Divadelní a taneční festival Bazaar 2018 dává hlas komunitám za hranicí většinové společnosti
Čtvrtý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar uvede od 16. do 18. března 2018 představení a ukázky z výrazných performancí ze střední, východní a jižní Evropy. Tématem letošního ročníku je hledání vlastního hlasu v rámci komunity a komunikace menšinových témat většinové společnosti. Festival zahájí inscenace One Gesture polského souboru Nowy Teatr v režii z námého divadelního inovátora Wojteka Ziemilského. Mezinárodně uznávané představení o hranicích komunikace a nedorozumění nejen mezi světy slyšících a neslyšících, odstartuje festival Bazaar 16. března od 20.00 v divadle Ponec. Vrcholem programu bude opět Sobotní Bazaar, přehlídka ukázek právě vznikajících scénických a tanečních projektů umělců z ČR, Polska, Rakouska, Francie, Slovinska a dalších zemí.
Bazaar 2018 si pro svůj čtvrtý ročník zvolil jako téma hledání vlastního hlasu v rámci komunity. „Pro letošní rok jsme se zaměřili se v programu na problematickou komunikaci témat, která nejsou většinové společnosti příliš blízká. Jak se dorozumět napříč různými společenskými skupinami? Jak přiblížit problémy menšin členům většinové společnosti? A kde jsou vlastně hranice komunikace? Jak můžeme najít vlastní hlas?,“ vysvětluje výběr tématu letošního festivalu Bazaar jeho šéfdramaturg a umělecký ředitel divadla Alfred ve dvoře Ewan McLaren. Ve třech intenzivních festivalovýc h dnech se diváci mohou těšit na přehlídku progresivních a myšlenkově kontroverzních scénických prací a ukázek, které doplní diskuse, ale i workshop Bushe Hartshorna Giving and receiving feedback.
Festival Bazaar 2018 odstartuje mezinárodně uznávaná inscenace One Gesture polského souboru Nowy Teatr, která proběhne v pátek 16. března ve 20 hodin v divadle Ponec. Čtyři neslyšící performeři v ní vtipně i nevybíravě konfrontují publikum s bariérami komunikace mezi neslyšícími navzájem. Režisérem inscenace je českému publiku známý a často skloňovaný polský umělec Wojtek Ziemilsky.
Sobotní Bazaar ve studiu Alta je již tradičně vrcholem celého festivalu. Diváky čeká přehlídka čtyř ukázek právě vznikajících scénických a tanečních projektů umělců ze Slovinska, Rumunska, Walesu, ČR, Polska, Rakouska a dalších zemí. Prvním z nich je ukázka z představení o fiktivním masakru #Widespread v Rakousku působícího uskupení Collective B. Druhou ukázkou bude část performance Behind in Pla ce, Later than in Time, ve které se umělci díky fotografování diváků snaží zachytit změnu, kterou v nich performance zanechává. Součástí přehlídky bude také ukázka z připravovaného projektu Effortless Viktora Černického, která se zabývá subjektivním vnímáním, objektivní realitou a vnímáním sebe sama ve světě. Na závěr Sobotního Bazaaru se uskuteční diskuse moderovaná Alicí Koubovou.
Tématům stereotypů ženské krásy a sexuálních tabu se ve svém přednáškově–performativním sólovém projektu 1.7 věnuje Zsuzsa Rózsavölgyi, která jej představí v sobotu 17. března od 20 hodin ve Studiu Alta. 1.7 odkazuje k současné míře porodnosti na jednu evropskou ženu – což je stěží tolik, aby byla zachována naše společnost a kultura. Rózsavölgyi s upřímností, sarkastickým humorem a silnou sebe-ironií zkoumá manipulaci ženské ;ho těla, jeho roli v dnešní společnosti a jeho aspekty úspěšnosti a neúspěšnosti.
Tereza Hradilková se svým tanečním představením Švihla vystoupí v neděli 18. března od 18 hodin v divadle Ponec. Skákání přes švihadlo jako dětská hra, ale i jako ambice a sebezdokonalování. Přeskakujeme jen sami sebe, překračujeme své hranice nebo jsme naopak v opakujícím se kruhu, ze kterého nelze vystoupit?
Festivalový program uzavře soubor Handa Gote Research & Development, který uspořádá lidovou slavnost Šibřinky v neděli 18. března od 20 hodin v prostorách divadla Alfred ve dvoře. Improvizované představení a událost nedefinovatelné délky a rozsahu, která plynule přechází do promítání filmu, občerstvení nebo sportovní akce nabídne zamyšlení nad temnou stranou češství, lidovými zvyky a folklórem.
Program festivalu Bazaar 2018:
PÁTEK 16. 3.
20h / Ponec / One Gesture / Wojtek Ziemilski & Wojciech Pustoła
SOBOTA 17. 3.
14 – 18h / Studio Alta / Sobotní Bazaar
1) #Widespread / Collective B
2) Behind in Place, Later than in Time / Lea Kukovičič & Bria de la Mare
3) Effortless / Viktor Černický
4) TBA+ diskuze o tématech ukázek moderovaná Alicí Koubovou
20 h / Studio Alta / 1.7 / Zsuzsa Rózsavölgyi
NEDĚLE 18. 3.
18h / Ponec / Švihla / Tereza Hradilková a kol.
20h / Alfred ve dvoře / Šibřinky / Handa Gote Research & Development
Součástí festivalu je i čtyřdenní workshop Giving and receiving feedback vedený Bushem Hartshornem (UK), který je určený široké veřejnosti. (15. – 18.3. / Alfred ve dvoře)
Kompletní program najdete na www.alfredvedvore.cz/cs/bazaar.
Festivalový pas bude letos k dispozici v ceně 800/500 Kč. Vstupné na jednotlivá představení stojí 200/100 Kč s výjimkou inscenace Švihla, kde je vstupné za 220/120 Kč a One Gesture, které pořídíte za 300/200 Kč. Festivalový pas a vstupenky na jednotlivá představení můžete zakoupit online v předprodeji GoOut, na webech jednotlivých divadel a na pokladně divadla Alfred ve dvoře.
Eliška Míkovcová
Foto: Vojtěch Brtnický
Taneční magazín
Proč na úvodních fotkách uveřejňujete lidi bez hlav?
Druhá fotografie u tohoto článku – vrchol nevkusu…….