Jaro 2024 s Českou televizí

Nové seriály, cukrářské i sportovní souboje, dokumenty, Večerníčky i velké filmové premiéry

„Česká televize vstupuje do své osmé dekády vysílání a pro jaro 2024 má připravené jak úplné novinky, tak i pokračování divácky oblíbených pořadů.  Stejně jako v uplynulých letech bude samozřejmě přinášet nejdůvěryhodnější tuzemské zpravodajství, v programu najdeme pořady vlastní tvorby od známých i začínajících tvůrců, ale i pořady zahraniční. Opět bude provázet diváky momenty radostnými, ale i obtížnými,“ říká generální ředitel České televize Jan Souček.

První seriál nového roku představí Česká televize už 3. ledna. Stíny v mlze nabídnou napětí i pohled do života kriminalistů.  Na ostravské zločince má políčeno nová dvojice kriminalistů v podání Petry Špalkové a Jiřího Vyorálka.  Seriál Stíny v mlze natáčený v Ostravě a okolí představí kriminalistku Magdu Malou a jejího nového parťáka Martina Černého. Společně vyšetřují případy z nevšedních míst, silné příběhové linky budou zároveň sledovat osobní životy vyšetřovatelů, jak říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková: „Krimi série nabídne kromě dvanácti napínavých případů ještě něco navíc. Umožníme divákovi blíže poznat, kdo jsou ti, jejichž prací je pátrat po vraždách. Co dělají, když nejsou v práci, a jak se tahle nejen časově, ale především psychicky náročná činnost dá skloubit s běžným životem.“  Scénárista Zdeněk Zapletal pobavil na tiskové konferenci: „Dvakrát se mi stalo, že mi odborný poradce řekl, že by mi vražda prošla, to by prý neřešili. Musel jsem se  tedy ve scénáři  vrátit a udělat chybu, abych se mohl odhalit.“

 

 

Peče celá země III – Oslava může začít. Pečení je cukr a cukrování je láska. V deseti sobotních večerech se utká dvanáct soutěžících, kteří byli vybráni z rekordního počtu uchazečů, přihlásilo se jich asi tři sta. Pečení spojuje generace, je to zkrátka fenomén, který stmeluje rodiny, mladí opisují recepty od babiček. Letos diváci budou moci ocenit mnohá umělecká díla, cukrářské skládačky, výrobky průzračné jako sklo, své si najdou i zahrádkáři či milovníci krajek, prozradil producent Petr Muhl. Odtajnil také, že žádné jídlo se nevyhodí, štáb čítající asi čtyřicet lidí stojí frontu na ochutnávání. Tvůrci také zvažovali darovat jídlo klientům nějakého domova pro seniory, ale protože se natáčí v létě, kdy suroviny podléhají rychleji zkáze, tak to z hygienických důvodů není možné. Letos se Peče celá země ale spojí s charitou – vybrané osobnosti budou o Velikonocích péct pro Kuře.  Své kulinářské kvality ukáže Jitka Čvančarová, Bára Poláková, Martin Písařík, Rudy Linka, Martina Hynková Vrbová, Tereza Bebarová a Václav Kopta.

Josef Maršálek, porotce,  říká: „Nejspíš jsme pochopili přesah toho, když v neděli upečeme bábovku – najednou je nad šálkem kávy  a  s rodinou všechno klidnější.“

Míša Landová, porotkyně je  ve třetí řadě ostřílenější a více si to užívá.  Tereza Bebarová, moderátorka, si pochvaluje komunikativní soutěžící, což je požehnání pro každého moderátora. Václav Kopta zase ocenil, že si soutěžící pomáhali a drželi při sobě.

Osm nedělních večerů bude patřit Smyslu pro tumor režisérky Terezy Kopáčové. Na konci každé epizody seriálu sdílejí skuteční onkologičtí pacienti pocity, které je provázely jednotlivými fázemi onemocnění.  Hlavní hrdina, kterého ztvárnil Filip Březina, říká:  „Seriál je o naději a usmíření. O síle člověka změnit v sobě přístup k těžké životní situaci. Každý snad se ve svém blízkém okolí setkal s rakovinou, ale málokdo o ní otevřeně mluví. Smysl pro tumor by toto snad mohl změnit, to, z čeho máme strach, můžeme překonat.“  Tereza Kopáčová říká: „Na belgickém seriálu, ze kterého nás seriál vychází, se podílel člověk, který si na vlastní kůži prošel vším, co zažívá hlavní hrdina. Herci se ale na předlohu nedívali, aby hráli odlišně. Zajímavé je, že Filip Březina se několikrát během natáčení přesně trefil do gest nebo reakcí belgického představitele. Podezírala jsem ho, že dívá tajně. „Akorát, že vůbec“, odpověděl na to Filip a tohle se stalo hlavní hláškou našeho natáčení.“

Filip Březina a Tereza Brodská 

Drama Svatá vytvořil režisér Jiří Strach se scénáristou Markem Epsteinem Jiřině Bohdalové přímo na míru a věnovali jí roli k jejím devadesátým narozeninám. Jiří Strach říká:“ Jiřina Bohdalová hraje paní ve vysokém věku, která prošla gulagem a nese si s sebou svoji žiotní zkušenost. Svatá je příběhem o pravdě. O tom, zdali je pravda tou absolutní hodnotou. Jestli náhodou v hesle Pravda a láska musí zvítězit nad  lží a nenávistí, není přece jenom láska ještě výš. Protože láska dokáže odpouštět.“ A Jiřina Bohdalová dodává: Scénář se mi líbil, protože je lidský. A pro herce je tam, jak se říká, maso na kost. Je tam zkrátka hodně, co hrát.

