Cesta do pekel

Baal, svérázná road movie o cestě do pekel, proměna geniálního básníka ve zločince, příběh o odvrácené straně talentu a vzpoury proti konvencím, to je nejnovější novinka Švandova divadla

 

 

 

Prvotina slavného německého dramatika Bertolta Brechta, proměna geniálního básníka ve zločince a hlavně osobitá režie Marka Němce – to je pozvánka na nejnovější novinku Švandova divadla v Praze. Smíchovská scéna uvede ve Studiu 19. března 2016 premiéru hry Baal, příběh o odvrácené straně talentu a vzpoury proti konvencím.

2_Marek_Němec_foto_Štěpán_Pech_repro_zdarma

Nová inscenace vzniká pod režijní taktovkou Marka Němce, známého také jako talentovaného herce.  Ten na sebe upozornil už svou předchozí režijní prací – za inscenaci Terminus v Divadle v Celetné byl v kategorii Talent roku nominován na Cenu Alfréda Radoka. Nyní si jako svou další režijní  výzvu vybral Brechtovu hru Baal. Ta podle něj vypráví o bezuzdném podmaňování si světa. „Baal je to, co každý chce a nemůže, protože je tu ta zatracená výchova, mravnost, řád, víra… Baal je třaskavý princip, jehož naplněním se rozpadá jakékoliv společenství ; založené na výstavbě a budování,“ říká Marek Němec, jehož si diváci oblíbili mimo jiné z populárního televizního seriálu Vraždy v kruhu.

3_Eva_Josefíková_foto_Šťěpán_Pech_repro_zdarma

Jako Baal – citlivý a Bohem nadaný básník, který nenávidí pokrytectví, nade vše miluje  svobodu, a přesto žije sám v osidlech závislosti, zločinu a zmarněných nadějí i citů – se představí David Punčochář, v jeho lásky se promění Eva Josefíková a Martina Krátká. Dále v inscenaci hrají Jacob Erftemeijer, Marek Pospíchal, Marta Dancingerová, Miroslav Hruška, Tomáš Pavelka, Tomáš Červinek a jako host vystoupí Barbora Lukešová.

4_zleva_Marek_Němec_David_Punčochář_Barbora_Lukešová_Tomáš_Červinek_Tomáš_Pavelka_Eva_Josefíková_foto_Štěpán_Pech_repro_zdarma

Villon i Bowie, Bible i Marx

„Baal prochází všude a všemi. A nelze se mu vyhnout. Ztělesňuje odvrácenou stranu výjimečného talentu, ale i přitažlivost razantní, do důsledku vedené vzpoury proti konvencím,“  říká o chystané smíchovské inscenaci její dramaturgyně Martina Kinská. Ta inscenaci označuje také jako  „svéráznou road movie o cestě do pekel“.

Hru Baal napsal Bertolt Brecht v roce 1918 v pouhých dvaceti letech. Inspiroval jej přitom život básníka Francoise Villona, dramatické osudy dalších „prokletých básníků“, ale například i lidové divadlo.  Hra je často označována za „nejméně brechtovskou“, protože v ní převládají emoce, nikoli autorova obvyklá střízlivost a racionalita.  Dočkala se i svého televizního zpracování – v roce 1982 v režii Alana Clarka ji produkovala britská BBC s Davidem Bowiem v hlavní roli.

Premiéra hry Baal Bertolta Brechta – autora, který svým dílem sám publikum systematicky provokoval, a který svého času střídavě listoval v Bibli a v Marxově Kapitálu – se ve Studiu Švandova divadla odehraje 19. března 2016.

www.svandovodivadlo.cz

1_Tomáš_Pavelka_jako_Subreta_a_David_Punčochář_jako_Baal_foto_Štěpán_Pech_repro_zdarma

Foto: Štěpán Pech

Taneční magazín

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..