Vlastimil Harapes vypráví legendu o starodávných Nibelunzích v divadle Semafor

Vlastimil Harapes v sobě nezapře duši tanečníka, ale v současné době se věnuje zcela jiným profesím, a to herectví a zpěvu. Nenechte si ujít hudební komedii pro celou rodinu „Prsten pana Nibelunga“

 

 

Vlastimil Harapes v sobě nezapře profesionálního tanečníka, v každém jeho gestu je stále vidět  ladný taneční pohyb. Tentokrát ale vypráví (nebo zpívá) legendu o Nibelunzích.

Legenda  starých Germánů (Nibelungů)  o kouzelném prstenu  ožívá, neboť  valkýry (krásné dívky, které odváděly padlé válečníky na druhý břeh) zjistily, že dávno ztracený čarodějný prsten se našel. Vlastní ho potomek Nibelungů a není si vědom, že tento drahokam má neuvěřitelnou moc. Valkýry přemýšlí, jak dostat klenot zpět  a vyšlou jednu dívku do rodiny pana Nibelunga.

438561-top_foto1-80gl5

Jiří Suchý a Jitka Molavcová

Pan Nibelung (Jiří Suchý), neúspěšný básník, žijící poněkud pod pantoflem, by se možná i prstenu vzdal, jenže zkrátka  musí poslouchat svou ženu, (Jitka Molavcová) která samozřejmě šperk  vydat nechce. Po zjištění, že by  tento kouzelný drahokam  mohl manželům Nibelungovým dopomoci k vysněné kariéře, už  ho rozhodně nehodlají vrátit a  nešťastná  valkýra musí odejít s nepořízenou.

f201407100753901-54290dfd0273b

Michal Malátný a Vlastimil Harapes

Legenda by ale byla ničím bez chrabrého hrdiny (Jiří Štědroň), který se neohroženě vydává porazit draka. Vyvstává tady ovšem  otázka, jak   zabít draka, který je tak roztomilý a přítulný?  Našemu hrdinovi je jednoduše  sympatický a nemá to srdce zvířátku ublížit. Co teď? Nakonec je vítězem otec krásné princezny, kterou drak hlídá. Jak to? Tento královský otec (Vlastimil Harapes) je totiž po čertech mazaný.

Mezitím se pan Nibelung stává slavným, protože jeho žena  mu dopomáhá ke  kariéře a prsten dělá, co umí. V okamžiku, kdy je pan Nibelung zoufalý a potřebuje pomoc, přece jen se odhodlá a nabízí šperk bohu Odinovi, výměnou za dobrou radu. A tu nakonec dostává. Musí obětovat něco, co je mu drahé. Třeba svou ženu.   Takže spokojení jsou všichni, jenom paní Nibelungová ne.

crop-684853-f201407100753301

Jiří Suchý a Karolína Gudasová

Muzikál je výpravou do bájí, které se prolínají s naším současným světem, divák sympatizuje s hodným a ušlápnutým panem Nibelungem, ale zároveň i s jehou panovačnou a ctižádostivou ženou. Příběh baví diváky každého věku, nestárnoucí Jitka Molavcová a Jiří Suchý jsou zárukou příjemně strávených chvil pro celou rodinu.  Malí se hlasitě smějí, starší diváci jen decentně, ale z jejich výrazů čteme spokojenost.

img_3365-fotodusandost_fmt

Jiří Suchý a Karolína Gudasová

Nesmíme také zapomenout na  texty Jiřího Suchého, které mají svou hloubku  a jsou platné v každé době.  Během výbuchů smíchu si můžeme i popřemýšlet o pravdivosti jeho slov.

Jde o to kecat a žvanit

Falešnej mariáš hrát

Tlachat a zapírat

Klamat a předstírat

Slíbit, co nemůžu dát

 

A hlavně zájmy své chránit

S úsměvem do očí lhát

Klepat se strachy

Jen o vlastní prachy

Za zády druhejm se smát

 

Kdo umí ovládat lidiček stádo

Že místo ano začne křičet ne

Kdo davu slíbit umí Eldorádu

Oblafne ty ne zcela příčetné

img_2677d_fotodusandostal_kostymi_zkouska_prstenpananibelunga_semafor_05_06_2014

Karolína Gudasová

 

Eva Smolíková

Taneční  magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..