Přehlídka mladého divadla

Talenty se sešly v Českých Budějovicích

Dobrej matroš, Dveře dokořán, PolaroID a další soubory mladého divadla se představily v Jihočeském divadle.  O víkendu 16. až 17. března se zde uskutečnil již třetí ročník festivalu sTYlem – krajské přehlídky mladého divadla s postupem do národního kola v Ústí nad Orlicí (Mladá scéna) či Písku (Šrámkův Písek). Herecká klání se odehrála ve Studiové scéně Na Půdě a v Malém divadle.

Letos se v Českých Budějovicích sešli talenti z Pelhřimova, Plané, Českých Budějovic, Jindřichova Hradce i Brna. Šanci na postup měla jedna ze dvou skupin LDO, která se vyznačuje vřelým vztahem k divadlu, sobě navzájem a holubům. Dvoučlenný soubor studentů ZUŠ Pelhřimov, kteří byli původně nejmladší a stali se nejstaršími. Zabodovat mohli studenti literárně dramatického oboru ZUŠ Bohuslava Jeremiáše pod vedením Lenky Šestákové, kteří hledají, zkouší, tvoří, objevují vše nové a radují se z jakékoliv tvorby metodou pokus – omyl a tentokrát zabrousili do vod pidiútvaru odehrávajícím se v životní aréně zvané dětské hřiště a uspět mohla i divadelní rodina ZUŠ Planá, která spolu divadelničí již osm let.

O výsledném verdiktu celý víkend rozhodovala odborná porota, ve které zasedly tyto dámy:

Hanka Franková – dramaturgyně, režisérka, scénografka, organizátorka, pedagožka a především herečka vícerých karlovarských divadel, dnes především Divadla Dagmar. Hanka Franková působí v hereckém divadle, divadle poezie a v přednesu, v divadle s loutkami včetně divadla pro děti a mládež a také v divadle hraném dětmi.

Anna Klimešová – původně studovala na JAMU obor Divadlo a výchova, který se zabývá prací s neprofesionály. Po ročním stipendijním pobytu v Berlíně na Universität der Künste pokračovala ve studiu na Katedře loutkového a alternativního divadla pod vedením Jiřího Havelky. Už během studia se stala výraznou režisérkou autorských inscenací. Absolvovala inscenacemi Barunka is leaving (DISK 2017) a Zápisky z volných chvil (DISK 2018).

a

Monika Okurková – absolventka Ateliéru Divadla a výchovy na JAMU. Po studiu pracovala jako herečka, učitelka na uměleckém gymnáziu, kavárnice a lektorka. Ráda moderuje, píše básničky, vaří a poslouchá rap. V současnosti je vedoucí oddělení divadlo a tanec v Brněnských Lužánkách a organizátorkou krajské postupové přehlídky v Brně.

 

Na celostátní přehlídku divadelních souborů nakonec postoupil soubor Dveře dokořán ZUŠ Pelhřimov s inscenací x+?=!

Národní kolo v Ústí nad Orlicí na doporučení poroty navštíví ZUŠ Bohuslava Jeremiáše z Českých Budějovic s inscenací Kolotoč.

Nikým nevolený prezident festivalu Vít Piskala k tomu dodává: „Letos byla přehlídka opravdu velmi povedená, viděli jsme vyrovnané výkony a s každým rokem kvalita představení, které můžeme vidět, jde nahoru. Představení inspirativní – Digitální domorodci souboru PolaroID z Brna, bylo rovněž vynikající.. Těším se na další ročník, protože je to fakt jízda!“

 

Příští ročník přehlídky mladého divadla se uskuteční 26. – 28. 4. 2025.   

 

Ondřej Hellebrant

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..