Encantado zahájilo Festival Tanec Praha

Divočina v Národním divadle

Tento rok přichystal Festival Tanec Praha neuvěřitelné překvapení – Encantado. 2. června 2024 toto představení zahájilo festival.  Jen těžko by si člověk  představil, že něco takového kdy uvidí na prknech Nové scény Národního divadla.

Afroamerická kultura je neoddělitelná od přírody, je živelnou oslavou tradice a života, pohybem, sálajícím energií a hemžícím se barvami.

Lia Rodrigues  je ikonou brazilské taneční scény.

Yvona Kreuzmannová říká: „Letos se nám podařilo na Opening festivalu domluvit Liu Rodrigues. Inscenace Encantado získala nominaci na prestižní Rose Prize  stejně jako další dílo pozvané na festival Carcass Marco da Silva Ferreiry. Naši diváci tak mohou vidět hned dvě ze čtyř nominovaných děl. Výherce prestižního ocenění oznámí Sadler’s Wells v únoru 2025.

Podívejme se ale na Encantado. Ticho, tma, objeví se deset postav a tichounce se plazí po jevišti.  Postupně se halí do různých pestrých látek. Člověk nemůže nevidět výraznou pružnost a ohebnost těl tanečníků.  Začnou se ozývat rytmické zvuky, které postupně zesilují, některé podivné zvuky vydávají tanečníci sami. Přirozenost, zvuky džungle, rytmické zvuky se zrychlují a zesilují. Postavy představují různá zvířata. A pak jsou tu lidé!

Panečku, člověk žasne!  Nahota, sexualita, až živočišná sexualita, bez jakýchkoliv zábran! Chvíli přemýšlím, zda je to představení příšerné nebo krásné. I diváci kolem jsou chvílemi rozpačití, neví, zda se smát, či divit, či pohoršovat… Ale postupně nás směsice nejhlubší lidské přirozenosti, grimas, zemité živelnosti  a různých zvuků tak vtáhne, že se vůbec necítíme jako v Národním divadle, ale v opravdové brazilské džungli.

Bravo Tanci Praha! Něco takového jsme tu opravdu ještě neviděli. Tato cesta kolem světa je ohromující. Yvono, děkujeme!

Vycházím jako z jiného světa. Po ukončení představení je nachystané pro diváky malé občerstvení a všichni s nadšením a ohromeně  hovoří o tom, co právě viděli. Psát se o tom příliš nedá, to musíte jenom zažít!

Eva Smolíková

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..