FLOREA THEATRUM

Letní večery pod širým nebem na unikátní scéně barokního divadla

Vrchol cyklu MUSICA FLOREA BOHEMIA 2023

Dirigent Marek Štryncl a Musica Florea tradičně nabídnou na prknech přenosného divadla Florea Theatrum dvě jedinečná  představení. Ve čtvrtek 13. července uvedou v novodobé premiéře raně romantickou zpěvohru Lékař oční českého skladatele Vojtěcha Matyáše Jírovce. V neděli 16. července komponovaný program Na dvoře Krále Slunce aneb Barokní dostaveníčko s hudbou a tancem přenese diváky do Francie do času nebývalého uměleckého rozkvětu za vlády krále Ludvíka XIV.

Zpěvohra Lékař oční nám představí dramatické lidské příběhy – osobní dramata se šťastným až pohádkovým rozuzlením, která na pozadí vzdávají hold nově vznikajícímu oboru očního lékařství. Scénické podoby díla (režie, scéna, kostýmy) se ujme skladatel, umělecký vedoucí Ensemble Damian a impresário kočovného divadla Theatrum Schrattenbach Tomáš Hanzlík. Ten v touze po dosažení co nejvěrnější iluze nálady biedermeieru využije kopie nástěnných maleb předního českého malíře a dekoratéra té doby – Josefa Matěje Navrátila. V režijním uchopení se opře o své četné znalosti romantické gestiky a pohybových specifik i nemalé množství poznámek v samotném libretu opery.

“Zpěvohra mi svou poetikou připomíná film Tajemný hrad v Karpatech Oldřicha Lipského a to hlavně díky operně sentimentálnímu ději a roztomile archaickému jazyku Josefa Krasoslava Chmelenského. Žánrově je to tedy retrokomedie,” osvětluje svůj dojem Tomáš Hanzlík.

Jírovec dílo složil již jako stálý kapelník vídeňského Divadla u Korutanské brány na libreto Emanuela Veitha, rodáka z Chodové Plané žijícího ve Vídni. Musica Florea nicméně uvede verzi, která zazněla v Praze až v roce 1833 ve Stavovském divadle v českém překladu Josefa Krasoslava Chmelenského. V hudební interpretaci ansámbl zohlední autentickou dobovou ornamentiku a výrazové prostředky tolik typické pro období mezi klasicismem a romantismem. Plnými doušky si posluchač užije takzvané flexibilní tempo, tempo rubato, portamenta, glisanda a jiné ozdoby.

„Dotek s Jírovcovou operní hudbou mně osobně přinesl nesmírné překvapení. Ačkoli opera vznikla na počátku 19. století, tak z hlediska harmonických postupů či „prodlévového natahování frází“, se nemohu zbavit dojmu, že již posloucháme mladého Bedřicha Smetanu,” odhaluje svůj dojem dirigent obou představení a umělecký vedoucí souboru Musica Florea Marek Štryncl.

Druhý z večerů na scéně Florea Theatrum nás okouzlí krásou a lehkostí barokního tance, zpěvu a hudby. Režisérka představení Hana Slačálková a její soubor Baroque Balance  nás  v autentických choreografiích  a  dobových kostýmech přenesou do Versailles na dvůr Ludvíka XIV., “Krále Slunce”. Tento absolutistický avšak osvícený panovník byl sám výborný tanečník a pozdvihl Francii na baletní velmoc.

Kromě dvou tanců jsem vše autenticky zrekonstruovala dle Beauchamp-Feuilletovy taneční notace. Díky tomuto “pokladu” víme poměrně přesně, jak tance vypadaly. A samotný “Král Slunce” je v této podobě mohl jako divák sledovat“, dodává Hana Slačálková.

Letní představení na scéně Florea Theatrum  letos nabídnou detailní rekonstrukci a obnovenou premiéru děl, jejichž umělecký potenciál  je nezpochybnitelný a svoji estetikou dovedou oslovit i posluchače dneška.


Za laskavou podporu děkujeme Ministerstvu Kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy, městské části Praha 1, Státnímu fondu kultury ČR, Nadaci Barokního Divadla Zámku Č eský Krumlov.

FLOREA THEATRUM

Dvorana Hudební a taneční fakulty AMU, Malostranské náměstí 258/13, 118 00 Praha 1 | vstupné: 600 Kč, studenti a senioři 300 Kč, studenti a pedagogové hudebních škol 250 Kč  | www.musicaflorea.cz

 13. 7. 2023 | 21:00 |

Vojtěch Matyáš Jírovec: Lékař oční

Novodobá premiéra romantické zpěvohry v českém překladu J. K. Chmelenského z r. 1833

Účinkuje: orchestr Musica Florea, sbor Collegium Floreum, soli: Michal Marhold, Ondřej Benek, Vincenc Ignác Novotný, Jiří Poláček, Hana Holodňáková, Helena Kalambová, Veronika Hajič Vojířová, Eliška Minářová,

hudební nastudování, dirigent:  Marek Štryncl

režie, kostýmy, scéna: Tomáš Hanzlík

Architekt scény: Václav Krajc

   16. 7. 2023 | 21:00 |

Na dvoře Krále Slunce

Barokní dostaveníčko s hudbou a tancem

Účinkuje: orchestr Musica Florea, sbor Collegium Floreum, balet Baroque Balance

hudební nastudování, dirigent:  Marek Štryncl

režie a choreografie: Hana Slačálková

architekt scény: Václav Krajc

 

Foto:  Hančovský, Rozsny 

 MgA. Johana A. Obršlíková

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..