Profil Tantehorse

První ucelený profil souboru

Tantehorse představí první ucelený profil souboru Soubor Tantehorse, vedený Miřenkou Čechovou, připravil týdenní přehlídku své aktuální tvorby. Nabídne jednu premiéru, derniéru, reprízy i koncerty. Tantehorse profil se odehraje v Ponci a v Paláci Akropolis od 11. do 17. listopadu. Soubor se zaměřuje na fyzické, dokumentární a aktivistické divadlo a performance.

Od roku 2010 působí umělecký soubor Tantehorse na české nezávislé divadelní scéně a za tu dobu vytvořil více než dvě desítky projektů a propojil více než padesát umělkyň a umělců z oborů tance, divadla, performance a výtvarného umění. Vytváření příležitostí mladým umělcům, stejně jako zpracovávání dokumentárních a sociálně kritických témat se stalo hlavní značkou souboru, který je dle slov Miřenky Čechové “aktivizující platformou pro palčivá témata”. Profil představí díla, která vznikla za posledních pět let, jejichž šíře se pohybuje od současného tance nejmladší generace, performativní instalace, autobiografických dokumentů, vědecko tanečního filmu, až k performativní přednášce.

V sobotu 11. listopadu začíná přehlídka reprízou Piece of Pleasure v Ponci, Generační výpovědí o stavu bytí, kde krize jako status quo nehledá řešení a překonání. Sedm mladých performerů nabízí svůj pohled na současný svět skrze silně vizuální taneční představení za doprovodu hudby od Viah. Navazuje premiéra a repríza Emergency Dances IV., další díl kurátorované série. Večer složený ze tří děl s podtitulem Space Womb se soustředí na mnohoznačný prostor, kde se rodí nový život. Představí se Magdalena Malinová a spol. s performancí Ve vší svatosti, Tereza Holubová a spol se site-specific dílem Nebojsy a Motherland Nhung Dangové.

“Umění disponuje schopností komunikovat náročná témata s až fyzickou silou kolektivního prožitku, který na vědomé úrovni dokáže měnit postoje a přinášet překvapivá poznání. Proto velmi pečlivě zvažujeme, jaké hlasy a témata dle nás ve společenské diskusi chybí a jaké druhy netradičních setkání chceme divákům přinést.” říká Miřenka Čechová.

Ve středu 15.11. proběhne pražská derniéra Hannah, autobiografické představení o nevšední herečce a zpěvačce Haně Frejkové jako archeologie osobní minulosti. Po ní proběhne koncert Jidiš ve třech, kterým se rozloučíme s tímto silným stand-upem. Ve čtvrtek se uskuteční dvě představení v kombinovaném večeru. Performativní přednáška Strachy Miřenky Čechové a Alice Koubové, která mapuje mocenské společenské vztahy, a druhý díl ze série Invisible, další autobiografické Tisková zpráva z 2.11.2023 představení, tentokrát o primabaleríně Barboře Vašků Kaufmannové v žánru docu-dance.

Celý profil zakončí nejnovějším počinem s názvem IRIS příbramský stand-up aneb rodina základ života. IRIS získává po své premiéře silné recenze, kritiky a celkově nejen mediální ohlasy. IRIS pak vystoupí i jako zpěvačka v duu Blue IRIS.

Soubor Tantehorse se kontinuálně zabývá autorskou tvorbou tanečně-pohybových, multižánrových a doku-dance projektů, se silným důrazem na aktuální společenskou problematiku. Jeho doménou je přesah do dalších uměleckých žánrů (film, výtvarné umění, performance art, instalace a happenings), experiment s formou (např. varianty tanečních site-specific, dokumentární únikové hry, propojení storytellingu a tance, přednášek a představení) a snaha o permanentní vývoj a hledání nových výrazových prostředků v současném divadelním prostředí. Mimo to dlouhodobě podporuje mladou generaci skrze edukativní projekty. Vstupenky jsou v prodeji online na webu Paláce Akropoli.

Foto: Vojtěch Brtnický

Jakub Urban

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..