Otevřený dopis ministru kultury Martinu Baxovi

Zástupci orchestrů a pěveckých sborů vyzvali ministra k zachování rozpočtu pro kulturu

Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů na své pravidelné Valné hromadě zvolila staronové vedení. V čele asociace zůstává dosavadní předsedkyně Lenka Kavalová, která je ředitelkou Plzeňské filharmonie, ve funkcích zůstávají také členové výboru ASOPS. Na svém setkání členové rovněž vyzvali ministra kultury Martina Baxu, aby se zasadil o dostatečný rozpočet pro dotčené oblasti kultury.

Děkuji všem členům za znovuzvolení předsedkyní ASOPS, velmi si toho vážím. V současné době máme všichni stejné obavy i cíle. Doba pro kulturu a pro hudbu není zrovna příznivá, proto musíme vyvinout maximální úsilí, aby naše instituce mohly dál fungovat, rozvíjet se a poskytovat své služby divákům v co nejlepší kvalitě,“ říká ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová, kterou zástupci ASOPS potvrdili ve funkci předsedkyně Asociace.

Pravidelné jednání se uskutečnilo tentokrát v Pardubickém kraji. Na Dolní Moravu dorazili zástupci většiny členských souborů a těles z celé republiky a krom volby vedení diskutovali také rozpočtovou situaci v kultuře.

„Chápeme, že doba je složitá a šetření dopadá na celou společnost. Kultura je nicméně podfinancovaná dlouhodobě a každý další škrt znamená extrémní dopady na její provoz. Proto jsme na našem setkání přijali usnesení, které vyzývá ministra kultury Martina Baxu, aby udělal vše, co bude v jeho silách, pro zachování rozpočtu v Programu státní podpory profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů,“ říká Pavel Svoboda, ředitel Komorní filharmonie Pardubice, který byl potvrzen jako člen výboru ASOPS.

Spolu s ním v užším vedení Asociace bude dál působit také ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman, ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová a ředitel Severočeské filharmonie Teplice Roman Dietz.

Zástupci Asociace, která sdružuje 16 významných hudebních těles z celé republiky, přijali na svém jednání usnesení (viz přiložený dokument), s nímž se formou otevřeného dopisu obrací na ministra kultury Martina Baxu. Jejich cílem je, aby rozpočet Programu státní podpory profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů zůstal alespoň na úrovni letošního roku a nesnižoval se.

 

MgA. Michal Karban

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..