Pocta Darie Klimentové

Daria Klimentová je jednou z hvězd 53. ročníku festivalu Zlatá Praha, který pořádá Česká televize. Daria proslavila Českou republiku a dokázala ve svém životě opravdu mnoho

 

 

 

V rámci letošního 53. mezinárodního televizního  festivalu Zlatá Praha  zavítala do Prahy primabalerína, která sice již ukončila svoji taneční kariéru, ale  pro milovníky tance zůstane navždy velkým jménem. Nelze opomenout, že v minulých letech mnohý Čech, aniž by byl nějakým znalcem tance,  s pýchou hovořil o úspěšné české tanečnici, která reprezentuje Českou republiku v zahraničí. Daria Klimentová!

_mg_6878

Češka, která byla téměř 20 let primabalerínou Anglického národního baletu, odešla sice mimo jeviště  a začala nový život, ale pro milovníky tance zůstane nezapomenutelná. Jejím velkým koníčkem je fotografování, kterému se věnuje přes 10 let.  Nafotila několik kalendářů a  pořádala  i výstavy svých děl. Daria uchvátila nejen milovníky baletu, ale i módní návrháře. Roli modelky si vyzkoušela pro takové módní domy jako Versace nebo Giorgio Armani.

_mg_6900

_mg_6920

30. září proběhla ve Velkém sále Nové scény ‚Pocta Darie Klimentové‘. Návštěvníci 53.  mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha  zhlédli jeden díl nové série České televize pod názvem Baletní příběhy Darii Klimentové (režie Martin Kubala) a také dokument Loučení Darii Klimentové.

_mg_6932_mg_6939_mg_6975

Poté se hvězda objevila na scéně a se svou srdečností a upřímností prozradila některé detaily ze svého života. Usměvavá Daria přiznala, že se jako dítě vůbec neuměla smát. Maminka ji to musela učit!

Připustila také, že si námahou zničila kolena, má za sebou tři operace, ale přesto i po ukončení své kariéry denně cvičí, prý musí. Fyzické potíže se zastavit nedají.

Daria v současné době učí už druhým rokem Master classes, podle  jejích  vlastních slov je to vyčerpávající a těžké. Tanečníci jsou vesměs prý sobečtí, ale učitel musí dávat a dávat a dávat.  Na druhé straně, pokud vidí Daria výsledky, má ten nejblaženější pocit.

_mg_7003_mg_7010

Jak vzpomíná Daria na své začátky? 

Daria: „Když jsem stála poprvé na špičkách, měla  jsem nohy úplně zkrvavené,  ani jsem si je nezalepila, protože to mi  nikdo neřekl…, ale později už jsem si je lepila pokaždé, tohle jsem nechtěla zažít znovu.“

Daria prozradila, že  netouží po tom, aby její dcera byla slavná tanečnice  a nechává jí svobodnou volbu, pokud jde o její kariéru.

Daria během slavnostního večera bavila publikum, zavzpomínala na časy, kdy se zápalem  trénovala  hru na klavír a  maminka jí  říkala, že jejich soused proto zemřel.

S vtipem sobě vlastním  komentovala svou znalost cizího jazyka: „Mám pocit, že zapomínám česky  a anglicky ještě pořádně neumím.“  A v jakém jazyce přemýšlí dnes? Daria: „Já nevím, jestli někdy vůbec přemýšlím…“

Pokud jde o  dokumenty, které byly natočeny o jejím životě, Daria přiznala, že byla doslova posedlá touhou všechno vidět a kontrolovat, ale po půl hodině své úsilí vzdala, protože sledovat dokument ji nebavilo a nechala úplně všechno na režisérovi Martinu Kubalovi.

_mg_7038

Nelze nezmínit,  že Daria je jedním z mála Čechů, který se přátelil s Lady Di. Jak na ni vzpomíná?

Daria: „Princezna byla patronkou anglického baletu a pravidelně chodila na naše představení i  zkoušky. Když měla některá tanečnice narozeniny, přinesla dort, slavila s námi, byla úplně normální člověk, nic z toho, co se psalo, nebyla pravda. Byla úžasná.“

Jaký si nese  nejsilnější zážitek ze svého tanečního života? 

Daria: „Tančit s Vadimem Muntagirovem byl můj nejkrásnější zážitek, ale asi to bylo  tím, že jsem už dokázala všechno, už mi o nic nešlo. Když přišel  talentovaný Vadim, tanec jsem si jen  užívala  a on mě inspiroval. Hravě točil piruety a já jsem měla pocit, že to přece dokážu také, tak jsem točila a skákala…. bylo to pro mě úžasné.“

_mg_7049

 

 

Daria exkluzivně  jen pro Taneční magazín:

Zeptali jsme se….

Proč nemáte ráda novináře? 

„Jsem plachá a stydlivá. Když tančím, musím si kolem sebe udělat jakýsi kruh, kde nikdo není. Diváci mě znervózňují“.

V tanci jste si své sny splnila. Jaká máte další  přání a plány?

„Mám jich mnoho, ale neprozradím je nikomu. Proč bych měla?“

Podařilo se Vám zhlédnout něco z letošního festivalu? 

„Bohužel ne, přijela jsem do Prahy jen na dva dny a byla jsem moc ráda, že mě sem vůbec pustili. Hned zase odjíždím.“

Co Vás čeká? 

„Tréninky. Ale vraťme se k mým plánům,  ráda bych udělala knihu o Vadimovi  Muntagirovi. Také plánuji své Master classes v Tokiu, uvidím.“

Děkujeme za rozhovor 

Hodně štěstí, Dario!

_mg_7055_mg_7066

_mg_7090

Jedna z nejúspěšnějších českých baletek si za čtvrt století dlouhou kariéru zatančila spoustu krásných rolí, odtančila přes 1000  představení a mezi všemi těmi krásnými pohyby se stihla vdát za světelného designéra Iana Comera a porodit dceru Sabinu. 

 

Eva Smolíková

Foto: Česká televize

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..