Do Poděbrad na mladé divadlo i pantomimu j. h.!

Taneční magazín se stal jedním z mediálních partnerů progresívního divadelního festivalu FEMAD v malebných středočeských lázních Poděbrady, který proběhne od čtvrtku 8., září do následující neděle. A jeho hostem bude i uznávaný mim Radim Vizváry. Těšit se tam můžete i na výstavu fotografii Marka Vašuta.

Konec druhého záříjového týdne v malebných středočeských lázních Poděbrady (konkrétně od čtvrtku 8. 9. do neděle 11. 9.) bude již tradičně patřit divadelnímu festivalu FEMAD. Letos již po pětačtyřicáté. U zrodu této soutěžní divadelní přehlídky stály v minulosti takové divadelní osobnosti jako dr. Pavel Bošek, dr. Jan Císař, dr. Ivan Vyskočil anebo bývalý ministr kultury Pavel Dostál. V tomto roce se ve vlastní soutěži FEMAD představí osm divadelních souborů z Čech i Moravy a celá řada mimosoutěžních hostů. Mezi ty nejočekávanější jistě patří i mim Radim Vizváry, jemuž bude patřit scéna o páteční půlnoci v přelomu z 9. 9. na 10. 9.!

1.BosekVyskocilCisar

Tři králové historie festivalu FEMAD – zleva. dr. Pavel Bošek, dr. Ivan Vyskočil a dr. Jan Císař

Zkratka FEMAD značí celý název „Festival mladého amatérského divadla“. Vznikl pod názvem „Salón odmítnutých“ v sedmdesátých letech minulého století. Po roce 1990 jaksi začal umírat na úbytě. O jeho renesanci se zasloužil někdejší televizní kulturní redaktor a současný starosta Poděbrad PhDr. Ladislav Langr. V době, kdy vedl místní Kulturní středisko, doslova vydupal ze země – za pomoci místních donátorů a pod záštitou Středočeského kraje – kvalitní podmínky pro účastníky, seminaristy i diváky. A dodal festivalu takovou prestiž a lesk, že se zas může řadit směle k těm nejúspěšnějším z osmdesátých let minulého století.

2.LadislavLangr

Současný starosta města Poděbrady, bývalý televizní tredaktor PhDr. Ladislav Langr se velkou měrou zasloužil o reneseanci festivalu FEMAD

Dobrou tradicí se staly v Poděbradech i doprovodné programy. K těm tradičním patří výtvarné výstavy. Svou expozicí kreseb a grafik zde v minulosti zaujal filmový režisér Juraj Jakubisko. Vystavovali zde skvělí divadelní fotografové Pavel Štoll a dr. Dušan Dostál, malující herec Miloš Hlavica, ale i skvělí scénografové z Činoherního klubu i dalších divadelních scén.

V letošním roce se v soutěžní části představí osm divadel. Konkrétně: Broukovcovo divadlo z České Kamenice, Divadelní soubor Kroměříž, Divadlo Stodola z rovněž moravských Jiříkovic, Divadlo ze středočeských Lázní Toušeň, pardubické divadlo Exil, divadeůní soubor Zmatkáři z Dobronína, soubor s tradičním názvem Vojan z Desné a konečně Divadlo Josefa Tejkla Jesličky z Hradce Králové.

3.JosefJanKopecky

Vzpomínka na loňský ročník festivalu FEMAD, autor článku (vlevo) předává Cenu kritiky Josefu Janu Kopeckému z Hadce Králové, ale tenkrát přebíral cenu za práci v Divadle Česká Třebová

Mimo vystoupení mima Vizváryho čeká na účastníky festivalu řada překvapení, jak se zmínil ředitel a hlavní manažér festivalu pan Jakub Charvát.

Nedílnou součástí FEMADu jsou tradiční divadelní semináře a workshopy za účasti předních lektorů z Čech, Moravy i Německa.

4.MarekVasut,jpg

Marek Vašut, tentokrát v roli fotografa

 

Taneční magazín je jedním z mediálních partnerů FEMADu, takže vás budeme pravidelněji informovat o jeho průběhu.

Michal Stein

Taneční magazín

FOTO: archiv autora

 

Jeden komentář u “Do Poděbrad na mladé divadlo i pantomimu j. h.!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..