Zemřela druhá nejpopulárnější žena světa – Věra Čáslavská!

Byla tak slavná, že jí téměř celý svět ležel u nohou. Setkala se však s takovými ústrky, že by jiný nevydržel a emigroval. Věra Čáslavská zůstala v očích nás, starších pamětníků jako jedna z ikon pravdy a neústupnosti. Ani ona však není nesmrtelná. Její poselství však ano.

Náš magazín nenosí pouze zprávy optimistické a veselé. Nepíšeme pravidelně o sportovcích ani sportovkyních. Ovšem, pokud jde o gymnastiku, která má velice blízko k moderní choreografii, tak se jedná o výjimku. A pokud se jedná o Věru Čáslavskou, tak to platí dvojnásob.

Věry Čáslavské jsem si vážil od útlého dětství. Asi proto, že jsem vyrůstal v Praze. V ulici jménem Čáslavská a všem jsem zarputile tvrdil, že se ta ulice jmenuje podle oné překrásné blondýnky a majitelky hodně olympijských zlatých medailí! A když jsem se dozvěděl, že Věra Čáslavská je po Jacqueline Kennedyové druhou nejslavnější ženou světa, tak mi přece nikdo nemohl namluvit, že se naše ulice jmenuje po městě u Kutné Hory!

VeraCaslavska2

Později jsem si Věry Čáslavské začal vážit i pro její jasné politické postoje. Neměla lehký život. Různé podřadnější práce… Pamatuji, jak téměř na zapřenou trénovala v osmdesátých letech mladé gymnasty v útrobách tribuny Strahovského stadionu. Ano, oné tribuny z níž kynuli davům o spartakiádách právě ti, kteří ji ztrpčovali profesní život.

Dodnes nezapomenu, jak mi Věra Čáslavská při jednom atletickém mítinku dávala na tribuně autogram a dala si jako podmínku, že chce být na stejné stránce památníčku, jako je podpis jejího manžela Josefa Odložila.

Později se jejich cesty rozešly a nakonec vše skončilo tragédií…

VeraCaslavska3

Věra Čáslavská překonala i rodinné nástrahy osudu. Dlouho se zdálo, že překoná i zákeřnou chorobu. Ta však, bohužel koncem letošního srpna zvítězila…

Konečně se – a to pevně věřím – Věra Čáslavská dočká i oficiálně své ulice?! Zaslouží si to.

Čest její památce.

VeraCaslavska.1.jpg

Michal Stein

Taneční magazín

FOTO: archiv autora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..