Cena Evalda Schorma zná své finalisty

Vyhlášení vítězů proběhne na Večeři s novou hrou

Cenu Evalda Schorma uděluje agentura DILIA každoročně studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci nebo překlad hry do češtiny dosud nepřeložené. Jejím cílem je podpora a motivace mladých autorů a překladatelů v jejich práci. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne již 12. června 2024 v Praze.

 Do finále Ceny Evalda Schorma za rok 2023 byli nominováni Kryštof Krejčí a Dana Hlaváčová (DAMU) za dramatizaci románu Jáchyma Topola SestraBarbora Rokytová (FFMU) za původní hru Nějak tě nestíhámTomáš Ráliš (DAMU) za původní hru VyhubytNatálie Bočková (JAMU) za původní hru Tolik něhyMaria Nona Mlejnská (JAMU) za překlad z angličtiny hry Alice Birch Revoltu. Řekla. A zítra zas.Markéta Bohadlová, Helena Gricová a Emma Žežulová (JAMU) za původní hru Všechno své si nosím s sebou a Vojtěch Franců (DAMU) za původní hru Alchymisti.

“Díky Ceně Evalda Schorma se nám podařilo objevit řadu dnes etablovaných a respektovaných dramatiků a překladatelů. Oceněné texty se doposud dočkaly už více než 50 divadelních a desítky rozhlasových inscenací. Uvádělo je například Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, Švandovo divadlo, Studio Ypsilon nebo Městské divadlo Zlín,” říká Jan Barták, ředitel DILIA.

Vyhlášení výherce proběhne ve středu 12. června od 20.00 před Divadlem VILA Štvanice, a to v rámci komponovaného večera scénických skic nazvaného Večeře s novou hrou. Diváci se během něj mohou dočkat vydatné ochutnávky současné dramatiky. Chybět samozřejmě nebude ani úryvek z vítězné hry. Vstupenky na akci jsou k dispozici online na GoOut.

Cena Evalda Schorma, která je pojmenována po významném českém filmovém a divadelním režisérovi, se pojí s finanční odměnou, která slouží k podpoře činnosti nadějných autorů. Ocenění ale zejména pomáhá mladým talentovaným autorům a překladatelům dostat svá díla z akademického prostředí do širšího divadelního kontextu.

 

 

DILIA je umělecká agentura, která se zabývá ochranou autorských práv. Zaměřuje se na oblast divadla, hudby, literatury a médií. V rámci agenturní činnosti zajišťuje uzavírání licenčních smluv na užití děl českých i zahraničních autorů. V rámci kolektivní správy pak zastupuje autory a dědice, pro které vybírá a rozděluje náhradní a licenční autorské odměny. Více informací najdete na webových stránkách.

Foto: Antoan Pepelanov

Barbora Fialová

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..