Slunce, seno, Pavlišov

Divadelní představení oživí broumovské pověsti i historické události

Pražská divadla A studio Rubín a Chemické divadlo opět spojila síly s broumovskými lokálními spolky a připravila divadelní inscenaci v podobě pouti krajinou. Už v pořadí druhá meditační túra vedoucí do Chaty pod Korunami vtáhne diváky do fenoménů a příběhů spjatých s bezprostředním okolím. Inscenaci Slunce, seno, Pavlišov společně vytvářejí režisér a autor Vojtěch Bárta a dramaturgyně Dagmar Fričová a Lucie Ferenzová. Bájné i reálné postavy ztvární Vojtěch Hrabák, Šimon Krupa, Tereza Hofová, Halka Třešňáková, Zbyšek Humpolec, Jana Kozubková a spolky i jednotlivci z místní komunity. 

„Podobně jako v minulém roce, kdy jsme zde odehráli představení Pivo, hlína, Pavlišov, navazujeme na lokální tradici martínkovické túry do hor. Během našeho představení si diváci mohou kromě malinového sirupu vychutnat krásu okolí i sílu legend a příběhů, které se na tomto území děly a dějí dodnes,“ představuje ideu představení dramaturgyně a šéfka A studia Rubín Dagmar Fričová.

Během devíti zastávek na trase Martínkovice – Chata pod korunou se diváci setkají s navrátilými broumovskými vlky, kteří rozdělují společnost, možná narazí na mariánské zjevením v Suchém dole, budou svědky vraždy dvou německých farářů, dozví se, proč a jak se textilie z broumovska dostávají do rukou afrických králů anebo na vlastní kůži zažijí slavnost pořádanou místními spolky.

Oproti minulému roku jsme se více zaměřili na tematizaci současnosti a reflexi témat, které jsou pro region aktuální. I diváci, kteří se s námi na túru vydali v loňském roce, tak zažijí opět něco nového,“ dodává Fričová.

Inscenace spojuje tvůrce z pražského A studia Rubín a Chemického divadla, kteří se zaměřují na osobité multižánrové tvary s aktuálními společensko-politickými tématy. Divadelní pouť režíruje Vojtěch Bárta, dramaturgicky ji zaštitují Dagmar Fričová a Lucie Ferenzová. Historické a mýtické postavy zahrají Vojtěch Hrabák, Šimon Krupa, Tereza Hofová, Halka Třešňáková, Zbyšek Humpolec, Jana Kozubková, pěvecký sbor Clari Cantus, Divadelní soubor Kolár Police nad Metují a další spolky a jednotlivci z místní komunity.

Slunce, seno, Pavlišov se uskuteční dvakrát, a to v úterý 25. a ve středu 26. června. Druhé představení se odehraje v rámci mezinárodního festivalu Regiony Hradec Králové. Divadelní pouť nabídne dva paralelní začátky na dvou různých místech. Do Martínkovic se diváci mohou dopravit buď poutnickými a historickými autobusy nebo vlastní dopravou. Více informací najdou na www.astudiorubin.cz.

 Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje a Státního fondu kultury ČR.

Představení se odehraje 25. a 26. června 2024

Harmonogram akce:

Úterý 25. 6.

          djezd historického autobusu z Broumova – zastávka „Autobusové nádraží Broumov“

·         19.00 příjezd na seřadiště poutníků v Martínkovicích – zastávka „Martínkovice, pod lesem“ a ZAČÁTEK POUTI

·         cca 21.00 konec pouti u Chaty pod Korunou

·         22.00 předpokládaný odjezd poutnického autobusu od Chaty pod Korunou do Broumova


Středa 26. 6.
(hrajeme v rámci mezinárodního festivalu REGIONY Hradec Králové)

·         17.30 odjezd poutnického autobusu od Muzea východních Čech v Hradci Králové – VSTUPENKY k zakoupení POUZE na webu festivalu

·         19.00 příjezd na seřadiště poutníků v Martínkovicích – zastávka „Martínkovice, pod lesem“ a ZAČÁTEK POUTI – VSTUPENKY k zakoupení přes náš web nebo goout

·         cca 21.00 konec pouti u Chaty pod Korunou, kde bude přistavený autobus zpět do Hradce Králové

23.00 předpokládaný čas návratu zpět k Muzeu východních Čech v Hradci Král

 

Letošní edice události navazuje na pilotní projekt Pivo, hlína, pavlišov, který byl součástí kandidatury týmu Broumov 2028 na Evropské hlavní město kultury.

 

Foto: Alena Hlaváčová

Pavla  Umlaufová

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..