Smiřické svátky hudby 2016

Velikonoční festival souznění a naděje 12.3.-27.3. 2016

 

 

13.ročník velikonočního hudebního festivalu právě klepe na dveře, začíná 12. března a končí 27. března. V roce 2004 se staly Smiřice u Hradce Králové místem konání 1. ročníku festivalu Smiřické svátky hudby a od té doby tu již  účinkovala  celá řada slavných osobností.

U zrodu festivalu stál královéhradecký rodák a houslista Jaroslav Svěcený a smiřický starosta Luboš Tuzar. „Zpočátku jsem se podivil, festival ve Smiřicích? Ale po otevření dveří do nádherné Zámecké kaple Zjevení Páně bylo rozhodnuto,  jakoby to bylo místo stvoř ené pro velikonoční hudební festival“ říká Jaroslav Svěcený. „Mám rád zdejší prostor, akustika je taková, že se tam mohou konat i  klavírní recitály.“

DSC_0555

Letos  se můžeme těšit na oblíbené osobnosti  z oblasti vážné hudby, ale i herecké a pěvecké hvězdy.

12. března zahájí festival Jaroslav Svěcený a světově proslulý pedagog Stephen Shipps, sólohobojista Zdeněk Rys a komorní orchestr Virtuosi Pragenses.

13. března se můžeme těšit na violistku  Jitku  Hosprovou (soutěžící ve Stardance v roce 2014), tentokrát bude věnována  pozornost viole  v největší šíři ze všech ročníků.   

16. března diváci uvidí poprvé na tomto festivalu zpěvačku Dášu Zázvůrkovou a herečku Simonu Postlerovou.  (Simona Postlerová nahradila Hanu Maciuchovou, která se potýká se zdravotními problémy). „Jsem ráda, že mohu být na festivalu a představit   šanson, protože tomu se v d nešní době nikde  moc prostor nedává, lidé se bojí, že je  příliš vážný, patetický.  Já jsem ale taková šansoniérka, která má v sobě humor,  vždyť vystupuji v divadle  Semafor, takže Jiří  Suchý a Jitka Molavcová na mně bezesporu  nechali  stopy. Ráda publikum  pobavím i dojmu a také něco zanechám. Vybrala jsem jak repertoár ze Semaforu, tak také autorské písničky, které jsem složila já nebo moji kolegové“, říká Dáša Zázvůrková. Společně se Simonou  Postlerovou předvedou scény z  muzikálu Chicago.

17. března zazní nádherné skladby Glenna Millera v podání Big Bandu Václava Kozla

19. března se představí mezzosopranistka Ester Pavlů v kapli Zjevení Páně. „Když jsem slyšel hlas Ester Pavlů,  hned jsem věděl,  že tato dáma na festival rozhodně patří“ říká Jaroslav Svěcený. Ester Pavlů se  snažila  vybrat známější skladby, ale zazní i česká hudba.

DSC_0557

20. března  diváky potěší legendární zpěvačka a herečka Soňa Červená, uslyšíme  latinsko-americkou hudbu,  ale zazní i španělští a francouzští skladatelé.  Za spolupráce špičkového akordeonisty Ladislava Horáka a Jaroslava Svěceného zahraj&iacu te; cyklus skladeb Václava Trojana z pohádky Princ Bajaja

23. března budou hlavními protagonisty večera kytarista Lubomír Brabec a varhaník Pavel Svoboda, zazní hudba 20.století

24. března zaplní prostory originální projekt  „SMS“ skladatele, aranžéra a multiinstrumentalisty Jiřího Škorpíka a hlas sopranistky Markéty Mátlové

26. března bude patřit k dramaturgicky nejspecifičtějším, herečka Jitka Sedláčková nás zavede do doby Johanky z Arku. Neotřelou formou se tento večer propojí koncert s divadelním představením. „Jsem ráda, že jsem byla pozvána, vybrala jsem téma, které mě fascinuje. Svatá Jana,  kací ka, ze které se nakonec stala světice,  takových příběhů známe plno. Vycházím z knihy „Život a smrt Jany z Arku“, která obsahuje svědectví  osob, které se účastnily procesu,  jsou zde zmínění bratranci,  strýčkové a kamarádi Johanky, pokusím se zprostředkovat tuto knihu. Dnešní doba  mě přiměla vybrat právě  toto téma, i když bych raději dělala něco veselého“,  upřesňuje Jitka Sedláčková.

27. března bude patřit zejména ženám, Jaroslav Svěcený a dirigent Martin Hybler uvedou dámský BonArt Orchestra s laureátkou soutěže Pražské jaro 2015 Annou Paulovou.

Tradiční festivalová  výstava patří výtvarníkovi a řezbáři Martinu Patřičnému, který je spoluautorem a moderátorem dokumentárního televizního cyklu Kus dřeva ze stromu. „Fascinovaly mě notové stojany vysekané ze  dřeva“, obdivuje výtvarníkovo dílo Jaroslav Svěcený.

Smiřický starosta Luboš Tuzar zmiňuje, že změna formátu smiřického festivalu se osvědčila. „Nyní začínáme 14 dní před velikonocemi, mnozí  lidé jezdí v březnu  na hory a těm bylo líto,  že festival nestihnou. Nyní máme podmínky udělat  všechny koncerty veče rní, vstupenky se úspěšně prodávají, volných míst každým dnem  ubývá,  dá se říci, že tento ročník je nejlépe prodejný.  Snažíme se dělat dramaturgii velice kvalitně.  Šest koncertů je víkendových, jsou tedy lépe dostupné pro  všechny zájemce. Vždyť z Prahy je to do Smiřic jen něco přes hodinku!“

 Jaroslav Svěcený dodává: „Chceme, aby festival byl něčím specifický, je tam hudba i mluvené slovo, každý večer je originál.“

 DSC_0561

 Foto: Eva Smolíková

Taneční magazín

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..