této young audience linie vybíráme představení pro širokou škálu věkových skupin a napříč žánry. V červnu uvedeme v Divadle loutek Ostrava unikátní norský projekt Rock Me Baby <http://www.moveostrava.cz/rock-me-baby> vhodný dokonce pro batolata od 0 let! V dalších letních projektech si přijdou na své děti předškolního a školního věku. A v sezóně 2024/2025 chystáme dokonce spolupráci s Klubem mladých diváků a se školami na principech creative learning. Aktuálně plánujeme uvádět představení z této linie alespoň jednou za dva měsíce.

I v dramaturgii pro dětského diváka však klademe důraz na kvalitu. Naši cílem je, aby představení pro děti neznamenalo podřadný či nudný zážitek pro rodiče. Proto pečlivě vybíráme projekty, ve kterých si přijdou na své i dospělí – třeba díky hlubokému tématu nebo brilantní fyzickému výkonu performerů. Například zatímco v červencových Výmyselnících <http://www.moveostrava.cz/vymyselnici> děti zaujme hravost a interaktivita, rodiče jistě ocení jejich akrobatické výkony.

Samozřejmostí je také zachování také vyvážené rovnováhy mezi žánry, a proto i představení pro mladého diváka zahrnují současný tanec, fyzické divadlo i nový cirkus, které tvoří základní pilíře současného performativního umění.
PROGRAM PRO YOUNGSTERS NA NÁSLEDUJÍCÍ MĚSÍCE

DIVADLO ŠTÚDIO TANCA: SEN <http://www.moveostrava.cz/sen>
SOBOTA 27. DUBNA 2024, 14:00 A 16:00 V DIVADLE LOUTEK OSTRAVA
Vhodné pro diváky od 5 let
V předvečer Mezinárodního dne tance v Divadle loutek Ostrava uvedeme hned ve dvou odpoledních reprízách snovou inscenaci slovenského Divadlo Štúdio tanca z Banské Bystrice. V tomto tanečním projektu na jevišti vedle profesionálů děti dokonce vystupují a společně malé i velké snílky vezmou do země fantazie, kde nic není nemožné.

KARSTEIN SOLLI & ØYSTEIN ELLE: ROCK ME BABY <http://www.moveostrava.cz/rock-me-baby>
SOBOTA 6. ČERVNA, 10:00 A 16:00 V DIVADLE LOUTEK OSTRAVA
Vhodné pro diváky od 0 let
Ve spolupráci s festivalem Tanec Praha <http://www.tanecpraha.cz/> do ostravského Divadla loutek v červnu přivezeme pravý norský punk-rockový koncert (nejen) pro batolata a jejich tatínky s výmluvným názvem Rock Me Baby. Působí to jako divočina, ale vše – včetně hlasitosti zvuku – je uzpůsobeno právě nejmladšímu publiku. Výsledkem je vstřícné, hravé a kreativní předsta- vení, které osloví, pobaví a nadchne každého, kdo se mu otevře.

RADOSLAV PIOVARČI: VÝMYSELNÍCI <http://www.moveostrava.cz/vymyselnici>
NEDĚLE 14. ČERVENCE, ČERNÁ LOUKA, OSTRAVA
Vhodné pro diváky od 3 do 5 let a jejich doprovod

Posledním letním počinem pro malé i velké je venkovní hravé představení Výmyselníci, které v rámci akce Léto v centru promění Černou louku v místo zkoumání a poznávání. Tato pohybová inscenace sestává z novocirkusových instantních kompozic trojice performe- rů, kteří pomocí zčásti improvizovaných příběhů zvou malé diváky do svého světa plného tance, zpěvu a fantazie.

Lucie Sembolová

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..