Julyen Hamilton v Praze

Hvězda taneční improvizace uvede v Praze dvě představení a workshop

Hvězda taneční improvizace Julyen Hamilton uvede v listopadu v Praze dvě představení a povede workshop


Performer, tanečník a pedagog Julyen Hamilton povede v pražském Žižkostele od 25.11. do 29. 11. 2024 workshop s názvem THEATRE WORKS – WORKING with OBjeCtS. Jeho tématem bude práce s různými objekty, dekoracemi a využívání předmětů v tvorbě, což je jedním ze zásadních rysů jeho tvůrčího “rukopisu” při tvorbě divadelních inscenací . OBjeCtS mohou být umístěné, manipulované, oslovené, tančící, zničené nebo vytvořené.

CreWcollective je proměnlivý kolektiv umělců pracujících v různých kombinacích okolo jádra, které tvoří: Jan Bárta, Jana Novorytová a Mish Rais. Propojuje profesionální okruh umělců z různých oborů, podporuje vzájemnou komunikaci a interdisciplinární tvorbu. S Julyenem Hamiltonem, světovou hvězdou taneční improvizace a okamžité kompozice, spolupracuje CreW od roku 2017. Jeho workshop kolektiv uspořádal v Praze už v roce 2023. Společně tehdy vytvořili improvizovaný večer s Pražským improvizačním orchestrem, světelným designerem Pavlem Havrdou a přizvanými tanečníky Julyen Hamilton, PIO & dancers, které bude uvedeno znovu v jedinečném složení umělců 25. 11. 2024 ve 20:00 ve Studiu Hrdinů. CreW letos ještě uvede v české premiéře Hamiltonovo sólo KOAN, které se uskuteční 28. 11. 2024 od 20:00 v Komunitním centru Žižkostel.

Hamiltonova představení vznikají teď a tady, jsou improvizovaná a využívají všech uměleckých složek: světlo, zvuk, text, řeč a dekorace. Všem těmto elementů se Hamilton věnuje i v rámci svých workshopů v rámci svého systému THEATRE WORKS. Během workshopu WORKING with OBjeCtS budou účastníci vyzváni k detailní práci s předměty, navazování vztahu s předmětem, ke vstupování do poetických vztahů a objevování toho, jak mohou být předměty součástí, a zároveň odhalovat, další vrstvy obraznosti představení.

Na první pohled mě upoutalo, že tvorba Julyena Hamiltona je velice úzce provázána se způsobem jeho uvažování. Jeho promýšlení podstaty divadla, tance, pohybu a těla má výraznou filozofickou rovinu, jež jej přivádí i k otázkám etickým, a k potýkání se se společensko-politickými tématy. Nejzajímavějším však na Hamiltonově postoji shledávám schopnost ostře a jasně rozlišovat a pojmenovat to, ale zároveň nedogmaticky pochopit a přijímat svět v jeho různosti,” říká choreografka Hana Turečková v Rozhovoru Plus s Julyenem Hamiltonem: Radikalita těla na serveru Opera Plus.

Sám umělec pak dodává: Moje tvorba, skupinová i sólová, počítá s divadlem jako místem proměny, vhledu a porozumění, aniž by se člověk uchyloval k předčasným soudům. V této atmosféře jsou tanečníci i světelný designér vedeni k okamžité kompozici, kterou praktikujeme při zkouškách i v okamžiku představení. Jedná se o vytříbené dovednosti, kdy spontánně vytváříme materiál čerstvý v daném okamžiku a nadčasový dotýkající se historie každého jedince.”

 

Jana Novorytová

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..