Kavárna co hledá jméno jako galerie i pro Michala Škapu

V netradiční a dnes již věhlasné smíchovské Kavárně co hledá jméno je od 3. listopadu k vidění výběr děl Michala Škapy, legendy pražské streetartové scény, jehož tvorba si posledních letech našla pevné místo i ve světě prestižních galerií

Kavárna co hledá jméno 

 

Kavárna co hledá jméno se již během své krátké existence stala výrazným bodem pražské kulturní scény. Její duši vnesla do prostor bývalých truhláren skupina mladých nadšenců, kteří se nebáli pustit se do nekonvenčních projektů revitalizace opuštěných budov. Hlavními iniciátory jsou Lukáš Ždárský, Jakub Zajíc a Kateřina Šandová, jejich tým se však rychle rozrůstá. Z původní zaprášené ruiny vlastními silami vytvořili syrový prostor, jehož součástí je také přednáškový sál a výstavní místnost. Samotný interiér se pak nese v duchu berlínského industriálu. Starý nábytek, květiny či velké mřížové okno vnáší do prostoru magickou atmosféru, které neodolal ani Michal Škapa, významná postava české výtvarné scény. Výběr z jeho rozsáhlé tvorby s názvem „Fotky z novin“ je  od 3. listopadu do konce roku k vidění v hlavním prostoru kavárny.

Michal Škapa, známý též pod svým uměleckým jménem TRON, spadá do generace prvních pražských writerů. Do bohaté historie zdejší graffiti scény se významně zapsal širokou škálou své tvorby – od boření konvencí na rozsáhlých muralech až po propojování pouličního umění s tradičními přístupy. Jeho výtvarná tvorba se opírá o charakteristický rukopis vycházející z techniky airbrush a writerského tagu. Díla Michala Škapy byla prezentována například na EXPO 2010 v Šanghaji, v galeriích Trafačka, Mán es, DOX či The Chemistry Gallery. Kromě toho patří k předním českým grafikům, je autorem vlastní typografie a celé řady plakátů, je také spolu s Vladimirem 518 a Jakubem Stýblem zakladatelem sítotiskové tiskárny Analog!Bros.

Vernisáž Michala Škapy proběhne 8. listopadu v 18h. Výstava bude prodejní.

Za kávou i za uměním

Kavárna co hledá jméno se nejen touto výstavou řadí mezi zajímavá místa pro konzum kvalitního umění současné scény i přes to, že je „hlavně“ kavárnou. Samotné výstavní prostory kavárny jsou rozděleny na dvě části. Hlavní místnost je určena pro prezentaci etablovaných umělců současné scény. Zatím zde proběhla výstava obrazů Daniely Kožmínové, která studuje pražskou Akademii výtvarných umění pod vedením Vladimíra Skrepla, Jiřího Kovandy a Jana Šerýcha. Dále zde byla vystavena také díla Matěje Olmera, pražské graffiti legendy. Matěj se věnuje převážně expresivní gestické malbě, kterou akčním způsobem vrství přes sebe a volně kombinuje nejčastěji s principy koláže. Jeho nástupce pak byl Matyáš Maláč, který patří k nové generaci umělců a ve své tvorbě se věnuje abstrakci převážně se zájmem o rostlinné motivy. I přes mladý věk si již plně vytvořil svůj jasný a rozpoznatelný styl. Součástí prostoru je pak i malá galerie, jež slouží jako experimentální prostor, v jehož rámci jsou každé 2 – 3 týdny prezentovány menší projekty jak z řad výrazných osobností české umělecké scény, tak i neprofesionálních umělců, a to s důrazem na neotřelost a originalitu obsahu i formy instalace. Galerie tak dává příležitost i novým talentům, které hledají prostor k sebeprezentaci před zraky tisíců lidí, kteří tento prostor měsíčně navštěvují.

michal_skapa_web

Eva Samšuková

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..