Velká fotografická výstava z divadelního prostředí

Výstava Česká divadelní fotografie 1859 – 2017 nabízí bohatý doprovodný program!

Výstava Česká divadelní fotografie 1859 – 2017 nabízí bohatý doprovodný program

První velká souhrnná výstava fotografií z divadelního prostředí Česká divadelní fotografie 1859 – 2017 přivítá první návštěvníky v pražském Obecním domě již 10. května.  Kromě unikátního pohledu na české divadlo objektivem fotografů jednoho a půl století nabídne také rozsáhlý doprovodný program. Na své si přijdou profesionální i amatérští fotografové, divadelníci, milovníci divadla i rodiny s dětmi. Pořadatelé nabízejí v průběhu výstavy mimo jiné cyklus komentovaných prohlídek s kurátory a workshopy divadelní fotografie s Viktorem Kronbauerem nebo Vojtěchem Brtnickým. V rámci partnerského festivalu FotoŠkoda Fest proběhne seminář k problematice divadelní fotografie s Josefem Ptáčkem.

V komentovaných prohlídkách se kurátoři výstavy Anna Hejmová a Vojtěch Poláček zaměří postupně na tři témata, ke kterým výstava poskytuje nepřeberné množství zajímavých exponátů, artefaktů a dokumentů: Divadelní fotografie jako fenomén bude mapovat vývoj, formy, technologie a využití tohoto uměleckého oboru, Dějiny divadla ve fotografii se zaměří na klíčovou roli fotografie v dokumentaci divadla v historickém běhu času od národního obrození až po současnost a Příběh za fotografií přiblíží zjevné i skryté příběhy, které nám fotografie umí zprostředkovat.

Pro profesionální i amatérské fotografy s hlubším zájmem o divadelní fotografii jsou připraveny tři víkendové workshopy. Divadelní fotografie s Viktorem Kronbauerem na Švestkovém dvoře proběhne v sídle Divadla Continuo v jihočeských Malovicích, kde si účastníci budou moci vyzkoušet dokumentaci divadelního zákulisí i zkoušky a posléze nad fotografiemi diskutovat. Specifikům dokumentace moderního tance se pak bude věnovat workshop s názvem Základy taneční fotografie s Vojtěchem Brtnickým, který se uskuteční v Kulturním domě Mlejn v pražských Stodůlkách. S fotografickou prací v terénu se budou moci seznámit fotografové na druhém workshopu Vojtěcha Brtnického, který proběhne v rámci festivalu Tanec Praha.

Doprovodný program výstavy ovšem pamatuje také na širokou veřejnost a rodiny s dětmi, pro něž je připravena řada tvůrčích dílen. Pro hravé zájemce všech generací otevře svůj fotoateliér na výstavě také populární herečka Vanda Hybnerová. V nabídce jsou i specializované komentované prohlídky pro žáky a studenty. Součástí výstavy jsou také pracovní listy (určené pro žáky 1. stupně) a interaktivní instalace rozehrávající téma divadelní fotografie – virtuální realita na „jevišti“, dílnička divadelního plakátu nebo animovaného filmu a fotokoutek, kde se může každý vyfotit a stát se součástí historické divadelní fotografie.

 

Výstava Česká divadelní fotografie 1859 – 2017 návštěvníky provede historií českého divadla od počátku vzniku fotografie a nabídne portréty hereckých hvězd, fotografie inscenací renomovaných velkých i studiových scén, divadelních budov i jejich zákulisí, to vše od poloviny 19. století až po současnost. Autory snímků jsou například legendy jako František Drtikol, Miroslav Hák, Václav Chochola a Jaroslav Krejčí či pochází ze slavného fotografického Ateliéru Langhans a řady dalších. Poutavým způsobem seznámí s řadou aspektů historie českého divadla a fotografie, přinese i srovnání historických a současných propagačních fotografií a materiálů divadel, dokumentaci důležitých momentů našich dějin, ve kterých divadelníci sehráli významnou roli či exponáty fotografické techniky.

Samostatnou částí výstavy je prezentace výsledků soutěžní Přehlídky divadelní fotografie. Soutěž, do které se přihlásilo 121 profesionálních fotografů a studentů s 1 348 snímky, probíhá v České republice poprvé a pro výstavu v Obecním domě vybrala odborná porota 150 nejlepších fotografií od čtyřiceti tvůrců. Výherci soutěže budou oceněni v několika kategoriích a výsledky budou vyhlášeny během slavnostní vernisáže.

IDU připravuje na základě dlouholetého výzkumu paralelně s výstavou i odbornou publikaci mapující fenomén české divadelní fotografie, jejímiž autory jsou Martin Bernátek, Anna Hejmová a Martina Novozámská. Monografie vzniká v české a anglické jazykové verzi.

 

Česká divadelní fotografie – doprovodný program

10/05                Komentovaná prohlídka výstavy – Fenomén divadelní fotografie

13/05                Tvůrčí dílna pro děti: Vyrob si foťák a vyfoť svojí maminku

19/05                Tvůrčí dílna pro děti: Jak se dělá divadelní plakát?

20/05               Tvůrčí dílna pro seniory

26 – 27/05         Fotoateliér Vandy Hybnerové

31/05                Komentovaná prohlídka výstavy – Dějiny divadla ve fotografii

2/6                        Seminář k problematice divadelní fotografie – Josef Ptáček (v rámci festivalu FOTO Škodafest)

2-3/6                Workshop divadelní fotografie s Viktorem Kronbauerem na Švestkovém dvoře

03/06               Tvůrčí dílna pro děti: Malí fotografové

09 – 10/06         Fotoateliér Vandy Hybnerové

16/06                Tvůrčí dílna pro děti: Portréty hvězd

16 – 17/6            Workshop Taneční fotografie s Vojtěchem Brtnickým v rámci festivalu Tanec Praha

17/06                Tvůrčí dílna pro děti: Vyrob si foťák a vyfoť svého tatínka

17/06               Tvůrčí dílna pro seniory

21/06               Komentovaná prohlídka výstavy – Příběh za fotografií

22/06                Workshop základy taneční fotografie s Vojtěchem Brtnickým

Časy, místa konání a případné registrace najdete na www.divadelnifotografie.cz.

 

 

Nechybí ani bohatá nabídka workshopů pro děti, ale i seniory. Vybrané dny zpestří výstavu fotografický ateliér Vandy Hybnerové. Více informací k výstavě i doprovodnému programu na www.divadelnifotografie.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/divadelnifotografie. Výstavu pořádá Institut umění  Divadelní ústav (IDU) ve spolupráci s Národním muzeem.

 

 

Silvie Marková 

pro TANEČNÍ MAGAZÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..