KLÍČENÍ SEZÓNY

ALTA LIVE

Pražské Studio ALTA sídlící v Karlínské Invalidovně zahajuje ve dnech 29.–30. dubna svou hlavní sezónu. Divákům se již potřetí otevřou prostory západního křídla překrásné historické budovy, stejně jako výjimečné zahrady, která ji obklopuje. ALTA není pouze kulturní a uměleckou institucí, ale i komunitním místem setkávání, které je přístupné všem. A tomu bude uzpůsoben také komponovaný program těchto dvou dnů. 

Páteční událost zahájí vernisáž výstavy obrazů Michaely Petrů – Invalid Dream. Michaela Petrů je absolventkou Rittsteinova ateliéru na AVU, ve své tvorbě zkoumá hranice malby a možností materiálu. V projektu Invalid dream soustřeďuje svou pozornost k pražské čtvrti Karlín a její proměně z dělnické lokality na developerskou oblast. Výstava bude po oba dva dny volně přístupná a potrvá až do 22. května.

V průběhu obou dnů budou moci diváci shlédnout taneční film Markéty Stránské a Jeana Gaudina: …Or to Be. Dílo tvoří tři „sóla“, tři postavy, které o sobě nevědí a které spojuje dohromady až divák, který je vidí společně. Náležitý prostor bude věnován také živým tanečním performancím. Pátek 29. dubna je Mezinárodním dnem tance a zahájení sezóny přinese několik vystoupení, ve kterých budou publiku nabídnuty různorodé přístupy k pohybové tvorbě. Svou inscenaci MASS zde uvede soubor Holektiv a to v páteční premiéře i sobotní repríze. Jedná se o performativní projekt Evy Staré, který se věnuje tématu sebevědomí a sebeurčení. Představí se i zahraniční hosté: japonský tanečník butó žijící v Berlíně – Michyiasu Furutani či performer Mo Van z Peru, jehož tvorba je ovlivněna neo šamanismem a přináší příchozím zklidňující možnost zaposlouchat se do sebe sama. Jeho aktuální představení nese název Keep the distance from humans a je audiovizuální performancí zkoumající hranice digitálního světa a přírody. Na rituální linku i komunitní atmosféru místa naváže závěrečný večerní Storytelling u ohně, který speciálně pro Studio ALTA připravilo uskupení story-telling.cz.

K celkovému pojetí Klíčení sezóny ředitelka Studia ALTA Lída Vacková dodává:

„Během dvou posledních dubnových dnů přinášíme do vnitřních i venkovních prostor Studia ALTA jarní oživení. V průběhu zimy bylo veřejných představení méně a řadě projektů jsme se mohli věnoval pouze v omezené formě. Nyní je před námi hlavní sezóna a s ní ožívá náš pravidelný program i s otevřenou kavárnou. Znovu otevíráme naši komunitní zahradu pro potřeby zahradníků, stejně jako společný zahradní prostor dostupný všem hledajícím útočiště uprostřed velkoměsta, a to i mimo časy našich představení. 

V následujících měsících nás čeká celá řada rezidenčních pobytů začínajících i etablovaných uměleckých skupin z ČR i ze zahraničí. Divákům i komunitám nabízíme prostor pro setkání, rozvoj a práci, ale také pro odpočinek. V programu přinášíme možnost setkání se s kvalitními inovativními formami umění či experimenty zejména na poli současného tance, pohybového divadla a Performing Arts. Svou činností se snažíme vytvářet a podporovat prostor pro diskuzi a reflexi současného společenského světového dění a nabízet podporu potřebným.“

Po oba tyto dny bude otevřeno také pro všechny rodiče s dětmi, program pro ně vzniká ve spolupráci s organizací Město přátelské k dětem. Do sobotního programu je zařazena také loutková pohádka z dílny Dafa Puppet TheatreTheseus.

Speciálním bodem sobotního programu je pak čtenářská skupina Tools For Men With Feminist Ambitions, která si klade za cíl prostřednictvím čtení stejnojmenné knihy Martina Barnera otevřít praktickou debatu o mužství a roli feminismu v dnešním světě.

Pay What You Can

Většina programových bodů bude dostupná zdarma. Akci však bude možné podpořit dobrovolným příspěvkem. Na zpoplatněné představení Holektiv: MASS bude možné zakoupit vstupenky v libovolné hodnotě nastavené novým systémem Pay what you can. Základní navržená cena odpovídá běžné ceně lístku za divadelní představení, je ale doplněna o dvě nižší a dvě vyšší částky. Cenu vstupenek si tedy návštěvník může stanovit podle toho, jak mu bude aktuálně vyhovovat. Hlavním cílem nového pojetí je zprostředkovat dostupnou kulturu všem a nikoho nestigmatizovat ani neprivilegovat.

 

Simona Rybová

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..