The Organists

Nová hudební série pražského Atria rozezní varhany v nečekaném kontextu

THE ORGANISTS je nová hudební série Atria na Žižkově, kde hlavní roli hrají varhany a komorní prostor tamního barokního kostela. Varhanní nástroj, obvykle spojovaný s klasickou chrámovou hudbou, vstupuje zde do zcela nového kontextu. Série se zakládá na autorských projektech, které oscilují mezi různými žánry, od ambientu přes pop až po temnější elektroniku. Každý z vybraných interpretů tak připravuje svébytný hudební projekt na míru prostoru. Sérii již ve čtvrtek 27. dubna zahájí Irena a Vojtěch Havlovi, dále se představí Never Sol, Lazer Viking s projektem FORTUNA a také Bariel, TMA a Terezie Kovalová. 

Varhany jsou monumentální, původně barokní nástroj se stovkami píšťal a s několika klaviaturami a pedálnicemi, přičemž každý z nich je jedinečný a přizpůsobený architektuře daného prostoru. V Atriu na Žižkově stojí již od roku 1984 komorní dvoumanuálové varhany Rieger-Kloss, v posledních letech se však na ně nehrálo moc často. Cílem série je nejen oprášit samotný nástroj, ale také posunout jeho vnímání do nového kontextu. Atrium se proto rozhodlo pozvat ke spolupráci současné české umělce tvořící na pomezí žánrů.

„Pro sérii jsem zvolila čtyři hudební projekty. Každý z nich je jedinečný a všichni umělci pojímají svou práci s nástrojem a prostorem jinak. A pokud se o této skupině dá něco s jistotou říct, tak je to, že je nečekaná a nesourodá. Cílem série je nahlédnout možnosti samotného prostoru, objevit potenciál varhan a volné interpretace a nabídnout posluchačům široký rozptyl tvůrčích přístupů,“ vysvětluje autorka série Jana Gajová.

„Vybraní hudebníci vynikají v rámci svého žánru a byť mají klavírní vzdělání, nejsou školenými varhaníky – až na výjimku manželů Havlových. Výjimečnost projektu spočívá v tom, že zahrnuje nejen výsledek, tedy koncert, ale i celý proces tvorby včetně učení hry na varhany a týdnů zkoušek, během níž kompozice vznikají. Přímo na místě a v reakci na barokní architekturu sálu,“ pokračuje Gajová.

Sérii zahájí koncert křehké a meditační hudby Ireny a Vojtěcha Havlových, jejichž kompozice se vyznačují jemnými, mnohovrstevnatými melodiemi, křehkým hlasem a pestrou škálou využívaných nástrojů. Pro sérii manželé připravují akustické improvizované party, které se prolnou s na zkouškách předem připravenými sekvencemi.

V květnu za varhany zasedne hudebnice, skladatelka a producentka Sára Vondrášková, známá publiku také jako Never Sol. Umělkyně, kterou publikum zná především z její práce se syntezátory a osobitým melancholickým vokálem, pro The Organists složila výhradně varhanní skladby. Zkoumá v nich vztah zvuku a prostoru a jak sama říká, její varhanní tvorba tvoří „jakési přemostění mezi barokem a digitalizovanou současností“.

Na podzim se pak mohou posluchači těšit na další dva koncerty. V září se se svojí současnou popovou tvorbou představí hudebník a producent Jakub Kaifosz, který vystupuje pod pseudonymem Lazer Viking. V Atriu představí nové hudební spojení s projektem FORTUNA, kde v čele kapely vystupuje spolu se zpěvačkou Emily L. Brandi.

Sérii pak uzavře exkurz do temnější elektroniky, ambientu s fragmenty nahrávek městského prostředí a chrámové hudby. Hudebník Tomáš Martínek (TMA), který stál u zrodu pražského labelu Bad Names a Jakub Baierl, tvůrce s láskou k elektronické hudbě
a analogovým syntezátorům, spojili síly s violoncellistkou, zpěvačkou a učitelkou klasické hudby Terezií Kovalovou„Náš set Awakening, tedy probouzení, uvede posluchače do audiovizuálního rituálu, v jehož rámci budou volně procházet mezi jednotlivými ostrůvky hudebních nástrojů. Zazní cello, klavír, elektronika, zpěv a samotné varhany, které budou celému setu dominovat,” popisuje Tomáš Martínek.

Jednotlivé koncerty jsou neopakovatelnou událostí nejen díky hudebnímu obsahu, který vzniká přímo v prostorách odsvěceného kostela a jinde se už hrát nebude. Atmosféru dokreslí specifická scénografie, jež vzniká pokaždé v úzkém dialogu s hudbou. Prostory Atria tak ovládne minimalistický light design Pavly Beranové, obrazové sety Valerii Riazanové či Tasyi Nafiginy anebo sakrální scénografie umělce Lukáše Kalivody.
Vizuál celé série navrhla grafička a light designerka Valeriia Riazanová.

Vstupenky na všechny koncerty série jsou již dostupné v síti GoOut.

THE ORGANISTS

27/4 – IRENA A VOJŤECH HAVLOVI

 

31/5 – NEVER SOL

 

7/9 – LAZER VIKING PRESENTS: FORTUNA

 

8/11 – BARIEL & TMA & TEREZIE KOVALOVÁ

 

Justyna Suma

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..