Konflikty na FAMU se opět rozhoří v satiře FA(R)MU!

Premiéra hybridní inscenace

Únik soukromé e-mailové konverzace pedagogů na prestižní filmové škole FAMU, kterým vyvrcholily dlouhotrvající spory fakulty, zpracoval jako svébytné dramatické celky divadelní autor a spisovatel Miloslav Vojtíšek tvořící dlouhodobě pod pseudonymem S.d.Ch. v knize pojmenované Filmařská trilogie. Nyní druhou část trilogie nazvanou FA(R)MU! – hra jako škola hrou uvede spolu s GPO Platformou a  A studiem Rubín jako hybridní, tedy filmovou i divadelní, inscenaci. Režie se ujali S.d.Ch. a Jakub Wagner. Ve filmových obrazech aktéry kauzy představuje S.d.Ch., Saša Rašilov nebo Jan Vlasák, v divadelních např. Rostislav Novák st., Antonín Novotný, Ivana Wojtylová nebo Jan Strejcovský. Premiéra se v A studiu Rubín odehraje 20. října.

„Na jaře roku 2022 jsme oslovili satirického divadelního autora a spisovatele Miloslava Vojtíška (S.d.Ch.), aby zpracoval tzv. ,Hackerskou aféru‘ na FAMU. Jako absolventy Katedry dokumentární tvorby FAMU se nás tato kauza přímo i nepřímo týkala. Naší snahou bylo podívat se na celou za nás směšnou kauzu z odstupu a nadhledu a vytvořit divadelní hru v žánru scénického čtení, aby se tak prostředí kolem FAMU a kolem jistých ,pseudosporů‘ očistilo,“ komentují producenti GPO Platform, kteří stojí za oceňovaným dokumentárním filmem Zkouška uměním.

Vznikla tak univerzální společenská satira o filmové elitě vycházející původně z kauzy uniklých soukromých emailů pedagogů FAMU, která loni proběhla všemi mainstreamovými médii. Namísto věcného popisu kauzy napsal S.d.Ch. Filmařskou trilogii, která vyšla letos v červnu v nakladatelství RUBATO. Obsahuje hry FAMUSTEIN, FA(R)MU! a NAPROTI FAMU o kulturních válkách a mocenských bojích, které odráží situaci i na jiných vysokých školách. Všechny tři hry jsou charakteristické autorovým silným a živým stylem, nesmlouvavým kriticismem a nelítostným humorem. Texty fungují jako svébytné dramatické celky, které se obejdou bez uvedení do kontextu. Reálné postavy filmařského světa a kulturního života se tak nestávají svými vlastními karikaturami, ale naopak univerzálními typy tvořenými tuzemským společenským procesem posledních čtyř desetiletí.

Druhou část trilogie FA(R)MU! s podtitulem hra jako škola hrou realizuje režisérké duo S.d.Ch. a Jakub Wagner filmově-divadelním způsobem. Inscenace využívá dvou předtočených filmových obrazů metaforicky znázorňujících „filmařský očistec“ a tří divadelních obrazů odehrávajících se v údržbářské dílně na FAMU.

Nová hra S.d.Ch. FA(R)MU! autorovým osobitým a dosti nabroušeným humorem reflektuje aktuální kauzu, současně ale vytváří jakýsi metafyzický prostor, který existuje i mimo čas a vzniká tak nejen velmi povedený, ale také zneklidňující celek. Ten je navíc umocněn scénickým uchopením, které integruje i filmovou část. Věřím, že scénické čtení bude velkým zážitkem i pro ty, kteří FAMU sledují spíše z povzdálí,” komentuje projekt umělecká šéfka A studia Rubín Dagmar Fričová.

Inscenace FA(R)MU! bude v premiéře uvedena v pražském A studiu Rubín 20. října. První reprízy se odehrají 21. října a 28. listopadu. Vstupenky jsou dostupné na www.astudiorubin.cz. Premiérově bude scénické čtení uvedeno také v rámci 27. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 26. a 27. října od 20:00 v rámci offscreen doprovodného programu.

Projekt byl podpořen Státním fondem kultury.

Foto: Kristýna Stránská 

Pavla Umlaufová

pro Taneční magazín 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..