Šestnáctý »JAZZOVÝ MOST« roztančil (nejen) Prahu 2

Kapelník Rudi Mazač přináší do Prahy svůj spojující hudební projekt █ Christiane Ruvenal si podmanila radnici █ Kanadský zpěvák Canady tradičně výborný █ Hosté s flétnou: Jaroslav Šolc a prof. Jiří Válek █ Martin Růža mile překvapil. █

Poslední červencový víkend byl v Praze 2, v prostoru Novoměstské radnice vystavěn již pošestnácté „Jazz Bridge“ čili hezky česky – jazzový most. Na svědomí jej má charismatický kapelník Rudi Mazač. Čech, který žil a umělecky působil léta v Německu. Letos se tento nadnárodní hudební projekt již poněkolikáté konal pod záštitou Městské části Praha 2. V prostorách dvorany Novoměstské radnice u Karlova náměstí, právě na území Prahy 2. Zpočátku se festival prezentoval v Praze 1, v uměleckém prostředí teras budovy Mánesu u Vltavy.

Brazilská zpěvačka Christiane Ruvenal

Jak vznikl „jazzový most“?

„Jazzový Most“ Praha – Mnichov se poprvé konal roku 2004 u příležitosti vstupu ČR do EU. A měl velký kulturně-politický úspěch. Pražský koncert byl  tehdy živě vysílán českým rozhlasem stanicí „Vltava“. Hessenský rozhlas ARD (Frankfurt) vysílal tento půlnoční koncert 1. května přes satelit výhradně  z Prahy, konkrétně z teras Mánesu, do všech německy mluvících zemí!

Později se k tomuto projektu přidávala další města v České republice i Německu. Namátkou jmenujme třeba Drážďany či Český Krumlov.

Kdo je Rudi Mazač?

Vystudoval klasickou hudbu na lesní roh na konzervatoři v Praze. Pak jazz na Berklee College of Music v Bostonu. Mimo toho ještě absolvoval studia práv a získal v tomto oboru magisterský titul. Působil jako sólista a 1. hornista v různých symfonických, operních orchestrech a Big Bandech v bývalém Československu, Jugoslávii, Itálii, Německu a USA.

Rudi Mazač (úplně vpravo)  nejen dirigoval orchestr, ale také celý večer moderoval

V roce 1976 Mazač založil virtuózní „French Horn Formation” v Mnichově a v Praze pak, v roce 1996, „Kentonmania” Big Band. Od roku 2004 organizuje již proslulý mezinárodní festival „Jazz Bridge” z Prahy do EU. Za založení festivalu „Jazz Bridge“ a Big Bandu „Kentonamnia“ byl v roce 2005 vyznamenán celoevropskými hudebními svazy cenou „Motor der Musik“. Tu obdržel u příležitosti mezinárodního hudebního veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Populární Rudi se zabývá i komunální politikou. Třeba aktivně bojoval za pořádek a beztrestnost na ulicích a klid pro občany, zejména v jeho domovské Praze 4 – Nuslích. A posléze zde založil i uskupení nespokojených občanů, které v komunálních volbách kandidovalo na nuselskou radnici.

Proč Kentonmania?

Pražský Big Band „Kentonmania” vede právě tento jeho temperamentní dirigent Rudolf Mazač ve standardním obsazení (osm lesních rohů v dechové sekci na 30 hudebníků).

V kritikách a recenzích bývá Big Band „Kentonmania” označován, jako „…dokonale naolejovaná bigbandová mašina, která řádně swinguje a třeba baladám vtiskuje tu správnou sentimentální náladu“.

Celé hudební těleso získalo své jméno podle legendárního jazzmana Stana Kentona.

Ve znamení temperamentu i flétny

Letošního roku se vedle kmenového souboru – již zmiňovaného jazzového tělesa „Kentomania“ představilo temperamentní combo „Brazil Arts Orquestra“ v čele s temperamentní zpěvačkou Christiane Ruvenal.

V další části programu se představil již tradiční host, kterým je kanadský zpěvák, narozený však v americké Alabamě, Mel Canady.

Flétnista a veřejnoprávní funkcionář Jaroslav Šolc (vlevo) na archívním snímku z narozenin klávesisty a skladatele Aleše Faixe ( s Ivo Kalvínským)

Ve vrcholném bodu programu se sešel český flétnista (a v současné době i veřejnoprávní funkcionář) Jaroslav Šolc s vynikajícím flétnistou světového renomé – profesorem Jiřím Válkem. Oba byli speciálními hosty. A publikum to ocenilo výrazným potleskem. V neposlední řadě mile překvapil i mladý zpěvák Martin Růža.

Zpěvák Martin Růža dával do projevu temperament i srdce

Večer vyvrcholil i neformálními přáními k narozeninám Rudi Mazače, Martina Růži i Jiřího Kudrmana, jednoho z dalších členů „Kentonova“ (anebo Mazačova?) orchestru. Diváci si přišli vskutku na své.

Foto: Eduard Parma ml. a archiv Jazz Bridge

Michal Stein

TANEČNÍ MAGAZÍN

Autor: Michal

Michal Stein je především textař se zaměřením na žánry šansonu, popu, rocku i dětské písně. Je držitelem Platinové desky (2009) za texty a dramaturgii alba Boooong! (GZ Digital Media 2004). Je autorem textu vítězné písně "Formule z formely" na festivalu Dětská nota 1983 (Mladá Boleslav). Několikanásobný laureát cen (jako textař) Písniček pro Hvězdu. Napsal přes 500 písňových textů. Natočeny jsou u vydavatelství Supraphon, Panton, Tommu Records, Popron, GZ Digital Media, Areca Multimedia, Comodo, Reflex Records a dalších. Spolupracoval mezi jiným s autory: Leopoldem Korbařem, Eduardem Parmou ml., Zdeňkem Bartákem ml., Zdenkem Mertou, Václavem Vašákem, Bohuslavem Myslíkem a mnoha dalšími. Jeho písně zpívali též Jana Kratochvílová, Stanislav Hložek, Daniela Šinkorová, Petra Černocká, Karel Bláha, Jana Kociánová. Šansony textoval i hercům jako např. Luděk Sobota, Jan Přeučil a další. Byl dramaturgem, producentem a hlavním textařem alba zpívající Arabely "Jana Nagyová zpívá dětem" (Tommu records 1993). Poté, co zemřel textař Pavel Vrba, začal intenzívněji spolupracovat s Elektrobandem Pavla Zedníka, multiinstrumentalisty a skladatele stejného jména. Píše články z oblasti kultury, sportu a životního prostředí do různých novin a časopisů, rediguje knížky. Příležitostně se věnuje pořádání a kurátorování výstav a moderování vernisáží. Několik let aktivně bojuje proti zastavování pražské zeleně v Praze 9 jako člen výboru hnutí Střížkovská občanská solidarita. Zajímavost: stal se dvakrát vítězem prestižní vědomostní soutěže Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně "Play in Zlín".

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..