VEČER PLNÝ HVĚZD aneb VELKOLEPÁ OSLAVA

Vlastimil Harapes oslavil na jeviští Státní opery Praha předem při večeru A TANČÍM DÁL své významné životní jubileum. Přišel mu popřát snad každý z umělců, s nimiž se někdy na pódiu či ve filmu setkal. A Taneční magazín byl samozřejmě také při tom! A rovněž mu srdečně přeje vše nejlepší a mnoho zdraví a energie v pedagogické i divadelní práci.

Druhé červencové úterý se zaplnilo téměř do každého místečka hlediště Státní opery Praha. Tedy bývalého Smetanova divadla, scény divadla Národního, kde na baletních prknech, která znamenají svět zářil držitel ceny Thálie, čestný člen Národního divadla i držitel množství domácích i zahraničních cen Vlastimil Harapes. Slavil tu předčasně své sedmdesátiny při večeru symbolicky nazvaném A TANČÍM DÁL. A oslava tohoto vpravdě renesančního umělce, který se zaskvěl před filmovými i televizními kamerami jako činoherec, ale také v roli zpěváka i moderátora, byla vskutku velkolepá. To vše v bezvadně fungující produkci Martina Franceho a jeho agentury Martin Produktion.

2773954_

Hned zpočátku se ujal oslavenec role nonšalantního hostitele u strylizovaného baru na civilně, ale účelně pojaté scéně. A úvodní skladbou na sebe upozornil Charlie´s Band Charlieho Blažka, který byl doprovodným hudebním tělesem celého slavnostního večera.

První gratulantkou byla semaforská herečka a zpěvačka Lucie Černíková, známá také jako půvabná barmanka z první série nekonečného televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě I., která si společně s oslavencem zapěla song z legendárního muzikálu Divotvorný hrnec.

2773947_

Druhým „vinšujícím“ byl také semaforský herec, textař a skladatel Václav Kopta, syn legendárního textaře Pavla Kopty, známý z obou dílů Sněženek a machrů a aktuálně z role Hložánka v jiném nekonečném televizním seriálu Ulice. Ten oslavenci složil a věnoval vlastní autorskou píseň.

Třetí v pořadí byla taneční férie na motivy kultovního filmu Piráti z Karibiku v podání Michala Štípy. Oslavující baletní Mistr po ní nešetřil potleskem.

Náhle se uprostřed scény objevilo obří plátno a následovala ukázka z nezapomenutelného filmu Juraje Herze Den pro mou lásku. Hned po skončení přišla Vlastimilu Harapesovi popřát jeho filmová dcera Sylva Kamenická. Ta přijela až z Německa, kde již dlouhá léta žije.Vlastimil Harapes pak sám omluvil nepřítomnou partnerku z filmu Martu Vančurovou.

DSC_5267__kopieA

Zpěvačka a polovina z dua Kamélie Hana Buštíková přišla poté popřát jako Vlastimilova kolegyně z muzikálu Popelka. Samozřejmě si spolu zazpívali. A to i s královskými korunami!

DSC_5286__kopieA

Dalším gratulantem byl moderátor a herec Petr Jančařík. Jeho přání bylo civilní, lidsky neokázalé a o to spontánnější.

Opět následuje filmová ukázka z nezapomenutelného televizního filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, kde si oslavenec zahrál roli sobě vlastní – baletního Mistra a šéfa baletu. (V čemž tehdy trochu předběhl dobu.)

HARAPES2

A přišlo přání od nepřítomné režisérky této televizní inscenace Marie Poledňákové, které přednesla s citem a elegancí herečka Zora Ulla Keslerová, bývalá manželka skladatele Petra Hapky.

Na scénu přišla slavná herečka a kolegyně oslavence z Mezinárodní konzervatoře Praha Gabriela Vránová. Bez mikrofonu přednesla s citem, tak, jak to jen ona umí, verše nositele Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta.

Jí vystřídala Leona Machálková a Martin France s kolekcí muzikálových písní. Martin France již tradičně dokázal, že patří k velkým pěveckým talentům s neobyčejným rozsahem a citem pro naturel písní. Leona Machálková byla rovněž standardně vynikající.

DSC_5924__kopieADSC_5351__kopieA

Na řadě bylo další taneční vystoupení. Jednalo se milou jevištní anekdotu. Opět na motivy filmu. Tentokrát klasického francouzského Piti piti pa. To vše v choreografii Andrey Strakové.

Na vlně humoru pokračoval i další gratulant, ostřílený imitátor Petr Martiňák. Ten popřál hned ústy několika slavných osobností uměleckého i politického světa. Od nezapomenutelného Vlasty Buriána, přes Luďka Sobotu až po současné i minulé prezidenty.

