Šmejdi útočí

Nová inscenace Janka & Natálky v Divadle NoD

Byli tu s námi od počátku lidstva. Jsou všude kolem nás. A je jich čím dál víc. Neexistuje místo, kde byste na ně nenarazili. A jediný, o co jim jde, je vaše kreditka. Myslíte si, že vy byste jim nenaletěli? O kolik se vsadíme? Nová inscenace ŠMEJDI ÚTOČÍ tvůrčího tandemu Janek & Natálka (režisér Janek Lesák a dramaturgyně Natálie Strýčková Preslová), které je zároveň uměleckým vedením pražského Divadla NoD, bude mít premiéru ve středu 26. 4. 2023 od 19:30. První reprízy budou následovat 27. 4. a 17. 5. 2023.

 

Inscenace vznikla na základě autentických „šmejdských scénářů“, kterými se nám každý den snaží vyluxovat účet, peněženku nebo sebevědomí. Nejčastější cílovou skupinou všech podvodů v posledních letech jsou lidé mezi 18 a 59 lety, tedy už dávno nikoli pouze senioři. Jen mezi roky 2021 a 2022 je meziroční nárůst všech podvodů 95 %. Částka, kterou scammeři nakradli v roce 2022, se celosvětově odhaduje na 172 miliard dolarů.

 

 „Je to téma, kterého si nejde nevšimnout. Je všude kolem nás a stalo se každodenní součástí našich životů i novinových titulků. Od doby, kdy Silvie Dymáková zlikvidovala svým dokumentem Šmejdi celou jednu šmejdskou generaci (a naší prací bychom tedy chtěli vzdát hold i jí) se podvodníci posunuli dál, vynalezli nové techniky a koupili nové kostýmy. A nás zajímal právě příběh vývoje šmejdství, od prvního nigerijského dopisu z 18. století k těm nejvýdělečnějším podvodům současnosti.“ říká dramaturgyně a spoluautorka textu Natálie Strýčková Preslová. „S konzultacemi ohledně nejnovějších technik podvodníků nám pomohla například plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová z Policejního prezidia, expert na internetovou bezpečnost Roman Máca a další „lovci šmejdů. Všichni odborníci se shodují na tom, že precizně dotaženým podvodům je velmi těžké se bránit, ale že nejúčinnější obrana je právě znalost jejich postupů. I to bylo pro nás důvodem k tomu je zinscenovat.“ dodává režisér Janek Lesák. Stálý herecký tým Divadla NoD doplní kouzelník, performer a úřadující Mistr ČR v Moderní Magii Aleš Hrdlička.

Na premiéru si můžete zakoupit mecenášskou vstupenku za 1000 Kč, kterou podpoříte vznik této inscenace, provoz Divadla NoD a zároveň díky které se stáváte členem NoD GANGu„Ohromně si vážíme toho, že okruh našich diváků stále roste. Jako poděkování jsme se rozhodli založit NoD GANG, který je určen právě těm, kdo chtějí naši práci podpořit a být nám ještě o něco blíž.“ shodují se Janek & Natálka. Vstupem do NoD GANGu budete mít v NoDu přednostní předprodej na vyprodané tituly, premiéry, speciální akce, na které se běžní diváci nedostanou, a 10 % slevu na baru.

Inscenace s pořadovým číslem sedm navazuje na linii autorského divadla, které převádí na jeviště jednotlivé fenomény popkultury. Tu zahájily inscenace Osamělost komiksových hrdinů (prosinec 2017), Měsíční sonáta č. 11 (únor 2018), inscenace využívající technologii binaurálního zvuku FANTASY! (leden 2019), BIBLE 2 (únor 2019), interaktivní projekt na pomezí divadla a LARPu MĚSTEČKO PALERMO USÍNÁ (leden 2020) a na inscenaci o fenoménu 90. let THE LEGEND OF LUNETIC (listopad 2021), která se stala Nejlepší inscenací roku 2021/2022 v redakční volbě ankety i-divadlo.cz.

Hrají: Nela Štefanová, Martin Cikán, Láďa Karda, Jan Strýček a Aleš Hrdlička

Režie: Janek Lesák

Dramaturgie: Natálie Strýčková Preslová

Scénář: Janek & Natálka

 

Hudba: Ivo Sedláček

Light design: Daniel Kozlík

Sound design: Vojtěch Drobek Krátký

Kostýmy: Kapitán Pepé

Technický tým: Judita Mejstříková, Matěj Procházka, Matěj Písek, Eduard Baroch, Kristýna Hauptová, Dominik Doležel

Produkce: Helena Plicková

Vizuál: Dominik Miklušák

Inspice: Josef Ťupa

Rešerše: Janek Lesák, Natálie Strýčková Preslová, Nela Štefanová, Láďa Karda, Jan Strýček, Martin Cikán, Aleš Hrdlička

Dramaturgická spolupráce: Jan Strýček

Odborné konzultace: plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, Roman Máca, Šárka Maixnerová, Jirka Burýšek (Jirka vysvětluje věci), Ondřej Pšenička, Michal Nesveda

Výroba: Tuchler, s.r.o. a Janek Entertainment

 

Inscenace vznikla za podpory Magistrátu Hl. m. Prahy a Ministerstva kultury ČR.

Více informací najdete na www.nod.roxy.cz

Honza Urban 

pro Taneční magazín

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..