Secesní mistr Alfons Mucha ve Zlíně

Unikátní výstava

Více než stovku uměleckých děl a plakátů Alfonse Muchy, ale také jedinečné šperky vyrobené podle jeho návrhů Georgesem Fouquetem v Paříži, či osobní věci tohoto nejslavnějšího secesního umělce, budou ke shlédnutí od 18. ledna na unikátní výstavě v Galerii Desítka v citlivě zrekonstruovaném funkcionalistickém Obchodním domě Zlín.

 Návštěvníci spatří slavné divadelní plakáty a litografie Alfonse Muchy – mezi nimi i více než dvoumetrový plakát Gismonda, který umělec vytvořil pro svou múzu, francouzskou herečku Sarah Bernhardt, nebo slavný plakát Hamlet z roku 1899. Výstava představí také některé naprosto jedinečné šperky, vytvořené legendárním zlatníkem Georgesem Fouquetem v Paříži – Sarah prsten a hadí náramek, náhrdelník Maruška, náušnice Dragon či slavnou brož Chryzantéma. Zpestřením expozice budou také osobní předměty Alfonse Muchy a dokumentární film o jeho životě a díle.

Na Muchu v noci a s hudbou

Pokud chcete zažít skutečně neopakovatelnou atmosféru, vydejte se do Galerie Desítka na noční komentovanou prohlídku s hudebním doprovodem a osobním výkladem Pavla Chmelíka – hlavního organizátora výstavy. První noční prohlídka se koná 25. ledna, dále pak každý čtvrtek, vždy od 19 do 20 hodin.

Výstava probíhá ve spolupráci s Obchodním domem Zlín, Central Gallery, Galerií Artrium a umělkyní a vnučkou Alfonse Muchy – Jarmilou Mucha Plockovou, která se zúčastní slavnostní vernisáže a v průběhu konání výstavy budou mít zájemci možnost zakoupit si šperky, v nichž se nechala inspirovat sborníkem Documents décoratifs, který její dědeček navrhl pro umělecké řemeslníky a školy.

Tip: Galerii Desítka najdete v 10. patře Obchodního domu Zlín a kromě krásného kulturního zážitku zde můžete navštívit také galerijní kavárnu, dopřát si dobrou kávu, dezert nebo třeba skleničku vína a kochat se výhledem na zajímavou architekturu tohoto baťovského města.

Praktické informace:

Místo: Galerie Desítka, Obchodní dům Zlín, náměstí Práce 2523, Zlín

Termín: 18. 1. – 28. 3. 2023, otevírací doba: pondělí–neděle, 10–18 hodin

 

Zuzana Rybářová

pro Taneční magazín

Jeden komentář u “Secesní mistr Alfons Mucha ve Zlíně”

 1. Dobrý den, paní Rybářová!
  Máte tam překlep v termínu 2023 místo 2024. Také štítek „vásatav“ asi není původní záměr? 🙂
  Realizovali jsme pro tu to výstavu potisk panelů vertikálním tiskem, tak to trochu sleduji.
  odkaz http://www.vertikalnitisk.cz
  Přeji krásný den!
  Ing. Petr Kachel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..