Chaplin v Ostravě

Balet Chaplin měl premiéru v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Před pěti lety tato inscenace doslova hýbala (nejen) německými médii.

Ve čtvrtek 19. listopadu měl na prknech scény divadla Jiřího Myrona v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě českou premiéru balet s všeříkajícím názvem „Chaplin“. Jde o převzatou inscenaci z německého divadla v Lipsku, přímo v režii autora a choreografa Mario Schrődera, která při své světové premiéře před pěti lety doslova hýbala (nejen) německými médii. Například deník Liepziger Volkzeitung jej tehdy označil za začátek nové německé baletní éry. O jeho kvalitách svědčí nakonec i to, že byl kompletně zfilmován.

Proč Schrődera zrovna fascinoval filmový tulák s buřinkou a hůlkou? „Je to jednoduché, odpovídá tvůrce. „Když jsem byl v dětsví fascinován slovem balet, ale pořádně jsem ještě nevěděl, o co se jedná, maminka mi odpověděla – ,balet, to je hochu něco takového, co dělá ve filmu Chaplin´.“ Dlužno podotknout, že &bdq uo;Chaplin“ nebyl prvníSchrőderovou inscenací na motivy známé osobnosti. Vytvořil již svou vlastní baletní inscenaci podle života kultovního zpěváka Jima Morisona.

Bez zajímavosti není, že Schrőderovu práci podpořila také Chaplinova dcera Geraldina, která se původně věnovala – baletu!

Jádrem samotného představení je „rozpůlení“ Chaplina na dvě svébytné osobnosti – tuláka Chaplina a civilní osobu Chaplina. Tuláka hraje žena. Tedy ženy, jelikož obětitulní role jsou alternovány. A role Tuláka má alternace hned tři. Takže v Ostravě máte možnost vidět hned pět různých interpretů či interpretek Chaplina!

Chaplin

Ostravské představení se opírá nejen o autorskou práci Schrődera, ale také o jeho blízkou spolupracovnici Amélii Wallerovou v roli Tuláka. A rovněž kostýmního výtvarníka Paula Zollera.

Wallerovou v titulní roli alternují Chiara Lo Piparová a Brigida Pereira Nevesová. O „rozpolcenou“ civilní roli Chaplina se v alternaci podělili Sergio Mendez Romero a Kokiho Nishioku. Jako Chaplinova matka se na ostravském jevišti objeví Shinoa Sakuradaová střídaná s Barborou Šulcovou. V úloze Chaplinovy poslední ženy Oony můžete vidět opět Chiaru Lo Piparovou nebo Michaelu Vápeníkovou. A samozřejmě si v „Chaplinovi“ zahraje celý další soubor baletu NDM, včetně hostů.

Již první reakce odborníků po premiéře naznačují, že by ostravský „Chaplin“ mohl být baletní jedničkou letošní sezóny.

 CHaplinOstrava,jpg

MICHAL STEIN

Taneční magazín

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..