Hrom do Poličky!

Boris Hybner byl legendou nejen české pantomimy. Stál u zrodu mnoha projektů i divadelních festivalů a setkání. Jeden z nich brzy proběhne (v první polovině září) ve východočeském městě Polička pod názvem „Mime Fest“ a právě Borise Hybnera si významně připomene. Na úvodním večeru jeho společenský význam a uměleckou dráhu zhodnotí PhDr. Ladislava Petišková. Naopak závěrečný večer navštíví umělcova dcera, herečka Vanda Hybnerová.Mezitím se těšte na mnoho představení domácí i zahraniční mladé pantomimy. A možná přijde i kouzelník?

 

Východočeské městečko Polička přivítá v pondělí 12. září již jubilejní pátý ročník internacionálního divadelního festivalu „Mime Fest“. Současný ročník zejména uctí památku letos zesnulé legendy českých mimů Borise Hybnera. Tato osobnost nejen české pantomimy totiž stála u kolébky tohoto jedinečného a výjimečného festivalu i velice napomohla jeho prestiži mezi laickou či odbornou veřejností. Samotný festival v Poličce potrvá do soboty 17. září 2016.

Festival v Poličce se zaměřuje především na mladou generaci mimů a divadelníků. Aktivně spolupracuje s řadou domácích i zahraničních prestižních škol. Je také platformou, kde se mohou setkávat noví adepti pantomimy s řadou předních renomovaných odborníků této umělecké sféry. Proto si vytkl pravidelně pořádat řadu přednášek, seminářů, workshopů, ale vznikají zde i naprosto neformální a spontánní neplánované besedy či diskusní kroužky.

1.BorisHybner

Boris Hybner

Již první ročník festivalu „Mime Fest“ sledovalo v Poličce v září 2012 na půl druhé tisícovky diváků. Probíhal tehdy po čtyři dny. Již další ročník festivalu se tedy pro velký zájem rozšířil na týdenní program. Za minulé čtyři ročníky se „Mime Festu“ zúčastnilo přes 250 studentů rozličných uměleckých škol a účinkovaly na něm více než dvě stovky vystupujících. Zajímavostí je, že se třetí ročník „Mime Festu“ rozrostl z Poličky až do Prahy. Což mělo za následek strmý růst návštěvnosti. Prodalo se na čtyři tisícovky vstupenek! A divácký interes se neustále navyšuje. Není proto divu, že se festivalu dostalo mezinárodního ocenění v podobě prestižní známky „evropské divadelní kvality“ EFFE.

2.Radim_Vizváry

Mim a umělecký šéf festivalu „Mime Fest“ Radim Vizváry

Festival již přivedl do Poličky (a Prahy) vystupující a studenty divadelních škol z USA, Ekvádoru, Malajsie, Belgie, Německa, Francie, Finska, Gruzie, Maďarska a pochopitelně i Slovenska. Letos se diváci mohou premiérově těšit na soubor z Indie!

Závěrem k vlastnímu repertoáru letošního festivalu v Poličce. V pondělí večer jej v divadelním klubu zahájí retrospektivní koláž filmů, televizních a divadelních záznamů, vzpomínající na Borise Hybnera. Tento obrazový materiál doplní verbální vzpomínkou PhDr. Ladislava Petišková.

Od úterý do soboty se již rozjede v divadelním klubu, Tylově domě a také v otevřených prostorách na Palackého náměstí pestrá řada programů. Z domácích předních interpretů pantomimy upozorním na Radima Vizváryho či Václava Strassera. Ze slovenské mimické scény se zde představí Filip Hajduk. Zajímaví budou určitě američtí Red Bastard maďarské duo Bandart či již avízovaný soubor Nimmy Raphel z Indie.

3.MIMEfest

Plakát letošního „Mim Festu“

Na závěrečné sobotní vyvrcholení festivalu přislíbila účast dcera Borise Hybnera Vanda.

Mime Fest“ se řadí nejen v České republice, ale i v rámci Evropy k tomu nejlepšímu, co se v oblasti mladé pantomimy nabízí. Nenechte si takovou nabídku ujít i vy!

Michal Stein

Taneční magazín

Foto: archiv MimFest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..