Na úspěšné českoněmecké koprodukční projekty (Návštěvníci, Arabela) naváže komediální krimi seriál To se vysvětlí, soudruzi! Osm případů Ústavu paranormálních jevů bude řešit Jiří Macháček a Jan Cina v hlavních rolích. Spoluscénárista Miro Šifra vysvětluje: „V Československu během komunismu opravdu existoval vědecký institut, který se zabýval paranormálními jevy. Ve scénáři jsme tomuto Ústavu lehce rozšířili pravomoci. Neexistuje případ, který by skeptik David (Jiří Macháček) a důvěřivý vědec Vojta (Jan Cina) nedokázali vyřešit. Všechny případy poctivě vyšetříme, ale tak, jak diváci v tomto žánru ještě neviděli.“


Oblíbený Jan Cina (vítěz minulé StarDance) a Jiří Macháček

Dobré ráno, Brno! se vrací na obrazovky. Ředitel Plíhal má po počátečním průšvihu více štěstí než rozumu, kdy svolí, aby se režie ujala mladá krev. O režisérské křeslo se ale nakonec povede urputný boj. Odbojná nálada ovlivní i populární den otevřených dveří a revoluce vypukne na tradičním plese České televize, kde se ukáže, do je opravdu s kým kamarád.Herec jan Kolařík prozrazuje: „Mirek je ve druhé řadě za totálního hajzla a neschopu. Ale je mi tak nějak bližší.“

Ondřej Kokorský a Vojtěch Hrabák

Zuzana Zlatohlávková a veselé příhody z natáčení

Dvoudílné drama Vedlejší produkt režiséra Petera Bebjaka v hlavních rolích s Tomášem Maštalírem, Martinem Hofmanem a Zuzanou Stivínovou přibližuje kreativní producentka Kateřina Ondřejková: „Vedlejší produkt není klasickou kriminálkou, i když se v něm paralelnější rovnou dva případy, ale je spíše psychologickým dramatem, ve kterém jsou hlavní postavy vystaveny zkouškám, jenž do děje vnášejí větší napětí než samotná detektivka.“

V novém roce se dočkají premiér i projekty vytvořené speciálně pro iVysílání České televize: šestidílný hraný seriál Adikts o studentech adiktologie, kteří se v rámci zodpovědného přístupu ke studiu rozhodnou experimentovat, natočil režisér Adam Sedlák. Doplní ho dokumentární cyklus Česko na drogách.

 Minisérie Dakar Sistaz je o dvojčatech Aliyyah a Yasmeen Kolocových a Game Story o vzniku nejzásadnějších českých počítačových her.

ČT připravila do vysílání také celou řadu premiérových dokumentů, mj. druhou sérii úspěšného cyklu Plné hnízdo o pěstounské péči, milovníci cyklistiky se dočkají cyklu Světem na kole, režisér Robert Sedláček natočil desetidílnou dokumentární sérii Touha po věčnosti, kněz Zbigniew Czendlik se projede V karavanu po Polsku, Miroslav Táborský se podívá za Technickými klenoty naší země a Aleš Najbrt v sedmidílném cyklu Identita provede historií českého grafického designu.

Z kin na obrazovky ČT se dostaví cenami ověnčený snímek Arvéd s Michalem Kernem a Sašou Rašilovem, příběh Ukrajinky žijící se čtrnáctiletým synem v Česku zfilmoval režisér Michal Blaško ve filmu Oběť, koprodukční drama Nezanechat stopy zachytí tragické události z komunistického Polska, režisér a scenárista Miroslav Krobot odhalí Velkou premiéru, Běžná selhání zachytila režisérka Cristina Grosan a jak snadno se může vymknout z rukou experiment se svobodou se ukáže ve snímku Hranice lásky.

 Celý rok 2024 bude ve znamení velkých sportovních událostí. ČT chystá přímé přenosy například z Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě, ze světového hokejového šampionátu v Praze a Ostravě, fotbalového EURA, atletického mistrovství Evropy a samozřejmě z letní olympiády v Paříži.

Pro nejmenší diváky tu budou dva premiérové večerníčky Viky – sůva z nudlí a dlouho a pečlivě připravovaná premiéra Čtyřlístku.

Foto: Eva Smolíková

Text: Vendula Krejčová, Eva Smolíková

Taneční magazín

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..