BOX, BOX! Nová, vysilující jevištní show!

Tanec a box jdou ruku v ruce!

 

 

 

Tanec a box jdou ruku v ruce!

„Box, Box“ choreografa Mourada Merzoukiho je směs boxu, hip-hopu a klasické hudby. Že to nejde dohromady?

Full swing … Mourad Merzouki's Boxe Boxe.

Foto: Donald Cooper

Někdy zdánlivě nesourodé světy jsou si blíž, než si myslíte

Francouzsko-alžírský choreograf Mourad Merzouki, oceněný mnoha vyznamenáními, je nyní ředitelem Národního choreografického centra v Créteil na předměstí Paříže a ovládá bojové umění, cirkusové umění i tanec. Soudí, že rozbité nosy z ringu nemají tak daleko k tanci a k vážné hudbě. V jeho nové show se prolíná hip-hop, klasická hudba a box. Merzouki vždy viděl spojitost mezi boxem a tancem. Box podle něj není jen násilný sport, je také plný poezie, dramatičnosti a rytmu, může být i poetický.

Full swing … Mourad Merzouki's Boxe Boxe.

Oba druhy umění, box i tanec, jsou vysilující fyzické disciplíny. Ale zatímco jeden zjevně způsobuje bolest, druhý skrývá ponurou realitu pod pozlátkem krásy, umění a jemnosti. Modřiny, podvrtnutí, zlomeniny a jiná zranění jsou v tanci „neviditelná… “ „Tanečníci i boxeři čelí bolesti“, míní Merzouki. Tanečníci jsou obvykle vyčerpáni. Jejich nohy jsou zničeny. „Násilí požadujeme od tanečníků podobné jako u boxerů, ale nevidíme je stejným způsobem“, dodává Merzouki.

„V boxu bojujete proti soupeři, v tanci proti publiku.

Můžete bojovat proti publiku? Ano, je to konfrontace, musíte překonat sám sebe, musíte být nejlepší… Vůle zvítězit je stejná. Tanečník chce vyhrát nad jeho publikem, kritiky, tlakem, stresem, právě tak, jako boxer čelí svému soupeři“, pokračuje Merzouki.

Boxe Boxe

Merzouki říká, že hlavním smyslem show je pobavit diváka. Vzpomíná na starou ženu, 84, která se doslova nadchla pro hip hop. A pak jsou tu hip-hopoví fanoušci, kteří se obrátili „na klasickou hudbu“.

„Malý chlapec v baseballové čepici přišel ke mně a ptal se, co je to za hudbu. Řekl jsem, že to byl Schubert. A chlapec se ptal, kdy bude jeho další koncert, rád by přišel a poslechl si ho. Řekl jsem: Je mi líto, ale zemřel před 200 lety.“

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..