VYCPÁLKOVCI jubilejně

Náš TANEČNÍ MAGAZÍN neopomíjí ani významné folklórní soubory. A pokud slavil sedmdesáté výročí jeden z vůbec nejdůležitějších na tomto poli, tak při tom nemohl chybět.

 

Významný folkloristický soubor s prostým názvem VYCPÁLKOVCI oslavil sedmdesát let svého veřejného vystupování. Jubilejní koncert zazněl v sobotu 18.listopadu 2017 v Tereziánském sále benediktinského opatství svatého Vojtěcha a svaté Markéty v Praze 6, Břevnově.

Kdo byl Josef Vycpálek (1847 – 1922), po němž se soubor jmenuje? Rodák z Chocerad u Sázavy, se po studiích filosofie stal profesorem na gymnáziu v Mladé Boleslavi. Vynikal jako lidový hudebník i zpěvák. Později se stal zámeckým archivářem v Rychnově nad Kněžnou. V té době se již důkladně věnoval historii a etnografii. Na rychnovském zámku pořádal obří reprezentační plesy v historizujícím duchu, za doprovodu folklórní hudby a v lidových krojích. Věnoval se i sběratelství folklórních artefaktů a písemností. Jeho vrcholným dílem se stala kniha „České tance“ (1921).

Vlastní soubor VYCPÁLKOVCI vznikl v Praze po druhé světové válce, roku 1947. Za sedm desítek let své existence vychoval stovky lidových hudebníků i tanečníků. Stal se prakticky nejvýznamnějším tělesem v oblasti folklórního umění v Čechách. A ovlivnil i desítky obdobných sdružení v Čechách i na Moravě.

Pražské vystoupení VYCPÁLKOVCŮ pod titulem „Jubilantská kytička lidových písní“ připomnělo v průřezu celou sedmdesátiletou éru souboru. Tanečně se v ní prezentovali především manželé Milena a Jiří Pitterovi a „Dětský folklórní soubor Kytice“ pod odborným vedením Mileny Pitterové. Za doprovodu: houslistů Blanky Hemelíkové a Martina Terraye, Josefa Svobody na violu, kontrabasisty Matěje Smoly, flétnistky Věry Rádyové, klarinetistů Aničky Dolečkové, Pavla Krejčího a Miloše Nového a hráčky na dudy Hany Burešové. V roli zpívajících tanečníků se pak představili: Jana Piherová. Kamil Čelikovský; Václav Krčál, Jan Pergl. Matěj Smola a přátelé se „Smíšeného sboru Josefa Vycpálka“. Stranou nesmí zůstat ani grafik Jaroslav Novák, který je duchovním otcem již zavedeného a velmi výstižného „vycpálkovského“ loga – ptáčka trylkujícího na housličkách.

A co přejí VYCPÁLKOVCI svým příznivcům? „Připomínáme si jubileum souboru, na jehož vzniku nikdo z nás již nemá věkové předpoklady se podílet, kterému přesto můžeme říkat ,náš´ a zároveň důstojně potěšit a ujistit ty, kteří nás předcházeli a ještě mohou býti přítomni, že vklad žádného v rozkvět VYCPÁLKOVCŮ nebyl marný, neupadl v zapomnění. V písních i tancích jsme měli příležitost poznat, jak bohatá a krásná je ,kořist´´ tohoto dědictví. Jsme zavázáni všem, kteří nám zanechali odkaz, předcházeli nás v naší činnosti, kteří nás učili a naučili vnímat kouzlo lidového umění, abychom mohli naplňovat hlavní poslání – uchovat národní kulturu živou a přinášet radost i potěšení. Jsme rádi, když se nám tak dařilo i v předzvěst svátku svaté Cecilie v našem koncertě. Věříme, že jste si vychutnali slavnostní atmosféru večera a zazpívali si s námi. A těm, kteří tam nebyli osobně posíláme alespoň odkaz na záznam z večera.“

https://www.youtube.com/watch?v=UmWacKGFMQU

 

TANEČNÍ MAGAZÍN se připojuje ke gratulantům a přeje minimálně dalších úspěšných sedmdesát let!

 

Foto: VYCPÁLKOVCI

TANEČNÍ MAGAZÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..