Podzemní herní doupě

Y: LAN Party promění Divadlo X10 v hráčské doupě

Divadlo X10 se 3. února změní na podzemní herní doupě. Y: LAN Party se divákům otevře jako specifická dočasná úniková zóna, ve které bude možné nejen ztratit se ve fantaskních fikčních světech her a herního umění, ale také objevit volnější interpretace toho, co ještě všechno může být hra, a objevit její otisky do světa současného umění ve formě instalací, audiovizuálních novel a performativních vstupů.

Y Events už od roku 2019 představuje rozšíření dramaturgie Divadla X10, ve které se její kurátoři Anna Chrtková a Petr Dlouhý zabývají formáty a žánry stojícími na pomezí divadla a výtvarného umění. V první události roku 2024 spojuje kurátorský tandem síly s Ondřejem Trhoněm, herním teoretikem a kurátorem, který tuzemskou uměleckou scénu soustavně obohacuje o přístupy ze světa nezávislých her a herního umění.

„Název Y: LAN Party je vědomým odkazem na digitální kulturu devadesátých let. Touto volbou chceme zdůraznit fyzický a společenský rozměr hraní, který se i přes to, že se hry v průběhu času přesunuly zejména do digitálního prostředí, nemění. Hraní her, stejně jako divadlo nebo performance, umožňují svým hráčům (účinkujícím) přímé prožívání situace či události. A proto je pro nás i pro Divadlo X10 zcela zásadní tento formát zkoumat a otevírat i kulturní obci,“ zdůvodňují volbu názvu kurátoři.

Událost Y: LAN Party představí nezávislé herní tvůrkyně a tvůrce skrze speciální PC sekci (Jeremy Coulliard, Filip Hauer, Lucie Formánková a další). Vedle zavedených umělkyň a umělců, kteří se hrami zabývají spolu s nebo vedle své vystavovací praxe (např. András Cséfalvay, či Johanna Arco) budou v programu zastoupeni i tvůrci, kteří používají herní estetiku jako hlavní inspirační zdroj své tvorby (Pavel Kuja a další). Večer vyvrcholí performancí SEX! at Alexanderplatz berlínského kolektivu Fantasia Malware, který svou tvorbou naplno využívá poréznosti médií a propojuje způsoby tvorby herního a uměleckého světa zároveň (kolektiv vytváří hry, které jsou volně dostupné online, ale zároveň je vystavuje i v galeriích, a společně je pak i využívají pro specifické živé performativní události).

Y: LAN Party 3.–4. 2. 2024

Noc společného hraní. Proměňující.

KURÁTOŘI Anna Chrtková, Petr Dlouhý, Ondřej Trhoň

UMĚLKYNĚ*UMĚLCI Fantasia Malware [Berlín] ▪ a další budou brzy zveřejněni*y

GRAFIKA Terezie Chlíbcová

Divadlo X10 se stává updatovanou LAN Party, verze 2024.01, ve které vyzdvihujeme transformativní potenciál herního média. Čeká nás divadelní hra, společenská hra i sociální (video)hra. Večírek, ve kterém se fyzická těla návštěvnictva rozpouštějí na digitální shluky jedniček a nul. A naopak.

Y: LAN Party jako celou noc otevřená zóna pro prozkoumávání fantaskních světů, ve kterém se zaměříme na tvorbu amébních a proměnlivých identit, světů, prostorů. Nikdo si nemůže být jistý realitou, protože virtuální není opakem reality, je její neoddělitelnou součástí. Když se svět “hry” začne přelévat do “reality”, říkají tomu pořadatelé LARPů bleed. My otevíráme stavidla úplně a proměňujeme se zcela konkrétním cílem – užít si na chvíli odpojení od každodenního, ekonomizovaného, normovaného prostředí. Anebo naopak: spojení s vítaným a chtěným, kde cizí pravidla dobrovolně přijímám(e) a nechávám(e) se vést proměněnou krajinou, která nakonec prokape i do krajiny každodenní.

Foto: Oskar Helcel

Barbora Koláčková

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..