Pražské Quadriennale 2023 právě začalo!

15. ročník multižánrového festivalu PQ scénografie a divadelního prostoru je tu!

Během jedenácti dní můžete zažít  pestrý program, od živelných performancí v ulicích Prahy a na venkovních promenádách své hlavní lokace, Holešovické tržnice, přes program svěžích performancí studentů a začínajících umělců na DAMU, až po klidnější projekty věnované scénografickým prvkům a divadelní architektuře ve Veletržním paláci Národní galerie Praha.

Holešovická tržnice

Významná část programu se odehrává v příjemně rušné atmosféře Holešovické tržnice, která je zároveň centrem dění festivalu. Návštěvníkům nabízí imerzivní a dynamické instalace na náměstí v rámci Studentské výstavy, které zachycují přístupy studentů a mladých tvůrců v unikátním sdíleném prostoru pod širým nebem.

Impozantní haly 11, 13 a 17 jsou dějištěm hlavní Výstavy zemí a regionů.

Celkem se na hlavních výstavách představí sto tvůrčích týmů z 59 zemí a regionů!

Mezinárodní publikum a přátelská atmosféra, ovšem vyzývající ke změně. Připojte se také 

Samotné výstavy doplňují i živé akce uměleckých týmů uvnitř hlavních výstav. V korzech mezi halami proběhne také řada představení manipulujících prostor, pohyb i čas, a to v rámci programu PQ Performance. Ty budou v mnoha případech vybízet účastníky k aktivní participaci a zapojení vlastní fantazie.

Veletržní palác NGP

Soustředěný, vizuálně poutavý a reflexivní program nabízí 5. patro Veletržního paláce, kde se setkávají pohledy do scénografických světů skrze pět programových sekcí a desítky tvůrčích přístupů. Od 35 inovativních prostorů pro performance představených v rámci multimediálních instalací Výstavy divadelního prostoru můžete putovat k výstavě Fragmenty II, která uvádí neotřelým způsobem 23 děl – modelů, scén či objektů v hravé práci s měřítkem. Od ní se návštěvníci mohou přesunout k výstavě knih přihlášených do soutěže Cena za nejlepší publikaci nebo na výstavu studentských zásahů do veřejného prostoru [UN]Common Design Project. Svou cestu mohou zakončit na jedné z PQ Performancí, které se uskuteční v prostorách Malé Dvorany nebo Piazzetty NGP.

Veřejná místa Prahy a DAMU

I během samotné trasy mezi lokacemi čekají návštěvníky tvůrčí akce na několika místech Prahy, např. v parku Vltavská nebo na ostrově Štvanice, který je dějištěm těch temnějších a vážnějších profesionálních i studentských performancí. Hlavní část studentského programu se pak odehrává v budově DAMU a v divadle DISK, v podobě pásma progresivních studentských představení, instalací a výstav PQ Studio Stage, navazujícího na tradiční festival Zlomvaz.

Večery PQ jsou věnovány především keynote prezentacím renomovaných hostů v rámci obsáhlého diskuzního programu PQ Talks v divadle Jatka78. Zde také proběhne 13. června slavnostní předávání cen, včetně prestižního hlavního ocenění Zlatá Triga, o které se ucházejí projekty v soutěžních hlavních výstavách. Festival láká také na bohatý hudební program PQ Chill v kavárně Jatek78, na náměstí tržnice nebo na střeše DAMU.

Program festivalu lze vychutnat i s jednodenní vstupenkou na výstavy, se kterou návštěvník zvládne projít výstavní projekty, zažít 1-2 performance a den zakončit na některém z večírků.

Svoji vstupenku si můžete zakoupit na místě v Centrální hale Holešovické tržnice, v prodeji jsou i 1, 3 a 11denní Festival Passy.

Více informací najdete na webu PQ, stejně jako detailní denní program.

