Poslanci v prvním čtení schválili malou novelu zákona o audiovizi

Audiovizuální díla a podpora kinematografie

Na jednání Poslanecké sněmovny dne 14. listopadu 2023 prošla prvním čtením novela zákona č. 496/2012 Sb., o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie a o změně některých zákonů tzv. zákon o audiovizi.

Návrh společně předkládali poslanci Martin Baxa, Jan Lacina, Klára Kocmanová, Pavel Svoboda, Jaroslava Pokorná Jermanová a Šimon Heller.

Malá novela řeší současný rozporuplný stav v oblasti filmových pobídek. Vyrovnává vysokou poptávku po výrobě audiovizuálních děl v České republice a zablokovaný systém filmových pobídek kvůli problémům některých zahraničních produkcí. V systému filmových pobídek, které poskytuje Státní fond kinematografie, byla pro obří zájem již koncem roku 2021 výrazně překročena výše řádné dotace na filmové pobídky, a to i pro rok 2022. V současné době proto Státní fond kinematografie nemůže přijímat další žádosti o registraci pobídkových projektů. Nelze tedy realizovat domácí projekty, ale odrazuje to i další zahraniční produkce.

Navrhovaný zákon umožní Státnímu fondu kinematografie přijímat průběžně žádosti o registraci pobídkových projektů, a v případě nedostatku finančních prostředků na filmové pobídky přerušit následné řízení o evidenci projektu. Po skončení stávky hollywoodských scénáristů a herců lze očekávat velmi rychlé obnovení prací na natáčení filmových a televizních projektů a navrhovaná právní úprava umožní Státnímu fondu kinematografie na uvedenou situaci ihned zareagovat pobídkový systém opět otevřít.

„Jsem nesmírně rád, že jsme s kolegyněmi a kolegy v tomto zajedno a vnímám to jako velmi důležitý krok v rámci českého kulturního prostředí, který zajistí výrobcům v oblasti audiovize větší stabilitu, flexibilitu a jistoty, samozřejmě s mezinárodním dopadem,“ říká Martin Baxa, ministr kultury a jeden z předkladatelů návrhu na změnu zákona.

Takzvaná malá novela zákona o audiovizi úzce souvisí s legislativním počinem Ministerstva kultury – velkou novelou zákona o audiovizi, na které Ministerstvo kultury intenzivně pracovalo spolu s aktéry audiovizuálního průmyslu, a to v reakci na rychle a dynamicky měnící se trh. Výsledkem bude podpora širokého spektra projektů, narovnání plateb aktérů v oblasti audiovize a nový systém pobídek, ale především dlouhodobá udržitelnost a stabilita celého systému.

Mimo to bude také audiovize začleněna do Národního plánu obnovy. V roce 2024 a 2025 půjde na podporu kreativců v audiovizi částka 200 milionů Kč.

Eva Sochorová

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..