2773930_

Jeviště na chvíli opustil doprovodný Charlie´s Band a to plně patřilo koncertnímu Mistru a kytarovému mágu Lubomíru Brabcoví. Jeho komorní melodie doslova přikovala diváky k sedadlům.

Na scénu přišla další zástupkyně vážné hudby – operní pěvkyně Dagmar Pecková. Nepateticky zavzpomínala i na své pěvecké začátky, jimž také zcela náhodou asistoval Vlastimil Harapes.Dodnes si prý pamatuje jeho tehdejší slova: „Zpěv je výborný, ale s tím pohybem musíte něco dělat.“ A to, že se jich správně držela, zapřičinilo, že si později podmanila celý operní svět.

Na scéně se znovu zjevilo filmové plátno. Diváky oslovila citace z dalšího filmu Juraje Herze Panna a netvor, kde si Vlastimil Harapes zahrál, v bizárním kostýmu od malíře Josefa Vyleťala – ono zvíře!

Gratulantkou byla sama filmová Kráska – slovenská herečka Zdena Studénková. Její půvab a citlivá slova zaujala snad celé vyprodané divadlo.

IMG_7531

Na jeviště jako tři sudičky vtančily Veronika Žilková, Hana Talpová a Marcela Březinová. Zazpívaly si s oslavencem rozverné melodie a také mile popřály.

Marcela Březinová pak ještě sólově zazpívala rockový šanson, který patřil k vrcholům večera.

To bylo i předznamenáním další důležité chvíle. V ní se na pódiu představila národní ředitelka Hnutí speciálních olympiád Martina Středová. A z rukou Martina Franceho za pořádající agenturu obdržela šek na 62 300 Kč. To bylo dáno částkou 70 Kč z každé prodané vstupenky na tento slavnostní večer. Vlastimil Harapes je totiž dlouholetým čestným prezidentem této bohulibé a prospěšné organizace umožňující sportovat a zapojovat se do běžného života i postiženým lidem.

Hned poté na scénu přichází herec a současný Ministr obrany pan Martin Stropnický. Další z patronů večera. Svému kolegovi popřál mnoho štěstí v politice. Již i náš Taneční magazín uveřejnil zprávy o tom, že Vlastimil Harapes hodlá v nejbližších volbách kandidovat do Senátu.

Opět filmová ukázka, tentokrát z psychologického filmového dramatu Operace mé dcery, kde si Vlastimil Harapes zahrál jednu z hlavních rolí.

A popřát mu přišla další filmová dcera. Tentokrát sestra zlatého olympijského medailisty MUDr. Lukáše Pollerta a manželka filmového producenta Ondřeje Trojana – Klára Pollertová -Trojanová.

Následovalo další velice podařené taneční číslo dvojice Kateřina Hrstková a Lukáš Bartůněk. Tentokrát na motivy Kráska a zvíře. Oslavenec ani po něm nešetřil komplimenty a potleskem!

Na filmovém plátně se tentokrát objevil Vlastimil Harapes ze scény Valpružina noc z díla Faust a Markétka. Diváci si tak opět připomněli vrcholnou baletní éru oslavence.

Stylově následovalo upřímné a lidské přání Vlastimilovy dlouholeté kolegyně, tanečniče, herečky a pedagožky Michaely Vítkové.

A šlo se pomalu do finále.

Slavícímu Mistrovi přišla upřímně, nepateticky a s úsměvem na rtech, jak je jí vlastní, popřát herečka-komička Uršula Kluková.

Předposlední píseň – legendární song Pavla Žáka Maluj zase obrázky – patřil bývalé manželce oslavence, mnohonásobné Zlaté slavici, zpěvačce, herečce a textařce Haně Zagorové.

DSC_5750__kopieADSC_5954__kopieADSC_5962__kopieA

A závěrečná tečka jaksi symbolicky patřila opět divadlu Semafor. Jeho hlavní protagonisté Jiří Suchý a Jitka Molavcová si s Mistrem Harapesem zazpívali finální píseň, ktertá byla ještě dvakrát vytleskána!

DSC_5821__kopieA

Závěrem Vlastimil Harapes přijímal ovace ve stoje! Taneční magazín se symbolicky řadí do fronty gratulantů a přeje Vlastimilu Harapesovi mnoho úspěchů na divadelních prknech i v pedagogické roli.

IMG_9928A

Michal Stein

Foto: archiv Martin PRODUKTION

Taneční magazín

Jeden komentář u “VEČER PLNÝ HVĚZD aneb VELKOLEPÁ OSLAVA”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..