Tanabata

Japonský svátek na pražské Hanspaulce

Japonský svátek Tanabata, zasvěcený nebeským milencům, můžete zažít v sobotu 22. 7. 2023 mezi 11. a 17. hodinou na Praze 6 v parku Hanspaulka. Již čtvrtý ročník vám přináší Česko-japonská společnost a můžete se těšit na bohatý program. Vstup je zdarma.

Park na Hanspaulce je známý svými sakurami, my jej však na jeden den změníme doslova v bambusový háj. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči a zažijte Japonsko v srdci Evropy. Tanabata, neboli svátek hvězd, je neodmyslitelnou součástí začátku japonského léta, kdy se napříč celým Japonskem konají oslavy spojené s legendou o lásce nebeské,“ přibližuje svátek organizátorka Sabina Lukášová, manažerka Česko-japonské společnosti.

Na nebesích se přadlena Orihime zamilovala do pasáčka nebeských krav Hikobošiho. Opojeni láskou však oba zanedbávali své povinnosti. Nebeský vládce je rozdělil mléčnou dráhou a povolil jim setkání jen jedinkrát za rok, jak vypráví prastará legenda. Sedmého dne sedmého měsíce, kdy se v Japonsku slaví tento svátek, vytvoří vrány ze svých křídel pro oba milence most, aby se jejich setkání mohlo uskutečnit.

Připojte se k nám a dopřejte si autentický zážitek tohoto oblíbeného svátku. Každý má nějaké přání a v tento magický den se může vyplnit. Stačí ho napsat na papír tanzaku a zavěsit na bambusovou větev, která tvoří symbol samotného svátku. Vychutnejte si japonský street food, tradiční i moderní sladkosti, zelený čaj Matcha nebo nápoj z citrusu Yuzu. Pro dospělé bude připraven nápoj božského původu – saké, vyhlášená japonská whisky Nikka nebo řemeslné pivo,“ dodává Sabina Lukášová.

Den v rytmu zábavy a oslav

Festival zahájí veselý lidový tanec v podání skupiny Yosakoi Hanamaru. Bránici zaručeně rozechvěje komedie Divadla kjógen, s Janem Benešem ověříme ostří japonského meče, Kenya Satoh a Markéta Fujita Reiter představí tradiční strunné nástroje šamisen a koto, které ale zvládnou i moderní skladby. Nebude chybět ani okinawské energické bubnování Ryukyukoku Matsuri Daiko. Tradiční umění štětce přiblíží návštěvníkům Mari Kučera ukázkou psaní kaligrafie na velké plátno. Návštěvníci v japonském letním oděvu se mohou zúčastnit volby Miss. / Mr. Yukata.

„Pro aktivní návštěvníky budou připraveny kreativní dílny: vázání ozdobných uzlů mizuhiki, malba na vějíře a samozřejmě výroba barevných přání tanzaku. Skvělou památkou bude jistě fotografie v letní verzi kimona – yukatě, do které vás rádi profesionálně oblékneme. Pro děti i hravé dospělé budou připraveny soutěže i stanoviště s konzolemi Nintendo. Kousek Japonska si návštěvníci budou moci odnést i domů, nebudou totiž chybět ani stánky s drobnostmi pro radost a bleší trh!“ láká organizátorka.

O své cestovatelské zkušenosti se s návštěvníky osobně podělí fotograf Jan Březina. Výstava „Japonsko, země vycházejících úsměvů“ představí na 20 velkoformátových fotografiích pohled na zemi před a po COVIDu.

Vstup je pro všechny návštěvníky zdarma

Více na https://japan.cz/2023/06/26/tanabata-2023/ a na https://fb.me/e/fFaMaYUo4

 www.alisczech.czwww.ilumio.cz.

Akce se koná díky podpoře Hlavního města Prahy, Městské části Praha 6 a organizace EU-Japan Fest

Sabina Lukášová, Zuzana Rybářová 

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..