Beetljuice – žhavý hit pro české diváky

Svět živých versus svět mrtvých

Hudební divadlo Karlín představuje  svůj zbrusu nový a netradiční muzikál.  Beetljuice, muzikálová komedie, která měla světovou premiéru v roce 2016  (Broadway, New York), přichází nyní do Čech a HD Karlín dokázalo získat licenci tohoto žhavého hitu pro české diváky.

Beetlejuice  sleduje osud mladé dívky Lydie, která hledá cestu, jak se vypořádat se smrtí své milované matky.  Namísto jejího otce Charlese, který je zaslepen kněžkou Deliou, jsou jedinými společníky Lydie duchové Barbara a  Adam. Právě do jejich domu se nechtěně Lydie se svým otcem nastěhovali. Je tu ale ještě jiný narušitel – excentrický démon Beetlejuice, jehož úmysly jsou podobně nečisté jako jeho chrup.  I v tomto příběhu hraje hlavní roli láska a dokazuje svou nesmrtelnost.

Jaké jsou názory na nesmrtelnost samotných hlavních představitelů?

Zeptali jsme se….

TM: Věříte v  posmrtný život?

Jakub Kohák:

„Ne, vůbec, v žádném případě. Po smrti už není nic.“

TM: Není to trochu smutná představa?

„Není, proč by byla, někdo zemře, někdo jiný se narodí, tak to jde stále dokola. Až jednou sem spadne meteorit a bude klid.“

—-

TM: Věříte v  posmrtný život?

Jan Sklenář, Ines Ben Ahmed:

(oba současně a jednomyslně) „No, jasně, že ano!“

TM: Jak si život po životě představujete?

Jan Sklenář:

„Jsem naprosto přesvědčený, že energie, kterou tady někdo vydává, se nemůže jen tak ztratit. Nevím, zda budu transformovaný do nějaké jiné bytosti, ale určitě ta energie obdaří, obohatí, občerství někoho dalšího. To je pro mě nesmrtelnost.“

TM: Tak, milí čtenáři, a teď si tedy vyberte. Je život po životě  nebo ne? A co je pro Vás nesmrtelnost? (Své názory nám pište na info@tanecnimagazin.cz)

Divák bude  jistě potěšen mimo jiné také  obsazením, příznivci StarDance zde najdou Dashu, Richarda Genzera i Marka Taclíka.  V roli Beetlejuice uvidíme Jana Sklenáře, Lydii si zahrála Ines Ben Ahmed, otce Charlese Jakub Kohák /Marek Taclík, kněžku Deliu Dasha/Iva Pazderková, kněze Richard Genzer/Viktor Javořík a další (Marek Lambora, Eva Burešová….).

Poprvé v muzikálové historii lze očekávat evropskou premiéru nikoliv v Londýně, ale v Praze, a to pouhých 8 let od premiéry světové! (U Jesus Christ Superstar to bylo 23 let a u Fantoma opery dokonce 28 let).

Beetlejuice  vyprodává kina, výlohy knihkupectví či hlediště divadel po celém světě. S lehkostí a nadsázkou zpracoval toto téma i věhlasný režisér Tim Burton. Oscarový snímek se tehdy nesmazatelně zapsal do dějin kinematografie už jen proto, že  pro následující dekády nechal vyniknout žánr horrorové fantasy komedie. Současná muzikálová adaptace filmu Beetlejuice z pera Scotta Browna, Anthony Kinga a skladatele a textaře Eddieho Perfecta si v ničem nezadá s originálem a naopak velmi vkusně a trefně celý příběh posouvá do modernější roviny s prvky nejnovějších divadelních triků, kouzel a světelných efektů. Muzikál s sebou přináší směsici temné komedie, temného humoru a dojemných momentů. Získal si srdce amerického publika svou energickou a expresivní hudbou, nápaditou scénografií a kostýmy, které vychází z ikonického vizuálního stylu Tima Burtona.

Producent české verze Egon Kulhánek sestavil zkušený mezinárodní tým, takže českého diváka čeká nezapomenutelný zážitek. Ken Billington, renomovaný light designer s více než třemi desítkami let zkušeností na Broadwayi je synonymem pro inovaci, kreativitu a dokonalost v osvětlení.  Očekávat můžeme v HD Karlín také novou immersní zvukovou aparaturu, kterou se divadlo dostalo na vrchol evropských scén, světelný park, na kterém spolupracuje právě Ken Billington, dvojnásobný držitel Ceny Tony, Ceny Drama Desk a člen  Divadelní síně slávy.

 Ukázky z filmového zpracování

 Překladu a českých textů písní se ujal oblíbený Ondřej G. Brzobohatý

Muzikál se ještě před svou premiérou stal partnerem výstav „Tim Burton – Návraty“, která bude od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě v Praze.

Očekává se, že premiéra Beetlejuice v Praze se stane muzikálovou událostí roku. Význam této premiéry podtrhne i světová premiéra filmu Beetlejuice 2, opět v režii Tima Burtona (6. září 2024).  Evropská premiéra v HD Karlín je plánována na listopad 2024. 

Premiéra Beetlejuice potvrzuje světové ambice HD Karlín na poli muzikálu. Praha, coby dějiště evropské premiéry  úspěšného kusu, je skutečným centrem kultury a máme na co být právem hrdí.

Prodej vstupenek výhradně na www.hdk.cz! (již zahájen)

 

Text a foto: Eva Smolíková

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..