Na tiskové konferenci těsně před zahájením festivalu jsme slyšeli to nejpodstatnější, promluvili zde:

Pavla Petrová, ředitelka IDU a generální ředitelka PQ

Markéta Fantová, umělecká ředitelka PQ

Michaela Buriánková, generální manažerka PQ

Klára Zieglerová, kurátorka sekce Fragmenty II

Barbora Příhodová, kurátorka sekce  PQ Talks

Andrew Filmer, kurátor sekce Výstava divadelního prostoru

Chase d. Angier, členka mezinárodní poroty PQ

Eliška Drbohlavová, organizační tým PQ Studio Stage

Pavla Petrová ve svém projevu zmínila, že tým se potýkal s rozličnými těžkostmi. Zajímalo nás, co celé dění provázelo

Zeptali jsme se….

TM: Jakým těžkostem jste museli čelit během příprav PQ 2023?

Pavla Petrová, generální ředitelka  PQ (druhá zleva)

Právě se ocitáme celkově ve složité době. Téma pro letošní ročník  bylo vybráno  před třemi lety.  Věděli jsme,  že jsme v postpandemické době a situace bude velmi složitá pro řadu zemí, ale  netušili jsme, co všechno ještě do té doby přijde. Návštěvník, který si projde  výstavy, uvidí právě tu komplikovanost, složitost a tíhu doby, to vše  se promítá do expozic. Ekologická udržitelnost, témata jako feminismus, genderová vyváženost, válka na Ukrajině ale i v ostatních částech světa..,  to se sice vždy  objevovalo na PQ, ale letos vidíme, že je tady velká změna. Také je patrné,  že lidé se možná trošku změnili s pandemií a uvažují  jinak. A závěrem, finančních prostředků  obecně ubývá.“

Děkujeme 

Umělecká ředitelka festivalu Markéta Fantová se zamýšlí nad tématickým rozpětím: “Při nahlédnutí do programu rezonují v hlavních výstavách čtyři zajímavé okruhy. Prvním je postpandemické zamyšlení se nad křehkostí a pomíjivostí lidského bytí, a nad tím, co je to vlastně domov. V jiných výstavách se zrcadlí urbanismus města s urbanismem určitého typu myšlení o čase a prostoru, místech setkání a způsobu využití veřejného prostoru, jak fyzického, tak digitálního. Nejbarevnější a nejživelnější jsou výstavy inspirované vlastními tradicemi, folklorem nebo legendami. Posledním palčivým tématem je udržitelnost ve vztahu ke konzumu a jeho ekologickým dopadům.” V originálních přístupech k hlavnímu tématu RARE přináší země a regiony komplexní mozaiku společensko-kritických vhledů do rozmanitosti kultur pomocí nejrůznějších uměleckých vyjadřovacích prostředků.

Téma PQ 2023: RARE

Letošní PQ má za cíl vytvořit prostor ke sdílení unikátního umění, jedinečné a zvláštní scénografie inspirované materiály, originálními uměleckými postupy nebo inovacemi, které vycházejí z prostředí a genia loci lokality, ve které vznikají. V současné situaci nejistoty a změn zapříčiněných nejen pandemií bude PQ 2023 příležitostí k úniku z virtuálního prostředí do prostředí reálného, naplno využívající jedinečnou schopnost scénografie vytvořit skutečný, plně imerzivní a hmatatelný zážitek. 

Na neveřejné prohlídce expozice jsme zachytili několik zajímavých momentů:

 

Českou expozici má na starosti umělec David Možný

Různá prostředí – casino, panelák, či kancelář?

Na této fotce, David Možný  ukazuje zrádnost lidských smyslů. Při běžném pohledu lidským okem nevidíme nic, než bliknutí kontrolního světla. Jenže kamera zachytí něco úplně jiného…. světe div se.. Šálí nás často zrak? 

 

Foto, video: Eva Smolíková

Michaela Sikorová, Eva Smolíková

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..